PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma edukacji i likwidacja gimnazjów: Kukiz'15 za gimnazjami tęsknić nie będzie

  • PAP/MN    10 października 2016 - 14:35
Reforma edukacji i likwidacja gimnazjów: Kukiz'15 za gimnazjami tęsknić nie będzie
Stanisława Tyszkę zastanawia, czemu ZNP protestowało przeciwko wprowadzeniu gimnazjów, a teraz - przeciw ich likwidacji. (fot. Facebook)

• Priorytetem w reformie edukacji powinno być oddanie głosu decyzyjnego rodzicom - ocenił w poniedziałek (10 października) wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).
• Jego zdaniem, konieczne jest m.in. zmniejszenie liczby dzieci w klasach oraz wprowadzenie bonu edukacyjnego.
• Tyszka mówi jednak, że według Kukiz'15 gimnazja się nie sprawdziły.
"Uważamy, że priorytetem w reformie edukacji powinno być oddanie głosu decyzyjnego rodzicom, jestem osobiście za powrotem do idei bonu edukacyjnego" - powiedział Tyszka w poniedziałek dziennikarzom w Sejmie. Jak dodał, "kolejnym czynnikiem, który powinien motywować rządzących jest zmniejszenie klas".

Pytany o stanowisko klubu Kukiz'15 wobec likwidacji gimnazjów, Tyszka powiedział: "Uważamy, że gimnazja się nie sprawdziły".

Tyszka odniósł się też do poniedziałkowych protestów ZNP związanych z projektowaną reformą edukacji.

"Zastanawia mnie jedno: dlaczego Związek Nauczycielstwa Polskiego protestował w 1999 roku przeciwko wprowadzeniu gimnazjów, a teraz protestuje przeciwko zniesieniu gimnazjów. Widzę tutaj pewną niekonsekwencję. Wiadomo, że jest to środowisko mocno zaangażowane politycznie. Zastanawiam się, kiedy będą protesty przeciwko protestom" - ironizował wicemarszałek Sejmu.

Czytaj też: Szumilas: Reforma edukacji to chaos bo minister edukacji nikogo nie słucha

W połowie września do konsultacji trafiły dwa projekty ustaw: zupełnie nowej ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy wprowadzającej Prawo oświatowe. Prawo oświatowe regulować ma kwestie związane z ustrojem szkolnym, czyli m.in. strukturą szkolnictwa. Ma też częściowo zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o systemie oświaty. Resort edukacji zapowiadał w jej miejsce przygotowanie kolejnych ustaw, m.in. dotyczących finansowania oświaty (ma być gotowa ok. 2018 r.).

Zgodnie z propozycją rządu od 2017 r. funkcjonować mają 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych; wygaszane mają być gimnazja.

Czytaj też: Zalewska po spotkaniu z ZNP: Reforma edukacji jest przemyślana i policzona

W poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się spotkanie minister edukacji z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli. Dotyczyło powołania zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Po spotkaniu Zalewska zapewniała, że reforma edukacji jest przemyślana, odpowiedzialna i policzona.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • bezpartyjny samorzadowiec, 2016-10-11 07:54:47

    Patrz na jego twarz nieskalaną myśleniem, że tylko może w cyrku występować ale nie z małpami (przewyższają go inteligencją). Następny znawca od siedmiu boleści. Bezpartyjni samorządowcy po wygraniu wyborów przywrócą gimnazja
  • Bad, 2016-10-10 19:11:19

    Czy to ten ktoś o cyrku i małp? Bo jeśli tak, to można mu oddać lejce do narodowej edukacji.Bo to wieszcz jest. Z pewnością załapie się w podręcznikach najnowszej historyji.