Referendum coraz bliżej

  • www.esosnowiec.pl (Teresa Szczepanek)
  • 08-05-2012
  • drukuj
Do urzędu miejskiego trafiła lista z 22 tysiącami podpisów i inicjatywą referendalną, dotyczącą zmian w sosnowieckiej oświacie.
Referendum coraz bliżej
Na ostatniej sesji rady miejskiej radni podjęli uchwałę w sprawie powołania komisji, która oceni wniosek o przeprowadzenie referendum. Znaleźli się w niej: Alicja Skarbińska-Poznańska, Karol Winiarski, Andrzej Madej, Jan Bosak, Tomasz Niedziela, Paweł Wojtusiak i Wojciech Nitwinko.

Na posiedzeniu komisji oświaty zgłoszono także uwagi dotyczące pytania, na jakie mieliby odpowiadać mieszkańcy. Radca prawny sosnowieckiego magistratu uważa, że pytanie: „Czy jesteś za zaniechaniem zmian w sosnowieckiej oświacie, które polegałyby na likwidowaniu, włączaniu i przenoszeniu siedzib placówek oświatowych?” budzi wątpliwości.

Odpowiedź twierdząca uniemożliwi bowiem w przyszłości wszelkie ruchy ze strony władz miasta dotyczące restrukturyzacji szkolnictwa.

Komisji przewodniczyć będzie Karol Winiarski, w obradach udział weźmie też jako obserwator Jerzy Cholewa, przewodniczący obywatelskiego komitetu referendalnego. – Zebraliśmy podpisy od ponad 10 procent mieszkańców miasta, to więcej niż prezydent Górski uzyskał w II turze wyborów – mówi radny Paweł Wojtusiak z Niezależnych.

– Rozumiemy, że gmina powinna szukać oszczędności, jednak nie powinno się zaczynać od grupy dzieci i młodzieży, która tak właściwie jest bezbronna – wyjaśnia Wojtusiak. – Jeżeli 10 procent mieszkańców uznaje, że referendum powinno się odbyć, to je po prostu zróbmy, a jeżeli ktoś uważa, że to niepotrzebne koszty, to chciałbym zwrócić uwagę, że nie musielibyśmy ich ponosić, gdyby wcześniej przemyślano sprawę i nie podjęto odpowiedniej ustawy intencyjnej – tłumaczy radny.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU