PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma edukacji, likwidacja gimnazjów: Konsultacje uchwał bez udziału ZNP?

 • Michał Wroński    2 lutego 2017 - 15:16
Reforma edukacji, likwidacja gimnazjów: Konsultacje uchwał bez udziału ZNP?
ZNP najgłośniej protestował przeciwko reformie edukacji w kształcie zaproponowanym przez minister Zalewską. (fot. mat. ZNP)

• Prawnicy wojewodów radzą samorządom, aby przygotowane przez siebie uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego nie wysyłali do konsultacji Związkowi Nauczycielstwa Polskiego.
• Powodem ma być brak ZNP wśród „reprezentatywnych organizacji związkowych” wymienionych w ustawie o radzie dialogu społecznego.
Do końca marca samorządy muszą podjąć dwie uchwały o dostosowaniu sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Pierwsza to uchwała w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, druga natomiast ma być uchwałą w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

Czytaj : Co w uchwałach w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego?

Pierwsza z wymienionych uchwał opiniowana będzie przez kuratorium oświaty (ta opinia jest wiążąca) oraz przez związki zawodowe. Co istotne, związkowcy otrzymają do zaopiniowania uchwałę, a nie jej projekt. I jeszcze jedno – nie wszystkie związki mogą w ogóle liczyć na otrzymanie uchwały do zaopiniowania. Pominięty najprawdopodobniej zostanie… Związek Nauczycielstwa Polskiego!

Podczas niedawnej konferencji w Katowicach poświęconej wdrażaniu reformy edukacji przez jednostki samorządu terytorialnego w województwie śląskim, Krzysztof Nowak - dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zasugerował samorządom, aby wspomnianej uchwały nie wysyłały do konsultacji do ZNP, gdyż związku tego nie ma wśród organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumienie ustawy o radzie dialogu społecznego. Powołał się przy tym na listopadowy wyrok WSA w Krakowie (jest on nieprawomocny, została na niego złożona skarga), który uznał, że OPZZ nie może upoważnić ZNP do opiniowania projektu uchwał.

W tej sytuacji – jak stwierdził Nowak - uprawnione do wydawania opinii są OPZZ, Solidarność i Forum Związków Zawodowych (one są wymienione w ustawie o radzie dialogu społecznego) i to do nich nadzór prawny radzi wysyłać uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Co stanie jeśli zaopiniuje ją także ZNP?

- My nie będziemy kwestionować tych uchwał, ale mogą się pojawić skargi z zewnątrz, czy samych związków zawodowych, że było to nie właściwie zaopiniowane – zastrzegł dyrektor Nowak. Jak poinformował sprawa ta była podniesiona przez nadzory prawne wojewodów podczas spotkania z minister edukacji narodowej Anną Zalewską. W konsekwencji tego urzędnicy wystąpili do związków o wskazanie, które ich ogniwa są właściwe do opiniowania uchwał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • Pusia, 2017-02-17 09:03:01

  Ale do oddzialów ZNP i tak drogą okrężną wracają uchwały do opiniowania.
 • zainteresowana mama, 2017-02-03 16:20:56

  Do Julek: Tak dokładnie, Ci którzy mogą mieć odmienne zdanie informowani są tylko o końcowym podjętym kroku. Decyzja zapadła i koniec, a dobro ucznia na szarym końcu. Syn mój na reformie tylko traci, gdyż musi zakończyć edukację w obecnej szkole i bez możliwości wyboru narzuca się kontynuację pod sz...yldem innej szkoły, mało tego będzie w jednym budynku z uczniami gimnazjalnymi ( z uwagi na to, że miał miał moźliwość rozpoczęcia edukacji jako dziecko 6-letnie od września będzie chodził do szkoły z dziećmi rocznikiem starszymi o 4 lata.  rozwiń
 • msl, 2017-02-03 12:26:08

  Do Rodia: Owszem,jak d... zza krzaka