PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma edukacji i likwidacja gimnazjum: Będzie praca dla nauczycieli? PiS wyjaśnia

 • PAP/AT    6 czerwca 2017 - 11:41
Reforma edukacji i likwidacja gimnazjum: Będzie praca dla nauczycieli? PiS wyjaśnia
Dążymy do tego, aby uchronić nauczycieli przed utratą pracy - mówi rzecznik rządu (Rafał Bochenek, fot.premier.gov.pl)

Reforma edukacji ma doprowadzić do tego, że nauczyciele będą mieli zagwarantowaną pracę - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.
• Według Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1 września pracę straci co najmniej 6 tys. nauczycieli.

• Nie do końca wiem, z czego ZNP bierze szacunki nt. ewentualnych zwolnień nauczycieli po wprowadzeniu reformy edukacji - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

• Reforma ma doprowadzić do tego, że nauczyciele będą mieli pracę - zaznaczył.

Bochenek powiedział w Polsat News, że "nie do końca wie, z czego ZNP bierze te szacunki, dlatego że non stop pojawiają się inne liczby, podnoszone przez prezesa ZNP Sławomira Broniarza".

"Przez ostatnie osiem lat rządów PO-PSL pracę w szkolnictwie straciło prawie 50 tys. nauczycieli i wtedy kompletnie nikt nie protestował, nikt nie reagował. Nie było żadnej konkretnej recepty, jak sobie z problemem małej liczby dzieci w szkołach radzić, jak przeorganizować szkolnictwo tak, aby ci nauczyciele rzeczywiście nie tracili pracy. Nie było żadnych konkretnych systemowych rozwiązań. Ta reforma, którą wdrażamy, ma właśnie temu zapobiec, ma doprowadzić do tego, że nauczyciele będą mieli zagwarantowaną pracę" - powiedział Bochenek.

Dodał jednocześnie, że "wiadomo, że są pewne zmiany organizacyjne, przesunięcia, bo są wygaszane gimnazja". "Dążymy do tego, aby jak największa liczba nauczycieli miała angaże w szkołach, aby uchronić nauczycieli przed utratą pracy" - zapewnił rzecznik rządu.

Ocenił, że program 500 plus przynosi efekty i przyczynia się do wzrostu demograficznego, który w dłuższej perspektywie będzie miał wpływ na szkolnictwo.

Czytaj też: Reforma oświaty: Nauczyciele powinni zacząć szukać pracy? Ile etatów faktycznie zostanie zlikwidowanych?

ZNP w komunikacie na swojej stronie internetowej podał, że w wyniku reformy edukacji od 1 września pracę straci co najmniej 6 tys. nauczycieli, a 10 tys. nie będzie miało pełnego etatu. "Ze wstępnych danych ZNP wynika, że nauczycieli, których dotkną negatywne konsekwencje reformy jest ponad 16,6 tysiąca: stracą pracę, zredukują im etat lub nie przedłużą dotychczasowej umowy" - podał ZNP.

"Najliczniejszą grupę stanowią pedagodzy, których czeka redukcja etatu: to ponad 10,3 tysięcy osób w całym kraju. W tej grupie jest ponad 1 tys. 170 nauczycieli, którzy otrzymali informację o ograniczeniu etatu poniżej 1/2 wymiaru godzin. Szkoły nie przedłużą umowy z ponad 3,6 tys. nauczycielami zatrudnionymi na czas określony. Do zwolnienia wytypowano ponad 2,6 tysięcy osób, czyli razem ponad 6 tysięcy osób" - podało ZNP.

Według ZNP, najwięcej ograniczeń etatów ma być w województwach: małopolskim, mazowieckim i świętokrzyskim. "W każdym z nich ponad dwa tysiące pracowników pożegna się z dotychczasowymi warunkami zatrudnienia: stracą godziny i zarobki. Zwolnień najwięcej będzie na Mazowszu. Natomiast w Małopolsce najczęściej mamy do czynienia z nieprzedłużaniem umów czasowych" - podało ZNP.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Panna Nikt, 2017-06-07 20:52:29

  A w moim mieście za dwa lata w budynku gimnazjum będą wisiały kłódki.
 • Nauczyciel, 2017-06-07 08:02:20

  Do Uczeń gimnazjum: Co do meritum. Wszystkie szkoły w całym kraju do końca maja miały już zatwierdzone arkusze organizacji odnośnie nowego roku szkolnego. W arkuszach zawarta jest szczegółowa organizacja każdej ze szkół. Wszystko zatem jest już wiadomo. W moim mieście wszystkie gimnazja z dniem 1 wr...ześnia zostaną przekształcone w ośmioletnie szkoły podstawowe. Wydział Edukacji zestawił dane dotyczące organizacji wszystkich szkół podstawowych i obecnych gimnazjów. Od nowego roku szkolnego będzie więcej oddziałów, a tym samym godzin nauczycielskich. Rodzice części uczniów klasy III oraz VI złożyli wnioski o przeniesienie dzieci do klasy czwarte, i odpowiednio siódmej do szkół podstawowych powstałych w wyniku przekształcenia gimnazjów. Ponadto Rada miasta podjęła w maju uchwałę o przeniesieniu części oddziałów klasy III i klasy VI do szkół powstałych z przekształcenia gimnazjów. Nikt zatem z nauczycieli nie stracił w wyniku reformy pracy. Jedynie niewielu nauczycieli szkół podstawowych będzie uzupełniać etat w pobliskim "byłym gimnazjum". Wszystko od początku było koordynowane przez Miasto.  rozwiń
 • Uczeń gimnazjum, 2017-06-06 22:52:29

  Wolne żarty....U mnie w szkole straciło już prace 3 nauczycieli a co dopiero będzie po 1 września...STOP LIKWIDACJI GIMNAZJUM