PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma edukacji i likwidacja gimnazjów: Łódzkie samorządy w gotowości

  • MN    5 stycznia 2017 - 09:45
Reforma edukacji i likwidacja gimnazjów: Łódzkie samorządy w gotowości
Uczestnicy spotkania w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim. (fot. ŁUW)

• Łódzkie samorządy przygotowują projekt uchwał w sprawie wdrożenia reformy oświaty.
• Mają na to czas do 10 lutego, a tydzień po tym terminie uchwały muszą być już złożone m.in. u łódzkiego kuratora oświaty i w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.
• Urząd w tej sprawie zorganizował spotkanie z samorządowcami, poświęcone prawnym aspektom reformy oświatowej.
We naradzie z samorządowcami w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim uczestniczyli przedstawiciele urzędu, łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski, samorządowcy z regionu oraz radcy prawni urzędu. Głównym celem spotkania było wypracowanie prawidłowego, zgodnego z przepisami, ale i czytelnego dla wszystkich zainteresowanych projektu uchwały w sprawie planowanej sieci szkół na danym terenie.

Dla zachowania czytelności korzystano z tekstów jednolitych, bez załączników. Samorządowcy pracowali także nad dwoma projektami stworzonymi przez samorządowców z Bełchatowa i Zelowa. Dyskusja momentami była bardzo burzliwa, ale efektem będą prawidłowe uchwały.

- O państwa się nie obawiam, bo pracujecie z nami i chcecie, żeby wszystko było zrobione zgodnie z ustawą i duchem reformy – mówił kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski.

Dyrektor Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli ŁUW Ireneusz Krześnicki przypomniał, że maksymalnie do 10 lutego samorząd musi wiedzieć, co zrobić ze szkołami na swoim terenie i „przełożyć” to na uchwałę.

Czytaj też: Reforma edukacji: Przedstawiciele rodziców i samorządowców za referendum

Do 17 lutego 2017 roku wszystkie uchwały muszą być złożone m.in. u łódzkiego kuratora oświaty i w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim. - Prace nad uchwałami przebiegają w sposób systemowy. Samorządy są bardzo zaangażowane w przygotowanie tych projektów, a uchwała jest tak naprawdę kluczem reformy – podkreślał.

Prasowe doniesienia o masowych zwolnieniach tonował Grzegorz Wierzchowski.- Symulacja Ministerstwa Edukacji Narodowej pokazuje, że Łódź dostanie subwencję o 23 mln wyższą w stosunku do roku 2016 przy porównywalnej liczbie uczniów – mówił. Dodatkowo, potrzebne będą jeszcze przyjęcia nauczycieli, łącznie ok. 75 etatów.

Czytaj też: Reforma edukacji i strajk w oświacie: Referendum w szkołach będzie po feriach

Zastępca burmistrza Rawy Mazowieckiej Jacek Marek Pastusiak powiedział: - Rozmawiamy na bieżąco ze wszystkimi środowiskami, które są zaangażowane w proces dydaktyczny, zarówno z nauczycielami jak i z rodzicami – zauważył i dodał, że sytuacja w Rawie jest bardzo optymistyczna, więc nie będzie większych problemów z wdrożeniem reformy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • x, 2017-01-05 13:51:47

    To nie jest reforma, tylko powrót do starego systemu. Reforma jest wtedy kiedy robi się coś pozytywnego.