PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma edukacji i likwidacja gimnazjów: Chocianów chce uchronić nauczycieli

  • MN    24 lutego 2017 - 11:20
Reforma edukacji i likwidacja gimnazjów: Chocianów chce uchronić nauczycieli
Radni przyjęli projekt siatki szkół, teraz będzie on opiniowany. (fot. UM Chocianów)

• Radni gminy Chocianów podjęli uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

• Gmina opracowując plan włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej ma na celu ochronę nauczycielskich etatów. 

• Burmistrz gminy jednocześnie nie ukrywa, że dostosowanie szkół do reformy pociągnie za sobą wydatki i trzeba będzie wstrzymać niektóre inne inwestycje.




Radni Chocianowa uchwalili projekt nowej siatki szkół, który zostanie teraz przesłany do Dolnośląskiego Kuratora Oświaty i związków zawodowych.

Istotnym elementem projektu uchwały jest włączenie Gimnazjum im. Odkrywców Polskiej Miedzi do Szkoły Podstawowej w Chocianowie. Zaproponowane przez gminę rozwiązanie, pozwala zachować dotychczasowe obwody szkół, pozwoli także zachować dotychczasową liczbę szkół podstawowych.

Ochrona nauczycielskich etatów

- Zaproponowane przez nas rozwiązanie podyktowane było zarówno dobrem dzieci, jak i ochroną etatów nauczycielskich w gimnazjum. Wzięliśmy pod uwagę analizę demograficzną dzieci urodzonych w latach 2010- 2016, oczekiwania rodziców oraz warunki organizacyjne w szkołach - mówi Franciszek Skibicki, burmistrz miasta i gminy Chocianów. – Każda reforma budzi wiele kontrowersji i dyskusji. Przed nami jeszcze długa droga przed wprowadzeniem zmian, w tym decydująca opinia kuratora oświaty- dodaje.

Urzędnicy tłumaczą, że propozycja o włączeniu gimnazjum do szkoły podstawowej, wydaje się być najkorzystniejszym rozwiązaniem. Pozwoli ona uchronić nauczycielskie etaty w szkołach oraz przede wszystkim, nie zaburzy w większym stopniu organizacji nauczania, co pozwoli stworzyć racjonalny podział klas w obu budynkach szkół w Chocianowie.

Czytaj też: Opolskie milion złotych w plecy. Wszystko przez nowy algorytm subwencji oświatowej

Zmiany w oświacie budzą wiele wątpliwości szczególnie wśród nauczycieli, którzy obawiają się utraty pracy. Już teraz pojawiają się pytania dotyczące szczegółowych zmian w strukturze organizacji szkół.

Burmistrz tłumaczy, że jeszcze nie sposób mówić o konkretach. Jeśli projekt nowej sieci szkół uzyska pozytywną opinię kuratorium i związków, a uchwała o docelowej sieci szkół zostanie podjęta, wówczas szkoły rozpoczną pracę nad arkuszami organizacyjnymi, gdzie rozpatruje się stan osobowy szkoły.

Reforma ciągnie za sobą wydatki

Reforma edukacji wiąże się z dodatkowymi kosztami, związanymi z przystosowaniem wszystkich szkół do nowego systemu nauczania. Tylko w zeszłym roku na oświatę gmina wydała w sumie 15 093 774 zł, z czego subwencja oświatowa wyniosła jedynie 7 211 359 zł, resztę zaś dołożyła gmina z własnych dochodów.

W tegorocznym gminnym budżecie planowana kwota wydatków na oświatę również wynosi grubo ponad 15 milionów.

Czytaj też: Podręczniki dla szkoły podstawowej będą darmowe

- Reforma niesie ze sobą dodatkowe koszty. Fundusze, które przekierowane zostaną na oświatę, niestety będą musiały odbyć się kosztem innych inwestycji w gminie i nie jesteśmy w stanie tego pominąć. Przystosowanie szkół podstawowych do nauczania w systemie ośmioklasowym jest teraz priorytetowe - przyznaje burmistrz Skibicki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • sprawny samorzad 1.8, 2017-02-24 14:04:12

    Czy Pan Burmistrz ma czytelnika portalu za osoby bez pojęcia o finansach i zadaniach gmin? W gminie Chocianów nic nie zrobiono w ostatnich latach w celu optymalizacji kosztów. W 2016 roku wydatki bieżące na szkoły podstawowe i gimnazja w gminie Chocianów pochłonęły 10,8 mln zł natomiast subwencja t...o około 7,2 zł. Zatem Chocianów jest w grupie gmin w Polsce z najgorszymi wynikami ekonomicznymi prowadzenia szkół. Na czym polega żonglerka liczbami w artykule? Na tym, że pan Burmistrz podaje wydatki ogółem na dział 801 (oświata i wychowanie - 15, 1 mln zł) w odniesieniu do subwencji oświatowej, która ma zadanie finansować tylko wydatki bieżące szkół podstawowych i gimnazjalnych, bez przedszkoli, dowozów uczniów innych kosztów pozaszkolnych- gdzie przedszkola i wychowanie przedszkolne to wydatki bieżące 2,6 mln zł a pozostałe to ponad 1,2 mln zł. Na wychowanie przedszkolne gmina otrzymała w 2016 roku 0,66 mln zł dotacji. Wniosek: gmina w sposób nieefektywny ekonomicznie prowadziła sieć szkół w porównaniu do podobnych gmin w Polsce. Dla przykładu weźmy, również gminę miejsko-wiejską z woj. dolnośląskiego - gminę Prusice. Wartość subwencji oświatowej w gminie Prusice w 2016 roku to 6,7 mln zł a wydatki bieżące na szkoły podstawowe i gimnazja wraz z ZEASami to 6,2 mln zł. Zatem nie tylko subwencja wystarczyła na koszty bieżące szkół podstawowych i gimnazjalnych, ale pozwoliła sfinansować większą część wydatków na dowóz uczniów (0,56 mln zł). Dlatego nie reforma oświaty się przyczyni się do nieefektywnej ekonomicznie prowadzenia oświaty w gminie Chocianów tylko brak w ostatnich latach jakichkolwiek działań organów gminy w sferze restrukturyzacji sytemu oświaty w gminie w celu podniesienia efektywności ekonomicznej prowadzenia zadań oświatowych. Brak podejmowania przez wiele lat trudnych decyzji zawsze skutkuje skumulowaniem problemów. Wielu wójtów, burmistrzów podejmowało, trudne w odbiorze społecznym, decyzje o restrukturyzacji sieci szkół, często tracąc poparcie i nie wygrywając następnych wyborów, ale dzisiaj te gminy są odpowiednio przygotowane do zmian w oświacie a ich struktura kosztów jest dostosowana do wartości subwencji oświatowej.  rozwiń