PARTNER PORTALU
 • BGK

Ranking podstawówek: Gdzie najlepiej przygotowują do egzaminu szóstoklasisty?

 • PAP/em    2 lipca 2015 - 07:04
Ranking podstawówek: Gdzie najlepiej przygotowują do egzaminu szóstoklasisty?
Tegoroczni uczniowie VI klas szkół podstawowych są pierwszym rocznikiem, który od I klasy uczy się zgodnie z nowa podstawą programową kształcenia ogólnego i pisał sprawdzian w nowej formule (fot. pixabay)

Ranking szkół podstawowych powstał w oparciu o wyniki placówek z 18 największych miast polskich. Szkoły publiczne przegrywają z prywatnymi.
Najlepsze na sprawdzianie szóstoklasisty okazały się dzieci ze szkół niepublicznych - wynika z przygotowanego przez "Dziennik Gazetę Prawną" rankingu szkół podstawowych.

Wynika z niego m.in., że szkoła, która dobrze uczy matematyki i języka polskiego nie zawsze radzi sobie z językiem angielskim. Mała szkoła nie jest też gwarancją wysokiej jakości nauczania. Na testach wciąż lepiej wypadają dzieci ze szkół prywatnych, zwłaszcza katolickich.

Wśród 20 szkół, które w Warszawie uzyskały najwyższe średnie wyniki z testu, znalazła się tylko jedna placówka prowadzona przez samorząd – Szkoła Podstawowa nr 77 im. Wandy Zieleńczyk. Podobne proporcje są w Krakowie – samorząd prowadzi tylko cztery z 20 szkół, gdzie dzieci najlepiej zdały egzamin. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Wyniki tegorocznego egzaminu budzą kontrowersje

61 proc. - taki średni wynik uzyskali szóstoklasiści z matematyki podczas tegorocznego ogólnopolskiego sprawdzianu; średni wynik uzyskany z polskiego to 73 proc., a z języka angielskiego - najczęściej wybieranego przez uczniów języka obcego - to 78 procent.

Według ekspertów, w sprawdzianie szóstoklasisty i roiło się od błędów, co mogło mieć wpływ na ostateczne wyniki oraz na rozumienie zadań.

Dr Ewa Hoffmann-Piotrowska, historyczka literatury z Uniwersytetu Warszawskiego, zastrzega, że układanie zadań zamkniętych z przedmiotów humanistycznych nie jest najlepszym pomysłem. "Jeżeli już się to robi, odpowiedzi muszą być jednoznaczne. W przypadku egzaminu gimnazjalnego nie są" - uważa Hoffmann-Piotrowska.

Dyrektor CKE stanowczo broni treści zadań. Wedle prawa oświatowego decyzja CKE jest ostateczna i uczniowie nie mają się do kogo odwołać.

Sprawdzian w nowej formule

Tegoroczni uczniowie VI klas szkół podstawowych są pierwszym rocznikiem, który od I klasy uczy się zgodnie z nowa podstawą programową kształcenia ogólnego i pisał sprawdzian w nowej formule.

Sprawdzian składał się z dwóch części. Pierwsza z nich sprawdzała wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki, w tym wykorzystywanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym. Drugą częścią sprawdzianu był test z wybranego przez ucznia języka obcego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • Kaszka, 2016-04-21 12:19:07

  Najważniejsze to małe klasy z indywidualnym podejściem do ucznia. eduharmonia.pl Jest taka szkoła w Poznaniu Harmonia Podstawowa Szkoła Montessori, w której klasy mają poniżej 18 uczniów i dwójkę nauczycieli w sali. Nie mają kartkówek i zadań domowych, ale stoją wysoko w wynikach nauki. Mają tam też... gimnazjum i liceum: wci.pl  rozwiń
 • dymek, 2016-04-13 18:57:49

  Omijacie szerokim łukiem sp 19 w Rzeszowie! Ta szkoła to porażka!! Chce przenieść swoje dziecko!! Szczere ostrzegam!!
 • adam kowalski , 2016-03-16 20:15:13

  Do redakcja: gdzie on jest????