PARTNER PORTALU
  • BGK

Realizacja "Cyfrowej szkoły" na półmetku

  • PAP    28 listopada 2012 - 18:56
Realizacja "Cyfrowej szkoły" na półmetku

Resort edukacji jest na półmetku realizacji programu rządowego "Cyfrowa szkoła" - poinformowali przedstawiciele MEN podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Rząd przyjął pilotażowy program w kwietniu.
Stan realizacji "Rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych - Cyfrowa szkoła" podczas środowego posiedzenia Komisji przedstawiła dyrektorka Departamentu Programów Nauczania i Podręczników MEN Małgorzata Szybalska.

Podkreśliła, że robi to na wniosek ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego.

"W tej chwili jesteśmy, można powiedzieć, w środkowym etapie realizacji tego programu" - powiedziała Szybalska.

Zwróciła uwagę, że zainteresowania programem przerosło oczekiwania resortu.

Czytaj też:  Dyrektorzy nie radzą sobie z „Cyfrową szkołą”

"Ze wsparcia proponowanego w programie chciało skorzystać aż 46 proc. uprawnionych organów prowadzących szkoły podstawowe i prawie 30 proc. szkół podstawowych" - powiedziała. Jak mówiła, środki na program pilotażowy były "dość ograniczone" i do programu zakwalifikowały się ostatecznie w drodze losowania 402 szkoły.

"Z informacji przekazanych przez wojewodów po zakończeniu procesu kwalifikacji wynikało, że niemal cała kwota przewidziana w programie rządowym na dotacje celowe dla organów prowadzących szkoły podstawowe, tzn. prawie 44 mln zł zostały zakontraktowane. Jaki będzie rzeczywisty stopień wydatkowania tej kwoty, to dowiemy się dopiero na koniec stycznia, gdy organy prowadzące będą musiały rozliczyć się z otrzymanej na ten cel dotacji" - tłumaczyła.

Szybalska powiedziała, że - wedle założeń - do końca tego roku organy prowadzące szkoły muszą wykorzystać wsparcie otrzymane od wojewodów i zakupić nowoczesne pomoce dydaktyczne przewidziane w programie.

Czytaj też:  Szkoły nie są przygotowane na e-podręczniki

"Już w 165 szkołach sprzęt został dostarczony, zintegrowany i uruchomiony, a zatem w 40 proc. szkół zakwalifikowanych do udziału w programie sprzęt już jest fizycznie w tych szkołach" - powiedziała. W przyszłym roku dotacje zostaną rozliczone, przeprowadzona zostanie analiza efektów realizacji programu, która będzie podstawą do zaprojektowania programu wieloletniego - tłumaczyła Szybalska.

Według niej w najbliższą niedzielę rozpocznie się cykl siedmiu konferencji m.in. dla dyrektorów szkół uczestniczących w programie; kolejne są planowane na przyszły rok.

Odnosząc się do programu "E-podręcznik" - towarzyszącego programowi "Cyfrowa szkoła" - powiedziała, że na jego pełne efekty będzie trzeba poczekać do 2015 roku "z oczywistych przyczyn - przygotowanie e-podręcznika to proces wymagający znacznie więcej czasu".

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.