PARTNER PORTALU
 • BGK

Raport o sześciolatkach w szkołach: Ile pierwszych klas?

 • Agnieszka Widera    5 lutego 2016 - 12:15
Raport o sześciolatkach w szkołach: Ile pierwszych klas?

O tym, czy posłać 6-latka do szkoły, czy zostawić w przedszkolu, zadecydują rodzice - zdecydował rząd. Anna Zalewska pochwaliła samorządy zachęcające rodziców do posyłania 6-latków do szkół i zapowiedziała, że PiS będzie dążyło do tego, by także sześcioletnie przedszkolaki otrzymywały subwencję oświatową równą tej która jest przeznaczana na dzieci szkolne - na razie nie jest to jednak pewne (fot.men.gov.pl)

• W niektórych szkołach oddziały klas pierwszych w ogóle nie zostaną otwarte. Ale miejsc w przedszkolach czy zerówkach dla 6-latków zabraknąć nie może.
• Opole liczy, że do pierwszych klas we wrześniu pójdzie ponad połowa 6-latków, ale przez inne miasta uznawane to jest raczej za hurraoptymizm, są one ostrożne w liczeniu przyszłych pierwszaków.
23 stycznia 2016 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o systemie oświaty, która m. in. zniosła obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich i przywróciła obowiązek szkolny dla dzieci siedmioletnich.

Oznacza to, że we wrześniu br. naukę w klasach pierwszych rozpoczną dzieci 7-letnie, które w roku szkolnym 2015/2016 miały odroczony obowiązek szkolny, dzieci urodzone w 2010 r., których rodzice podejmą decyzję o rozpoczęciu nauki szkolnej dziecka sześcioletniego oraz te dzieci urodzone w roku 2009, które obecnie są uczniami klasy pierwszej, a ich rodzice zawnioskują o kontynuację nauki w klasie pierwszej.

MEN zakłada, że około 10 proc. rodziców 6-latków, którzy uczęszczają już do klasy I w roku szkolnym 2015/2016, zdecyduje się na powtarzanie przez dziecko pierwszej klasy. Rodzice mają jeszcze czas na podjęcie decyzji, zatem gminy planując organizację pracy w klasach pierwszych, tak naprawdę mogą być na razie pewne tylko tej grupy dzieci „odroczonych”.

– Organizacja roku szkolnego 2016/2017 zarówno w szkołach podstawowych, jak i przedszkolach będzie utrudniona, ze względu na wiele niewiadomych na etapie podejmowania decyzji dotyczących liczby oddziałów klas pierwszych oraz oddziałów przedszkolnych dla dzieci sześcioletnich – przyznaje Ewa Burzyk, dyrektor Biura Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Oświaty w Grodzisku Mazowieckim.

– Dziś pewne jest u nas tylko to, że 210 7-latków rozpocznie edukację szkolną od września tego roku. Reszta rodziców, zgodnie z zapisami ustawy, ma wybór dotyczący posłania dziecka do klasy pierwszej – mówi dla serwisu Portalsamorzadowy.pl prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Miasta pytają i czekają na deklaracje rodziców

Wydział Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Płocka opracował ankietę skierowaną do rodziców sześciolatków, aby poznać ich opinię, czy zamierzają posłać dzieci do szkoły, czy pozostawić w przedszkolu. Dotychczas przeprowadzono ankietę w dwóch przedszkolach, po feriach będą one kontynuowane w pozostałych placówkach.

– Na razie trudno przewidzieć, ilu będzie pierwszoklasistów w przyszłym roku szkolnym. Liczba dzieci urodzonych w Płocku w roku 2010 wynosi 1 286. Z tej liczby 1 144 dzieci uczęszcza w bieżącym (2015/2016) roku szkolnym do miejskich przedszkoli. Jeszcze nie wiadomo, ilu rodziców 6-latków zdecyduje się posłać dziecko do klasy I, a ilu pozostawić w przedszkolu – informuje Alina Boczkowska z UM w Płocku.

W Słupsku liczba dzieci odroczonych od obowiązku szkolnego w roku szkolnym 2015/2016, które rozpoczną w roku szkolnym 2016/2017 naukę w klasie pierwszej, wynosi 110. Nie jest natomiast znana ostateczna liczba dzieci, które w wieku 6 lat pójdą do szkoły.

– Decyzję taką rodzice mogą podjąć do 31 sierpnia 2016 r. Wstępną deklarację złożono dla 45 sześciolatków. Zgodnie z regulaminem rekrutacji do przedszkoli publicznych rodzice, których dzieci kontynuować będą edukację przedszkolną w przedszkolu lub w szkole podstawowej, składają deklarację kontynuacji do połowy marca 2016 r. Wtedy też będziemy znać szacunkową liczbę dzieci, które rozpoczną naukę w klasie pierwszej – podkreśla Katarzyna Pawlicka, asystentka prezydenta Słupska.KOMENTARZE (12)

 • leon, 2016-05-04 14:35:28

  Do A: Moje dziecko zostało przyjęte do 1 klasy dzisiaj 4 maja nie chciałem żeby powtarzała zerówki, ale większość rówieśników została w klasie 0. Trochę się boję, miejsc w 1 klasach jest do bólu...
 • liczydło, 2016-02-10 16:17:26

  Do A: Zapytaj uPOśledzonych, co zrobii dla swego narodu zabierają i POdwyższając POdatki!! Nier zaPOmnę im tej reklamy ośmiorniczek oraz sztabek złota
 • A, 2016-02-08 08:50:32

  Czy ktoś w tej chwili zastanawia się nad sytuacją 3 latków? Czy ktoś mówi że oni nie będą mieli miejsca w przedszkolu? Jak oni są poszkodowani