PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma edukacji: Jaka legitymacja dla gimnazjalisty?

  • PAP/AT    29 września 2017 - 09:14
Reforma edukacji: Jaka legitymacja dla gimnazjalisty?
Uczniowie klas gimnazjalnych powinni posługiwać się legitymacją wydaną przez gimnazjum (fot.men.gov.pl)

Uczniowie klasy II i III gimnazjów nadal będą się posługiwać będą dotychczasowymi legitymacjami.
• Jak co roku, aby legitymacje szkole były ważne, muszą być podstemplowane z tyłu okrągłą pieczęcią szkoły (tzw. legitymacyjną) do 30 września.

• Legitymacje uczniów klasy II i III gimnazjów nadal podstemplowywane powinny być pieczęcią gimnazjum, a nie szkoły, do której zostały one włączone lub, w którą zostały przekształcone - wyjaśnia MEN.

• Uczniowie ci nadal posługiwać się będą dotychczasowymi legitymacjami.

Jak co roku, aby legitymacje szkole były ważne, muszą być podstemplowane z tyłu okrągłą pieczęcią szkoły (tzw. legitymacyjną) do 30 września. Legitymacja szkolna, która nie zostanie w ten sposób podstemplowana traci ważność, a jest ona dokumentem umożliwiającym uczniom skorzystanie z wielu ulg, m.in. na przejazdy komunikacją miejską, przejazdy koleją, zakup biletów ulgowych do kina, czy muzeum. itd.

"W tym roku szkolnym i w następnym, w szkole powstałej z przekształcenia lub włączenia gimnazjum do szkoły innego typu, będą funkcjonowały klasy dotychczasowego gimnazjum (w tym roku klasa II i III, w następnym roku klasa III), aż do czasu ich wygaśnięcia. Klasy te funkcjonują na podstawie przepisów dotyczących gimnazjum. Uczniowie wspomnianych klas będą również otrzymywali świadectwa ustalone dla dotychczasowych gimnazjów, opatrzone ich pieczęcią" - wyjaśniła rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska.

Jak zaznaczyła, skoro do klas dotychczasowego gimnazjum mają zastosowanie dotychczasowe przepisy dotyczące gimnazjum, to zarówno na świadectwach gimnazjów, jak i legitymacjach, powinna zostać umieszczona pieczęć tychże szkół. "Na legitymacji szkolnej uczniów dotychczasowych gimnazjów ma być umieszczona mała okrągła pieczątka gimnazjum przedłużająca ważność legitymacji na kolejny rok szkolny, czyli do 30 września 2018 r." - podkreśliła.

Czytaj też: W 2018 r. uczniowie i studenci dostaną elektroniczne legitymacje

Dodała, że uczniowie klas gimnazjalnych, mimo, że w tym roku szkolnym klasy te funkcjonują w innym typie szkół np. w szkole podstawowej, powinni posługiwać się legitymacją wydaną przez gimnazjum. "Nie planujemy wymiany tych legitymacji" - wyjaśniła.

Przypomniała, że ważność legitymacji szkolnej ucznia szkoły podstawowej, w której znajdują się oddziały gimnazjum, powinna być potwierdzona pieczęcią szkoły podstawowej.

Uczeń VII klasy szkoły podstawowej powinien z początkiem nowego roku szkolnego 2017/2018 otrzymać nową legitymację szkolną na dotychczas obowiązującym druku. Jest to związane z tym, że na druku jest tylko sześć miejsc na pieczątkę szkoły potwierdzającą termin ważności dokumentu.

Rzeczniczka MEN odniosła się też do kwestii, opisywanej w mediach, a dotyczącej opóźnień z produkcją pieczęci dla szkół przez Mennicę Polską.

Szkoły posługują się różnego rodzaju pieczątkami oraz pieczęciami urzędowymi. I tak jak pieczątki z nazwą szkoły (tzw. nagłówkowe), pieczątki dyrektora lub innych osób, które są upoważnione do używania pieczątek imiennych zamawiane w komercyjnych firmach, natomiast zamawianie i sporządzanie pieczęci urzędowych obwarowane jest przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie tablic i pieczęci urzędowych.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.