PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma edukacji: Gabinety stomatologiczne w szkołach i obiad dla każdego dziecka

 • PAP/AT    21 września 2017 - 10:45
Reforma edukacji: Gabinety stomatologiczne w szkołach i obiad dla każdego dziecka
Od września 2018 r. każdy uczeń w szkole podstawowej dostanie ciepły posiłek (fot. men.gov.pl)

Wicepremier Mateusz Morawiecki razem z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem znaleźli dodatkowe pieniądze, żeby wyposażyć gabinety medyczne i stomatologiczne - powiedziała minister Anna Zalewska. Zapowiedziała też każdy uczeń dostanie ciepły posiłek w szkole.
• Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała, że za miesiąc przestawi szczegóły dotyczące opieki medycznej, w tym stomatologicznej w szkołach.

• Dodała, że od września 2018 r. każdy uczeń w szkole podstawowej zje ciepły posiłek.

• Podkreśliła, że "jedzenie jest narzędziem edukacyjnym".

Zalewska pytana była w TVP info o wprowadzenie do szkół opieki stomatologicznej. "To jest kwestia miesiąca, wicepremier Mateusz Morawiecki razem z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem znaleźli bardzo duże dodatkowe pieniądze na to, żeby wyposażyć gabinety medyczne, ale również stomatologiczne, byśmy mogli za miesiąc powiedzieć precyzyjnie, jak będzie wyglądać opieka stomatologiczna. To jest strategiczna kwestia" - powiedziała Zalewska.

Zapowiedziała, że od 2018 r. w szkołach podstawowych każde dziecko zje obiad. "Deklarowaliśmy także, że każde dziecko, przynajmniej w szkole podstawowej, zje ciepły posiłek, zje obiad. To już od września 2018 r. My nie możemy w XXI wieku mówić o dożywianiu dzieci, to absolutne nieporozumienie. Jedzenie jest edukacyjnym narzędziem. To są takie plany związane reformą, ale jednocześnie z modelem szkoły, jaka powinna być w XXI wieku" - podkreśliła.

Czytaj też: Gabinety dentystyczne w szkołach przynoszą efekty

Minister dodała, że dyrektor szkoły z Radą Pedagogiczną może wydłużyć przerwę obiadową. "Już w tej chwili dyrektor z Radą Pedagogiczną może powiedzieć, że przerwa na obiad nie wynosi 20 min, a 40 min" - przypomniała.

Minister poinformowała także, że w każdej szkole będzie pedagog. "W 2019 r. chcielibyśmy, aby w każdej szkole, bo teraz jest w co drugiej, był pedagog, żeby uczeń miał blisko do tego, któremu może się pożalić" - powiedziała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (8)

 • Anna KLZ, 2017-10-05 00:02:30

  pedagog / psycholog to dobrze jak jest w szkole, jednak należałoby zmniejszycilość Uczniów w klasie i oddziaływać, zachowywaćsię tak by nie trzeba było się żalić. gabinet stomatologiczny, dla wszystkich uczniów - po lekcjach (by uniknąć korepetycji) i pracowników. Wypelnienia będą przeterminowane ? ...takie na dwa trzy dni i wypadną ? jedzenie - wspólny posiłek z czystymi rękoma, dokładnie przeżuwając każdy kęs, siedząc prosto na krzeselku. Jesteśmy cząstką XXI wieku.  rozwiń
 • Chory, 2017-09-29 17:42:27

  Powinni zacząć od znalezienia pieniędzy dla szpitali, które nie mają podpisane umowy z NFZ na 3 miesiące. A co potem? Śmierć? Szumne zapowiedzi, które nic nam nie dają.
 • Justyna, 2017-09-27 13:10:07

  Do belfer: Wy tylko cały czas czekacie na podwyżki! Bezprzerwy słyszy się o protestach nauczycieli, żadna inna grupa zawodowa nie wychodzi na ulice tak często jak nauczycele. Chciałabym zobaczyć chociaż jednego nauczyciela z powołaniem! na palcach jednej ręki można takich policzyć! Juz nie wspomnę o... wszystkich świetach wolnych, feriach, wakacjach czy dzien nauczyciela. Żenada, na niczym się nie znacie, a wiecznie jakieś roszczenia!!!!  rozwiń