PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma edukacji, likwidacja gimnazjów: Protest 100 opon ostrzeżeniem dla Anny Zalewskiej

 • aw/PAP    25 marca 2017 - 17:10
Reforma edukacji, likwidacja gimnazjów: Protest 100 opon ostrzeżeniem dla Anny Zalewskiej
Rodzice manifestowali przed MEN (fot. /twitter.com/ZNP_ZG)

Natychmiastowego zatrzymania wprowadzania reformy edukacji żądali rodzice i nauczyciele, którzy w sobotę demonstrowali przed Ministerstwem Edukacji Narodowej.
• Manifestacja przebiegła pod hasłem "Protest 100 opon". Przyniesione przed MEN opony - jak mówiono - są znakiem ostrzegawczym dla minister Anny Zalewskiej.

• Żadna władza nie wytrzyma buntu rodziców, i ta też nie wytrzyma - apelował jedne z organizatorów.

• Reforma edukacji, w ramach której zostanie zmieniona m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018.  To tej reformie sprzeciwiali się protestujący.

"Cieszę się, że przyszliście państwo wesprzeć rodziców i nauczycieli w tej nierównej walce z minister Anną Zalewską, która prze do przodu niczym walec, nie zatrzymując się" - tymi słowami do kilkuset osób zgromadzonych przed gmachem MEN zwrócił się jeden z organizatorów protestu, nauczyciel historii Artur Sierawski.

"Do tej pory byliśmy bardzo merytoryczni, mówiliśmy, prosiliśmy, informowaliśmy, składaliśmy petycje, przedstawiciele rodziców, nauczycieli byli u pana prezydenta z prośbą by zawetował ustawę (Prawo Oświatowe - PAP), niestety okazał się niezłomny wobec prezesa (PiS, Jarosława Kaczyńskiego - PAP) i ją podpisał. Dlatego dzisiaj musimy powiedzieć: dość" - powiedział Sierawski.

Uczestnicy manifestacji jako symbol tego, że "przestali być grzeczni", przynieśli z sobą opony. Jak wyjaśniali, opony są symbolem skutecznych protestów, m.in. górników, bo gdy ci przywozili je do Warszawy, ustępowała każda władza.

"Przyniesione dziś przez nas opony są znakiem ostrzegawczym dla minister Zalewskiej. Przynieśliśmy opony, ale jeszcze dziś ich nie palimy. Być może jednak przyjdzie taki dzień, gdy będziemy tu manifestować 24 godziny na dobę, by chronić dzieci przed minister Zalewską" - zaznaczył Sierawski.

Uczestnicy manifestacji - oprócz opon samochodowych i rowerowych - mieli z sobą flagi biało-czerwone, unijne, a także czarne, mieli też transparenty na napisami: "Rodzice przeciwko reformie edukacji", "Koalicja +nie dla chaosu w szkole+", "Tak dla edukacji - nie indoktrynacji", "Nie likwidujcie naszego gimnazjum". Grali na bębnach i tamburynach. Używali gwizdków i wuwuzeli. Skandowali: "Z rodzicami nie wygracie" i "Politycy precz ze szkoły". Część uczestników przyszła na manifestację z dziećmi.

Po Sierawskim głos zabierali rodzice, którzy przyjechali na manifestację z różnych miejscowości, m.in. z Warszawy, Łodzi, Lublina, Oławy i Wiechlic koło Szprotawy. Podkreślali, że nie reprezentują żadnej partii czy opcji politycznej, mają w wielu sprawach różne poglądy, ale łączy ich to, że chcą dobrej edukacji dla swoich dzieci.

Jeden z zabierających głos powiedział, że bierze udział w manifestacji z trzech najważniejszych dla niego powodów. Jak mówił, są to: córka Kasia - uczennica gimnazjum, syn Kacper - uczeń szkoły podstawowej i żona Kinga - nauczycielka.

"Zatrzymanie reformy jest bardzo ważne, wszystko inne da się przegłosować, odwrócić, odkręcić. Jeśli te zmiany strukturalne wejdą w życie, to już tak zostanie po wsze czasy. Zostanie skrócona edukacja ogólna. Obecni szóstoklasiści i uczniowie klas pierwszych gimnazjów zostaną skazani na okropny tłok w liceach, na to, że nie dostaną się do wybranej szkoły, bo zabraknie w niej dla nich miejsca. Obecni czwarto-, piąto- i szóstoklasiści będą skazani na braki w edukacji, które pani minister mówi, że mogą być uzupełnione w życiu poza szkolnym. Nie wiem, jak miałoby to wyglądać" - mówiła Daria Bielenin-Pałęcka.×
KOMENTARZE (3)

 • w.potega@neostrada.pl, 2017-03-27 16:48:59

  Trzeba najpierw w MEN cele zmian edukacyjnych opisać, aby cokolwiek proponować.
 • zielona, 2017-03-27 10:17:12

  Grożą oponami , zatruwanie środowiska, smog ?... ktoś winien za to odpowiedzieć zagraża zdrowiu protestujących i mieszkańców .Widocznie sami mają zatrute umysły i nie wiedzą co robią . Chorzy ludzie?
 • alex, 2017-03-26 17:37:29

  Jaki protest takie komentarze