PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma edukacji i likwidacja gimnazjów: Oto daty, które warto pamiętać

 • MN    2 maja 2017 - 06:27
Reforma edukacji i likwidacja gimnazjów: Oto daty, które warto pamiętać
Resort edukacji podsumowuje stan wdrażania reformy i zapowiada zmiany m.in. w finansowaniu oświaty. (fot. MEN)

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło dane dotyczące aktualnego stanu wdrażania reformy edukacji. 228 241 nauczycieli weźmie udział w szkoleniach
• Do kuratorów oświaty wpłynęło 98,5 proc. uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół.

• Do 26 maja trwają prekonsultacje projektu podstawy programowej dla publicznych szkół ponadpodstawowych.

• Na stronach internetowych kuratoriów oświaty znajduje się ponad 4,5 tys. ofert o wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli.

• W drugiej połowie maja 2017 r. MEN przekaże do uzgodnień i konsultacji projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Ministerstwo edukacji informuje, że do kuratorów oświaty wpłynęło 2 816 uchwał w sprawie projektów dostosowania sieci szkół. Oznacza to, że 98,53 proc. JST przesłało uchwały do kuratorów w celu uzyskania opinii: 377 powiatów (99,21 proc.), 2439 gmin (98,43 proc.)

MEN otrzymało 134 wnioski o dopuszczenie do użytku szkolnego podręczników, w tym: 25 wniosków do I etapu edukacyjnego i 109 wniosków do II etapu edukacyjnego. Zawarto 378 umów z rzeczoznawcami.

Obecnie trwa etap prekonsultacji. Rozpoczęło się przekazywanie projektu podstawy programowej poszczególnych przedmiotów dla publicznych szkół ponadpodstawowych do zaopiniowania wszystkim zainteresowanym osobom i podmiotom.

Prekonsultacje potrwają do 26 maja 2017 r. Projekty zostaną również przekazane do wybranych losowo szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju.

Szkolenia dla nauczycieli i miejsca pracy

Do końca roku szkolnego placówki doskonalenia nauczycieli przeprowadzą w całej Polsce 4094 szkoleń z wdrażania nowej podstawy programowej, w których udział weźmie 228 241 nauczycieli.

MEN informuje, że do tej pory odbyło się 11 konferencji dla pracowników placówek doskonalenia nauczycieli. Udział w nich wzięło 1317 osób. Oznacza to, że przygotowano około 88 proc. kadry do przeprowadzenia szkoleń dla nauczycieli w całej Polsce. Pracownicy placówek doskonalenia otrzymali materiały dotyczące nowej podstawy programowej.

Czytaj też: Bez zgody dyrektora nauczyciel nie dorobi do pensji

W okresie wprowadzania nowego ustroju szkolnego dyrektorzy szkół zobowiązani są do zamieszczania informacji o wolnych stanowiskach pracy na stronach internetowych kuratoriów oświaty.

Na dzień 27 kwietnia 2017 r. w bazie znajdowało się 4556 ofert o wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli.

Finansowanie oświaty

W drugiej połowie maja 2017 r. MEN przekaże do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, który wprowadza także zmiany w ustawie Karta Nauczyciela.

Zaproponowane rozwiązania były przedmiotem dyskusji I etapu prac Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Rozmowy dotyczyły finansowania oświaty, wynagradzania nauczycieli, a także awansu zawodowego i czasu pracy nauczycieli.×
KOMENTARZE (7)

 • baba, 2017-05-08 00:16:23

  Przecież te szkolenia to fikcja. One są tylko po to, żeby w statystykach wykazać a TVP nagłośnić"porażające liczby szkolących, szkolonych, przygotowanych, zaangażowanych, a przede wszystkim zadowolonych. Zresztą takie szkolenia wg planów właściwych ośrodków są przewidziane na 60 - 90 minut. To ...jawna kpina. Ani to nauczycielom potrzebne - czytać umiemy, ani niczego nowego na takowym "szkoleniu dowiedzieć się nie będzie można (bo podstawa t sama, co 20 lat temu). Tej Zalewskiej naprawdę się wydaje, że dookoła są ludzie tylko na jej poziomie intelektualnym i będą łykać te radosne wieści o wdrażaniu przemyślanej, przygotowanej, przeliczonej... Jawne łgarstwo na każdym kroku. A za wszystko zapłacą przede wszystkim dzieciaki, choć my wszyscy też - ogromne sumy.  rozwiń
 • urzędnik, 2017-05-04 09:02:06

  120% normy, 220 tysięcy nauczycieli zostanie przeszkolonych . To czysta kpina. Czyżby szkolenia z podstawy programowej mieli prowadzić autorzy podstawy programowej ? Ktoś ją już wdrażał, ma doświadczenie?. Inaczej to nie ma sensu, nauczyciele potrafią czytać ze zrozumieniem. Te etaty faktycznie sztu...ka dodawania godzin po 2, po 1 lub 3 w 6 szkołach i uzbiera się etat.  rozwiń
 • kaja, 2017-05-03 14:54:04

  Kpina. Szkolenie z podstawy programowej? Przecież to 313 stron do przeczytania ze strony MEN. W jaki inny sposób szkolić nauczycieli? Z dokumentem trzeba się zapoznać,czyli go przeczytać a nie "szkolić się..."