PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma edukacji, Beata Szydło: nie będzie zmiany terminu wdrażania

 • pt/pap    26 października 2016 - 12:48
Reforma edukacji, Beata Szydło: nie będzie zmiany terminu wdrażania
Beata Szydło (fot.twiiter.com)

• Wprowadzenie reformy edukacji nie jest niczym opóźnione, będzie wprowadzona zgodnie z harmonogramem, rozpocznie się w przyszłym roku - powiedziała  premier Beata Szydło.
• Zaapelowała o to, by nie wprowadzać chaosu informacyjnego w tej sprawie.
Podczas konferencji prasowej w Ostrowie Wielkopolskim premier pytana była, czy reforma edukacji wejdzie w przyszłym roku w życie, czy też zostanie przesunięta.

"Reforma edukacji jest niezwykle istotna (...). Jej wprowadzenie nie jest absolutnie niczym w tej chwili opóźnione. Będzie przebiegała i będzie wprowadzona tak, jak było to zgodnie z harmonogramem. Rozpoczynamy reformę edukacji w przyszłym roku" - odpowiedziała Szydło.

Dodała, że ma prośbę do mediów i do "tych wszystkich środowisk, które próbują w tej chwili snuć taką opowieść, że reforma edukacji jest zagrożona, czy ma być opóźniana". "Proszę państwa, proszę o to, by nie wprowadzać chaosu informacyjnego, dlatego, że to niestety wpływa na bardzo wrażliwe środowisko, jakim są dzieci, rodzice, nauczyciele" - zaapelowała.

Premier powiedziała, że chce, by reforma była przeprowadzona spokojnie, bez jakichkolwiek kłopotów. "Chcemy, by w tej reformie brali udział i rodzice i nauczyciele i samorządowcy. Jesteśmy do tego przygotowani. Harmonogram jest przedstawiony. Niebawem rząd przyjmie nowe Prawo oświatowe, które będzie wprowadzało tę reformę. Wszystko przebiega zgodnie z planem" - podkreśliła.

W połowie września do konsultacji trafiły dwa projekty ustaw: zupełnie nowej ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy wprowadzającej Prawo oświatowe. Zgodnie z propozycją MEN od 2017 r. funkcjonować mają 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum i dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się informacje sugerujące możliwość zmiany terminu wdrażania reformy edukacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • mj, 2016-11-02 14:39:30

  A jaki jest sens odkładania tej reformy? Odłożona może już nie zostać wprowadzona, co byłoby porażką rządu. A jeśli będzie wprowadzona, to kolejny rok oczekiwania będzie tylko stwarzał dodatkowe problemy szkołom i samorządom, i drażnił rodziców. Lepiej wprowadzić od razu, tak jak to było zaplanowane... i niech wreszcie zacznie działać.  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-10-27 10:08:01

  To nie są koszty inwestycyjne. To jest wyrzucanie pieniędzy i szkodzenie Polsce, zbędnym chaosem oraz traceniem czasu. Potrzebujemy solidnej diagnozy, której nie ma.
 • PolskaBe, 2016-10-27 09:44:56

  żadnemu nauczycielowi krzywda się nie stanie - nie ma drugiego tak chronionego zawodu w naszym kraju, nie martwcie się o lobby nauczycielskie, pomyślmy głównie o uczniach - naszych dzieciach , i tu uważam że powrót do 4 letniego liceum jest absolutnie dobry, a 8 letnia szkoła podstawowa nie była ni...czym złym, a koszty zmian poniesione teraz to oszczędności na przyszłość  rozwiń