PARTNER PORTALU
  • BGK

Referendum ws. reformy edukacji: Inicjatorzy apelują do prezydenta by zarządził referendum

  • PAP/AT    25 maja 2017 - 19:28
Referendum ws. reformy edukacji: Inicjatorzy apelują do prezydenta by zarządził referendum
Tego chaosu nie było ani w Pana wyborczym programie, ani w programie PiS - napisali inicjatorzy referendum do prezydenta (fot.znp.edu.pl)

Inicjatorzy obywatelskiego referendum edukacyjnego zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy, by zarządził ogólnokrajowe referendum ws. zmian w oświacie.
• Wobec "opieszałości Sejmu" inicjatorzy obywatelskiego referendum edukacyjnego zaapelowali do Andrzeja Dudy, by, to prezydent zarządził ogólnokrajowe referendum ws. zmian w oświacie.

• Wniosek nie wszedł w tym tygodniu pod obrady Sejmu, nie wiemy, kiedy wejdzie, a czas płynie. Jest co raz później - powiedziała pełnomocniczka obywatelskiej inicjatywy referendalnej ws. reformy edukacji Dorota Łoboda.

• W czwartek (25 maja) złożyli w Kancelarii Prezydenta petycję w tej sprawie.

"Przyszliśmy - z petycją i prośbą, by pan prezydent włączył się w debatę o edukacji. Sejm zwleka, opieszale podchodzi do obywatelskiego wniosku, który złożyliśmy już dawno. Wniosek nie wszedł w tym tygodniu pod obrady Sejmu, nie wiemy, kiedy wejdzie, a czas płynie. Jest co raz później" - powiedziała po wyjściu z Kancelarii Prezydenta pełnomocniczka obywatelskiej inicjatywy referendalnej ws. reformy edukacji Dorota Łoboda z ruchu "Rodzice przeciwko reformie edukacji".

W złożonej petycji jej autorzy przypominają, że w ciągu zaledwie dwóch miesięcy ponad 910 tysięcy osób wyraziło poparcie dla idei przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji.

Czytaj też: Na referendum ws. edukacji za późno?

"Rodzice i nauczyciele obawiają się o przyszłość polskich dzieci. Nie godzą się na chaos, na nieprzygotowane podstawy programowe i podręczniki, na edukacyjny eksperyment od środka cyklu nauczania a nie od pierwszej klasy, na skrócenie o rok kształcenia ogólnego, na gorsze szanse dzieci z terenów wiejskich. Tego chaosu nie było ani w Pana wyborczym programie, ani w programie PiS" - napisali.

"Mając na uwadze społeczne poparcie, jakim cieszy się referendum szkolne, po raz kolejny zwracamy się do Pana z apelem o zarządzenie ogólnokrajowego referendum ws. reformy edukacji, dającego możliwość poddania tej ważnej kwestii społecznej pod ocenę zwykłych ludzi" - zaapelowali w petycji.

Dorota Łoboda oraz drugi pełnomocnik obywatelskiej inicjatywy referendalnej, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformowali dziennikarzy, że czas i miejsce składania petycji były uzgodnione z Kancelarią Prezydenta oraz z sekretariatem prezydenckiego ministra Andrzeja Dery. Ten, jednak - jak ich poinformowano w kancelarii - ze względu na inne obowiązki nie mógł się z nimi spotkać.

Z inicjatywą przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum ws. reformy edukacji wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pod koniec stycznia zawiązał się komitet referendalny, w którego skład weszli przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych. Pytanie referendalne, pod którym zbierano podpisy, brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?".

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.