PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma edukacji i likwidacja gimnazjów: Dąbrowa Górnicza nie zgadza się z decyzją kuratorium

  • MN    4 marca 2017 - 19:29
Reforma edukacji i likwidacja gimnazjów: Dąbrowa Górnicza nie zgadza się z decyzją kuratorium
Zbigniew Podraza skieruje sprawę o sieci szkół do sądu. (fot. Facebook)

• Kuratorium Oświaty w Katowicach negatywnie zaopiniowało projekt sieci szkół Dąbrowy Górniczej.

• Kuratorium wymaga od władz miasta konkretnych zmian w sieci szkół.

• Prezydent Dąbrowy Górniczej uważa, że kuratorium przekracza swoje kompetencje i skieruje sprawę do sądu.
Katowickie kuratorium oświaty chce skłonić władze Dąbrowy Górniczej, by nie przekazywały szkołom podstawowym budynków po likwidowanych gimnazjach, lecz utworzyły w nich cztery nowe podstawówki.

Jak donosi "Gazeta Wyborcza", punktem zapalnym okazała się propozycja włączenia gimnazjów nr 1, 4, 9 i 10 odpowiednio do szkół podstawowych nr 10, 8, 31 i 17. 

Kuratorium negatywnie zaopiniowało siatkę szkół przyjętą przez radnych, a prezydent miasta - Zbigniew Podraza - uważa, że kuratorium przekracza swoje kompetencje.

- To nie jest nasza reforma, nawet jej z nami nie konsultowano. Jednak jako odpowiedzialni samorządowcy, staraliśmy się wprowadzić ją z możliwie najmniejszym uszczerbkiem dla Dąbrowy - napisał Podraza do mieszkańców.

Czytaj też: Szkolenia dla nauczycieli w związku z reformą edukacji

Wyjaśnił, że projekt przyjęty przez radnych jest zgodny z wymogami stawianymi przez reformę oświaty. Podkreślił, że zmiany zostały zaproponowane w taki sposób, aby odbyły się z jak najmniejszą szkodą dla mieszkańców.

- Opracowanie projektu poprzedziły miesiące analiz istniejącej sieci, ze szczególnym uwzględnieniem tego, ilu obecnych uczniów są w stanie pomieścić szkolne budynki. Dodatkowo wzięliśmy po uwagę dane demograficzne, czyli to, jak w najbliższych latach kształtować się będzie liczba dzieci w poszczególnych rocznikach - pisze prezydent Dąbrowy Górniczej.

 

Kuratorium ma jednak swoją propozycję i samo chce zadecydować o ostatecznym kształcie sieci szkół. Zdaniem Podrazy, wykracza w ten sposób poza własne kompetencje i postępuje wbrew interesom mieszkańców Dąbrowy Górniczej. 

Czytaj też: Burmistrz przyznaje, że reforma edukacji wstrzyma inne inwestycje

W jego opinii rozwiązania zaproponowane przez Śląskiego Kuratora Oświaty pociągają za sobą daleko idące skutki. Przykładowo, zgodnie z wymogiem kuratora 1 września w Dąbrowie Górniczej trzeba będzie otworzyć 4 nowe szkoły podstawowe zlokalizowane w pobliżu szkół już istniejących. Ze względu na małą liczbę uczniów, żadna z nich nie będzie w pełni wykorzystana, a wyremontowane budynki z nowoczesnym zapleczem będą świeciły pustkami. 

Podraza zwraca uwagę, że ubiegłym roku budżet gminy Dąbrowa Górnicza wynosił 676 milionów złotych. Z tej kwoty ponad 236 milionów, czyli niemal jedną trzecią, spożytkowano na cele oświatowe. Tylko 120 milionów złotych, a więc połowa, pochodziła z subwencji oświatowej. W ciągu ostatnich 10 lat wydatki na oświatę przekroczyły 2 miliardy złotych.

Czytaj też: Ile podpisów zebrało ZNP pod wnioskiem o referendum?

- Szanowni Państwo, gimnazja można oceniać różnie, można ich po prostu nie lubić, ale niczym nieuzasadnione fobie nie powinny być pretekstem do osłabiania pozycji samorządu - napisał Zbigniew Podraza.

Na koniec listu prezydent dodaje: - Łatwo się nie poddamy i skierujemy sprawę na drogę sądową. Wierzę bowiem, że w naszym państwie istnieje jeszcze sprawiedliwość.

Przypomnijmy, że na przyjęcie uchwał o dostosowaniu sieci szkół do nowego ustroju szkolnego samorządy mają czas do końca marca. 

Do Kuratorium Oświaty w Katowicach już 23 lutego napłynęło 75 proc. uchwał z woj. śląskiego, a dokładnie - 152 uchwały.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • w.potega@neostrada.pl, 2017-03-06 11:23:02

    To nawet nie są fobie. Bałaganienie jest głupotą. Opracowałem dla Kongresu Obywatelskiego artykuł o rzeczywistym reformowaniu polskich szkół. Proponuję Redakcji Portalu Samorządowego o zwrócenie się do Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową o udostępnienie mojego artykuły, abyśmy zaczęli dyskutować ...o potrzebie uruchomienia jakościowych zmian edukacyjnych, o ich kierunkach i metodach.  rozwiń
  • Mieszkaniec, 2017-03-06 09:40:37

    Panie Prezydencie, sprawiedliwość dopiero będzie.