Reforma edukacji i likwidacja gimnazjów: ZNP przygotowuje strajk generalny

• Rozpoczynamy procedurę sporu zbiorowego - poinformował 20 grudnia przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz po posiedzeniu Zarządu Głównego organizacji.
• Oznacza to, że rozpoczyna się przygotowanie do strajku generalnego w oświacie.
• Dodał, że nie chodzi o strajk ostrzegawczy.
Reforma edukacji i likwidacja gimnazjów: ZNP przygotowuje strajk generalny
Sławomir Broniarz spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie reformy oświaty. (fot. znp.edu.pl)

Ustawy reformujące system szkolny w Polsce zostały w ubiegłym tygodniu uchwalone przez Sejm, a Senat nie wprowadził do nich poprawek. Jeśli podpisze je prezydent, rozpocznie się wygaszanie gimnazjów. Przywrócone zostaną 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea i 5-letnie technika, a w miejsce szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

Jak powiedział Broniarz, planowany strajk nie będzie ostrzegawczym, ale będzie polegał na co najmniej jednodniowym, "całkowitym powstrzymaniu się od pracy".

"O tym, czy w danej placówce ten strajk dojdzie do skutku, będzie decydowało referendum, ale procedury zostały uruchomione" - powiedział szef ZNP.

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZG ZNP) domaga się w ten sposób od rządu wycofania się z przeprowadzania "wadliwej, szkodliwej reformy" edukacji. "A jednocześnie domagamy się zwiększenia nakładów na edukację, w tym na wynagrodzenia nauczycieli i pracowników oświaty" - powiedział Broniarz.

"Jednocześnie chcemy, aby prezydent - i to jest także intencją naszej uchwały - wystąpił do Senatu RP o przeprowadzenie ogólnonarodowego referendum, dotyczącego ustroju szkolnego" - dodał szef ZNP.

Wtorkowa uchwała ZG ZNP oznacza, że we wszystkich ogniwach związku rozpoczynają się procedury związane z wejściem w spór zbiorowy z pracodawcą.

Wśród szczegółowych żądań dotyczących pracodawców - którymi w rozumieniu prawa oświatowego są szkoły - ZNP wymienia m.in. to, by "do roku 2022 nie były podejmowane żadne działania zmierzające do jakichkolwiek zmian w zakresie stosunków pracowniczych osób zatrudnionych w tych szkołach i podlegających ustawie Karta nauczyciela, jak również ustawie o pracownikach samorządowych".

"Domagamy się także podniesienia wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli i pracowników oświaty o kwotę nie mniejszą niż 10 proc., a jednocześnie zwiększenia udziału wynagrodzenia zasadniczego w wynagrodzeniu łącznym, tak aby można było spełnić postulaty wynikające z uchwały Zarządu Głównego z 18 października 2016 r." - poinformował Broniarz.

Czytaj też: Pikietujący przeciwnicy reformy oświaty spotkali się z prezydentem

Szef ZNP zaznaczył, że związek będzie gotowy do przeprowadzenia strajku "na ostatni dzień lutego", a sam strajk "może i powinien odbyć się w marcu".

Jak mówił, ZNP nie chce być oskarżany o "strajk dziki, nielegalny", dlatego szczegółowo przeprowadzi całą "skomplikowaną" procedurę związaną z przeprowadzaniem sporów zbiorowych.

Według ZNP rządowa reforma edukacji jest "nieuzasadniona i nieprzemyślana, wprowadza wieloletni chaos organizacyjny i programowy, naraża dziesiątki tysięcy nauczycieli na utratę pracy, a koszt jej wprowadzenia poniosą samorządy". Jak wyliczył związek, tylko w pierwszych dwóch latach reformy ten koszt to 985 mln zł.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że reforma edukacji jest dobrze przygotowana i nie ma obaw o zwolnienia nauczycieli czy utratę unijnych środków, z których korzystały likwidowane gimnazja.

Minister edukacji Anna Zalewska podczas parlamentarnych prac nad ustawami zapewniała, że rząd jest przygotowany na reformę finansowo. Jak wyliczyła, "pieniądze wprost przeznaczone na reformę" to - oprócz 1,5 mld zł w subwencji oświatowej na sześciolatki i 418 mln zł na waloryzację płac - 900 mln zł.

W poniedziałek ZNP - wraz z organizacjami rodziców sprzeciwiających się reformie edukacji - pikietowało przed Pałacem Prezydenckim, a delegacja protestujących spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak relacjonował po spotkaniu Broniarz, prezydent zastrzegł, że na razie ustawy nie podpisze, bo jest ona w procesie konsultacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (12)ZOBACZ WSZYSTKIE

Najważniejsze jest dobro dzieci. Nie rozumiem, jak ZNP chce uzdrowić oświatę poprzez strajk. To gra polityczna i nie ma nic wspólnego z dążeniem do poprawy systemu oświaty. Aktualne podstawy programowe to porażka. Zmiany są konieczne.

Katarzyna, 2017-01-19 21:31:59 odpowiedz

Do Alka: Przecież w ostatnich latach nie zostawiano na gimnazjach suchej nitki, między innymi z powodu efektów kształcenia. Mam szwagra dr hab i mam już dość jego opowieści o poziomie przygotowania studentów. Może nie jest to wina akurat gimnazjów, tylko systemu, ale całe środowisko oświatowe widzi,... że coś jest nie tak. Zmiany są potrzebne. Nie zgadzam się, że w reformie chodzi o uczniów, oni akurat najmniej się liczą. Niestety. Niż demograficzny wykańcza gimnazja. W moim gimnazjum było 18 oddziałów w 2001 r. i 6 w 2015. A nadchodzi rocznik, gdzie będzie tylko jeden. Cały rocznik w jednej klasie na całą gminę! Aby nauczyciel np. muzyki miał etat, musi pracować w dziewięciu takich szkołach! Oczywiście, że jako członek ZNP wymyślam pracę dla zbędnych nauczycieli, bo przecież od tego jest związek. Czy to moralne? Pewnie nie. Zależy. Jeśli uczeń miałby swojego tutora, do którego mógłby się zwrócić w każdej chwili, jeśli jeden nauczyciel wprowadza uczniów w temat, a drugi przygotowuje doświadczenie, pierwszy je przeprowadza, a drugi pomaga uczniom zanotować obserwacje, jeśli liczebność klasy dopasowana by została do liczby Dunbara, czy to nie byłoby korzystne również dla uczniów? rozwiń

luter, 2017-01-04 21:43:38 odpowiedz

Do cyrkmistrz: Twój wpis to pełna kompromitacja. Widać, że nie wiesz o czym piszesz. Dotacje oświatowe (czyli pieniądze podatników) są obwarowane wymogami w kwestii ich wydatkowania i nie można posługiwać się nimi dowolnie, choć tak wydaje się ignorantom. Zapoznaj się z ustawą oświatową - art.80 i 9...0, które mówią o dotowaniu, ale pisz o tym dopiero jak zrozumiesz treść. rozwiń

Wójcina, 2017-01-04 16:43:24 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE