PARTNER PORTALU
 • BGK

Rady rodziców powstają niezgodnie z przepisami

 • bad    24 sierpnia 2015 - 13:42
Rady rodziców powstają niezgodnie z przepisami
W procesie tworzenia rad rodziców ważną rolę odgrywają dyrektorzy szkół. Fot. pixabay

- Mimo, że ustawa o systemie oświaty reguluje tryb powstawania tego ważnego organu szkoły, część rad rodziców jest tworzona z wyraźnym jej naruszeniem - uważa Fundacja „Rodzice Szkole”.
Fundacja „Rodzice Szkole” zwraca uwagę, że wrzesień jest miesiącem, w którym we wszystkich szkołach publicznych prowadzonych przez samorządy terytorialne odbywają się wybory rad rodziców.

- Mimo, że ustawa o systemie oświaty reguluje tryb powstawania tego ważnego organu szkoły, część rad rodziców jest tworzona z wyraźnym jej naruszeniem. Powstaje więc pytanie: Jak wybrać radę rodziców w zgodzie z prawem? Jak stworzyć sytuację, w której jej działalność będzie stałą lekcją demokracji dla wszystkich uczestników życia szkolnego? – analizuje fundacja.

Kluczowy dyrektor szkoły

Ważną rolę w tym procesie odgrywają dyrektorzy szkół - od nich w znacznej mierze zależy na ile szkoły stają się miejscem współpracy nauczycieli, rodziców i uczniów.

Uwzględniając powyższe fundacja „Rodzice Szkole” zwraca się z prośbą o pomoc w utworzeniu - w każdej prowadzonej przez Państwa szkole - rady rodziców zgodnie, art. 53 ust 2 ustawy o systemie oświaty, i przekazanie dyrektorom szkół kilku porad dotyczących powyższej problematyki.

Jak organizować radę rodziców? Oto kilka porad fundacji „Rodzice Szkole” dla dyrektora szkoły:

1. prosimy starannie przeanalizować art. 53 i 54 ustawy o systemie oświaty, w których zapisano tryb tworzenia rady rodziców oraz jej prawa i obowiązki.

2. Prosimy informację o powyższych rozwiązaniach przekazać na posiedzeniu rady pedagogicznej wszystkim nauczycielom szkoły, ze szczególnym zwróceniem na nie uwagi wychowawcom, którzy mogą i powinni być pomocni rodzicom swojej klasy w wyborze tzw. trójki klasowej i jej przedstawiciela do rady rodziców .Warto przygotować krótką instrukcję w formie pisemnej oraz zalecić wychowawcom aby na moment zgłaszania kandydatów i wyborów pozostawili rodziców samych, umożliwiając im, zgodnie z demokratycznymi zasadami, swobodę wyboru.

3. Prosimy, w porozumieniu z ustępującym przewodniczącym rady rodziców, pomóc wybranym przedstawicielom do rady rodziców w zorganizowaniu i odbyciu pierwszego zebrania .( z powodu wymienionego w pkt. 2 dyrektor nie powinien uczestniczyć w części poświęconej konstytuowaniu się rady rodziców).

4. Prosimy zapoznać się z uchwalonym przez radę rodziców Regulaminem. W wypadku stwierdzenia w nim niezgodności z ustawą o systemie oświaty lub Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, należy wskazać błędy radzie rodziców z prośbą o dokonanie niezbędnych poprawek.

5. Prosimy umożliwić radzie rodziców korzystanie z ogólnoszkolnej tablicy ogłoszeń, strony internetowej i innych form informacji skierowanych do społeczności szkolnej, nie ingerując w żadnym stopniu w treści przez nią zamieszczane.

6. Prosimy rozważyć zapraszanie przedstawicieli rady rodziców na posiedzenia rady pedagogicznej (oczywiście, jedynie na tę jej część, która nie dotyczy spraw osobistych uczniów i pracowników szkoły objętych tajemnicą zawodową) oraz zasugerować radzie rodziców wolę uczestnictwa w jej posiedzeniach ( z zastrzeżeniem podobnym jak przy uczestnictwie przedstawicieli rady rodziców w posiedzeniu rady pedagogicznej).

7. Prosimy na wszystkie oficjalne wystąpienia rady rodziców odpowiadać w formie pisemnej, zachowując terminy procedur administracyjnych i domagać się podobnego trybu działania ze strony rady rodziców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Babcia, 2015-08-25 12:45:31

  Rodzice - walczcie o swoje prawa! Domagajcie się abyście to Wy wybierali dyrektora szkoły. Jeśli wójta, burmistrza i prezydenta mogą wybierać w wyborach bezpośrednich obywatele, to także dyrektora szkoły powinni wybierać obywatele-rodzice z kandydatów posiadających odpowiednie wykształcenie. To rozw...iązanie zmieni polskie szkoły szybciej niż wszystkie inne mało skuteczne pomysły.  rozwiń
 • b, 2015-08-25 09:47:36

  Po co w ogóle rada rodziców, skoro odgórnie uznano, że nie mamy prawa decydować o wieku posłania dziecka do szkoły, o programie szkolnym, o jego "dobrowolnych" modyfikacjach (typu różne wychowania seksualne). Przecież to kwiatek do kożucha.