PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma edukacji: 19 lipca sejmowa komisja zajmie się wnioskiem o referendum oświatowe

  • PAP/KDS    11 lipca 2017 - 15:10
Reforma edukacji: 19 lipca sejmowa komisja zajmie się wnioskiem o referendum oświatowe
Pod wnioskiem o referendum podpisało się ponad 910 tys. Polaków (fot. znp.edu.pl)

Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego sejmowa Komisja Ustawodawcza zajmie się wnioskiem o referendum oświatowe. Termin posiedzenia, na którym ma zostać przedstawiony problem referendum wyznaczono na 19 lipca.
Pomysłodawcą referendum jest Związek Nauczycielstwa Polskiego, a w skład komitetu wspierającego inicjatywę wchodzą przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych, w tym ruchów rodzicielskich, m.in. "Rodzice przeciwko reformie edukacji", koalicja "Nie dla chaosu w szkole", Krajowe Porozumienie Rodziców i Rad Rodziców, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, OPZZ, PO, Nowoczesna, PSL, Razem i Inicjatywa Polska.

Pytanie referendalne, które chcą zadać obywatelom autorzy wniosku, brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?". Pod wnioskiem o jego przeprowadzenie zebrano ponad 910 tys. podpisów. Złożono go w Sejmie 20 kwietnia.

Pierwsze czytanie przeprowadzono w Sejmie w nocy z 20 na 21 czerwca. 22 czerwca - w przeddzień zakończenia roku szkolnego - posłowie zdecydowali o skierowaniu wniosku do sejmowej Komisji Ustawodawczej. Wnioskował o to PiS; uzasadniając Dariusz Piontkowski (PiS) mówił, że jego klub robi to, "szanując podpisy Polaków pod wnioskiem referendalnym".

W ubiegłym tygodniu petycję z apelem o jak najszybsze rozpatrzenie obywatelskiego wniosku o referendum i zorganizowanie go przed 1 września złożyli w Sejmie członkowie inicjatywy referendalnej. Pod petycją zebrano ponad 10,5 tys. podpisów.

Zgodnie z reformą edukacji, w miejsce obecnych pojawią się 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja zostaną zlikwidowane. Reforma oświaty rozpocznie się od nowego roku szkolnego, czyli od roku szkolnego 2017/2018; rok szkolny rozpocznie się 4 września.

Uczniowie, którzy w tym roku skończyli klasę VI szkoły podstawowej staną się we wrześniu uczniami VII klasy szkoły podstawowej.

Rozpoczęło się już stopniowe wygaszanie gimnazjów - w tym roku nie prowadzono do nich rekrutacji. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik kończący klasy III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.

Zaplanowane na przyszły tydzień - 18, 19, 20 lipca - posiedzenie Sejmu będzie ostatnim przed przerwą wakacyjną. Na następne posiedzenie Sejm zbierze się w połowie września.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Teodor, 2017-07-12 14:04:37

    Referendum trzeba było organizować rok temu, teraz jest już po jabłkach - samorządy uchwaliły nową sieć, poszła kasa na dostosowanie gimnazjów, rekrutacji do gimnazjów nie było, egzaminów 6-klasistów również. Odkręcenie zmian w miesiąc, i to jeszcze w okresie wakacyjnym, jest praktycznie niemożliwe...... Zwykłe bicie piany i tyle. :/  rozwiń
  • Nauczyciel, 2017-07-12 08:49:25

    Gdyby ZNP zajął się poważnie sprawami pracowniczymi, a nie uprawianiem polityki, nie byłoby chaosu w szkołach i w mediach!