PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma edukacji i likwidacja gimnazjów. Rekrutacja do podstawówek obejmie też szóstoklasistów

 • AW    20 kwietnia 2017 - 11:20
Reforma edukacji i likwidacja gimnazjów. Rekrutacja do podstawówek obejmie też szóstoklasistów
Kształcenie dwujęzyczne w Krośnie prowadzone jest z powodzeniem od 2012 roku (fot.pixabay)

W tym roku rekrutacja do podstawówek dotyczyć będzie nie tylko pierwszoklasistów. Nową szkołę wybierać będą też szóstoklasiści, którzy zamiast do gimnazjum będą ubiegać się o miejsce w klasie siódmej innej niż ich dotychczasowy oddział.
• Reforma edukacji wygasza gimnazja.

• Obecni szóstoklasiści mogą od września kontynuować naukę w klasie siódmej w tej samej szkole podstawowej i oddziale, ale mają też inne możliwości.

• Krosno zachęca do skorzystania z ciekawej oferty klas dwujęzycznych i sportowych.

• Będziemy pionierami, bo do tej pory nie było dwujęzycznych podstawówek – mówią dyrektorzy szkół.

Krośnieńskie szkoły podstawowe zachęcają do skorzystania z oferty wszystkich chętnych szóstoklasistów z terenu miasta.

Jak informuje Wydział Edukacji UM Krosna, na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 art. 139) w dwóch krośnieńskich szkołach podstawowych, do których zostały włączone gimnazja powstają oddziały dwujęzyczne (Szkoła Podstawowa Nr 10 i Szkoła Podstawowa Nr 15), które swoją ofertę językową będą kierować do klas szóstych. W przyszłości poszerzą ją również dla klas młodszych.

W Szkole Podstawowej Nr 14 prowadzony jest nabór do oddziałów sportowych w zakresie piłki nożnej, strzelectwa sportowego i koszykówki dziewcząt.

Zapisy do szkół dwujęzycznych i oddziałów sportowych rozpoczynają się w Krośnie 24 kwietnia 2017 r. i potrwają do 5 maja 2017 r.

Kształcenie dwujęzyczne w Krośnie

- Kształcenie dwujęzyczne w Krośnie prowadzone jest z powodzeniem od 2012 roku. Wygaszanie gimnazjów spowodowało, że nie będzie już naboru do Gimnazjum Dwujęzycznego im. M. Kopernika w Krośnie działającego w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Klasy tego gimnazjum będą funkcjonowały do wygaszenia, zgodnie z wnioskiem Rady Szkoły i Rady Pedagogicznej obecnego Zespołu, w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika, które w swojej ofercie ma oddziały dwujęzyczne – informuje UM w Krośnie.

W Szkole Podstawowej Nr 10 tworzony jest oddział z wiodącym językiem niemieckim, natomiast w Szkole Podstawowej Nr 15 z językiem angielskim. Dodatkowo w każdej ze szkół oferowany będzie drugi język obcy: angielski, francuski lub niemiecki, a dla chętnych także rosyjski.

- Będziemy pionierami, bo do tej pory nie było dwujęzycznych podstawówek – mówią dyrektorzy tych szkół. Nasze gimnazja w wyniku reformy edukacji od września połączą się ze szkołą podstawową. Współpracujemy z dyrekcją I LO, które w przyszłości prawdopodobnie będzie w dużej mierze przyjmowało naszych absolwentów do klas dwujęzycznych na poziomie licealnym. Oprócz nas żadna z okolicznych szkół podstawowych nie planuje, jak na razie kształcenia dwujęzycznego– dodają.

Kadra pedagogiczna zorganizuje dla szóstoklasistów klasy językowe, a także innowacyjne programy z minimum dwóch przedmiotów prowadzonych częściowo w języku obcym.

Szkoły gotowe do pracy w nowym systemie, a uczniowie?

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Ewa, 2017-04-22 12:08:08

  Gimnazjum to impuls dla edukacji
 • Bogdan Sitnicki, 2017-04-21 00:07:41

  Do Uczeń Gimnazjum: Dlaczego?
 • Uczeń Gimnazjum, 2017-04-20 23:27:22

  STOP LIKWIDACJI GIMNAZJUM