PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom: Szkoła muzyczna kupiła instrumenty za pieniądze ze spadku po Marii Fołtyn

  • PAP/JS    4 października 2017 - 20:18
Radom: Szkoła muzyczna kupiła instrumenty za pieniądze ze spadku po Marii Fołtyn
Zakupiono 12 pianin i 6 fortepianów gabinetowych, na którym uczniowie od września ćwiczą podczas zajęć indywidualnych (fot. pixabay.com)

18 fortepianów i pianin zakupił Zespół Szkół Muzycznych w Radomiu za pieniądze uzyskane ze sprzedaży warszawskiego mieszkania pochodzącej z Radomia śpiewaczki operowej Marii Fołtyn. Oprócz mieszkania, artystka zapisała też placówce zbiór książek, nut i innych pamiątek.
• W 1999 r. radni Rady Miejskiej przyznali Marii Fołtyn tytuł honorowego obywatela Radomia.

• Współpraca radomskiej szkoły muzycznej ze śpiewaczką nabrała tempa w 2010 r., kiedy placówka przeniosła się do nowej siedziby.

• Maria Fołtyn została wówczas patronką sali kameralnej.

Maria Fołtyn zmarła 2 grudnia 2012 r. Jak się okazało, swoje warszawskie mieszkanie śpiewaczka zapisała szkole muzycznej w Radomiu, z którą utrzymywała kontakty. "Realizacja woli zmarłej była możliwa dopiero w tym roku, bo przez ostatnie lata trwało postępowanie sądowe, ponieważ dalsza rodzina artystki zakwestionowała zapis testamentowy" - powiedział dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu Robert Pluta

Uzyskaną ze sprzedaży mieszkania kwotę ponad 607 tys. zł szkoła wykorzystała głównie na zakup instrumentów muzycznych i doposażenie sal lekcyjnych. Zakupiono 12 pianin i 6 fortepianów gabinetowych, na którym uczniowie od września ćwiczą podczas zajęć indywidualnych.

"Dzięki zakupom znacznie poprawiło się wyposażenie szkoły w instrumentarium" - podkreślił Pluta. Dodał, że są to dobrej jakości instrumenty, które bardzo dobrze brzmią i nadają się do celów dydaktycznych oraz koncertowych. Koszt jednego fortepianu to ok. 40 tys. zł.

Szkoła przygotowuje także specjalne miejsce, w którym wyeksponowane zostaną pozostałe pamiątki odziedziczone po śpiewaczce. To zbiór kilkuset książek, nut i nagrań.

Zespół Szkół Muzycznych w Radomiu im. Oskara Kolberga jest jedną z największych szkół muzycznych w Polsce. Szkoła dysponuje nowoczesnym budynkiem z salą koncertową charakteryzującą się bardzo dobrą akustyką. Placówka kształci blisko 700 uczniów.

W 1999 r. radni Rady Miejskiej przyznali Marii Fołtyn tytuł honorowego obywatela Radomia. Współpraca radomskiej szkoły muzycznej ze śpiewaczką nabrała tempa w 2010 r., kiedy placówka przeniosła się do nowej siedziby. Maria Fołtyn została wówczas patronką sali kameralnej. Artystka przyjechała wówczas do Radomia na związane z tym wydarzeniem uroczystości. W 2011 r. śpiewaczka przekazała szkole pomnik z brązu - "Maria Fołtyn w stroju Halki" wykonany przez prof. Marina Molendę. W początkowym zamyśle miał on kiedyś stanąć na grobie artystki, jednak w końcu zmieniła ona zdanie. 2 czerwca 2012 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika, który usytuowano przy budynku szkoły w Radomiu.

Maria Fołtyn urodziła się 28 stycznia 1924 r. w Radomiu, zmarła 2 grudnia 2012 r. w Warszawie. Studia wokalne odbyła pod kierunkiem Adama Didura w Katowicach, a po jego śmierci kształciła się u Wandy Hendrich i Adama Ludwiga w Sopocie. W późniejszym okresie korzystała jeszcze z wokalnej opieki Ady Sari w Warszawie i Giulli Tess w Vercelli.

Debiutowała na scenie w Gdańsku w 1949 r. tytułową rolą w operze "Halka" Stanisława Moniuszki. Repertuar operowy artystki był bardzo rozległy. Oprócz partii moniuszkowskich odnosiła także sukcesy w sopranowych partiach dzieł Giacomo Pucciniego (rola tytułowa w "Tosce"), Piotra Czajkowskiego (Liza w "Damie Pikowej" i Tatiana w "Eugeniuszu Onieginie"), Giuseppe Verdiego (rola tytułowa w "Aidzie", Leonora w "Trubadurze", Abigail w "Nabucco"), Richarda Wagnera (Senta w "Holendrze Tułaczu", Elza w "Lohengrinie").

Zdobyła rozgłos występując na scenach na całym świecie. W 1971 r. zakończyła karierę wokalną. Po ukończeniu reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie zajęła się reżyserią operową. Życiową pasją artystki stało się popularyzowanie muzyki Moniuszki w Polsce i za granicą. Jako reżyser zrealizowała wszystkie dzieła sceniczne kompozytora.

W latach 1978-98 Fołtyn była dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju. W 1988 r. założyła w Warszawie Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki i została jego prezesem. W 1992 r. zainicjowała i została dyrektorem oraz jurorem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, który odbywa się co trzy lata w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.