PARTNER PORTALU
  • BGK

Ranking miast i miasteczek najlepiej dbających o edukację

  • MN    24 maja 2017 - 17:59
Ranking miast i miasteczek najlepiej dbających o edukację
Znamy najlepsze gminy sprzyjające edukacji. (fot. Pixabay)

Rzeszów, Opole i Kraków to najlepsze spośród dużych miast, pod względem dbania o edukację. Takie są wyniki najnowszego rankingu Fundacji Evidence Institute „Miejsca sprzyjające edukacji 2017”.
• Analiza dostępności przedszkoli oraz wyników egzaminów zewnętrznych pokazuje, że wśród największych miast Rzeszów najlepiej dba o edukację.

• W rankingu wszystkich samorządów najlepsze okazały się małe gminy: Podkowa Leśna i Michałowice z Mazowsza oraz Świdnica z woj. lubuskiego.

• Wśród gmin, które borykają się z ponadprzeciętnym bezrobociem i niskimi dochodami najlepsze efekty w oświacie osiągnęła gmina Tczów. 

Jak wynika z najnowszego badania Fundacji Naukowej Evidence Institute wysoki budżet nie jest dla miast i gmin jedynym warunkiem, niezbędnym do osiągnięcia sukcesu edukacyjnego. Równie ważne jest długofalowe, strategiczne myślenie o edukacji i umiejętność współpracy pomiędzy władzami gminy a szkołą.

Ranking „Miejsca sprzyjające edukacji 2017” uwzględnia różnorodne warunki, w jakich funkcjonują samorządy, stąd osobną kategorię stanowią gminy z ponadprzeciętną stopą bezrobocia oraz dochodami poniżej średniej. Pozwala to na stworzenie rzetelnej mapy edukacyjnej Polski.

Małe gminy, z których trzeba brać przykład 

W kategorii gmin liczących mniej niż 20 tysięcy mieszkańców w czołówce rankingu znalazły się dwie podwarszawskie gminy: Podkowa Leśna oraz Michałowice, a także niewielka gmina w województwie lubuskim, Świdnica.

Podobnie prezentują się rezultaty rankingu w kategorii gmin od 20-100 tysięcy mieszkańców. Tutaj pierwsza trójka to: podwarszawska Lesznowola, gmina Zielonki z województwa małopolskiego oraz na trzecim miejscu, sąsiadujące z Warszawą, Piaseczno.

Rezultaty samorządów Tczowa, Czarnocina i Beska, laureatów kategorii gmin z ponadprzeciętną stopą bezrobocia oraz dochodami poniżej średniej (wszystkie trzy liczą także mniej niż 20 tysięcy mieszkańców) pokazują, że sukces edukacyjny nie musi być zależny od budżetu.

Kto najlepszy wśród średnich i dużych gmin?

Autorzy rankingu zwracają uwagę, że wśród gmin o średniej wielkości (20-100 tysięcy mieszkańców) jest także sporo miejscowości, borykających się z bezrobociem oraz niskimi dochodami. Tutaj liderami jakości edukacji są gmina Trzebownisko, Świdnik oraz Andrychów.

W kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców bezsprzecznie wygrał Rzeszów, który zajął pierwsze miejsce w obu kategoriach. W kategorii ogólnej następne miejsca należą do Opola i Krakowa, natomiast w kategorii gmin z ponadprzeciętną stopą bezrobocia oraz dochodami poniżej średniej kolejne miejsca należą do Lublina i Kielc.

Najlepsze gminy do 20 tys. mieszkańców:

Podkowa Leśna
Michałowice 
Świdnica

Gminy do 20 tys. mieszkańców z wysokim bezrobociem i niskimi dochodami:

Tczów
Czarnocin
Besko

Najlepsze gminy pomiędzy 20 a 100 ty. mieszkańców:

Lesznowola 
Zielonki 
Piaseczno

Gminy od 20 do 100 tys. mieszkańców z niskimi dochodami i wysokim bezrobociem:

Trzebownisko 
Świdnik 
Andrychów

Najlepsze miasta powyżej 100 tys. mieszkańców:

Rzeszów 
Opole 
Kraków

Miasta pow. 100 tys. Mieszkańców z wyższym niż średnia bezrobociem i niższymi niż przeciętna dochodami:

Rzeszów 
Lublin 
Kielce

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.