PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma edukacji, likwidacja gimnazjów: Rzecznik Praw Dziecka o higienie pracy umysłowej w szkołach

  • MIW    13 lutego 2017 - 10:11
Reforma edukacji, likwidacja gimnazjów: Rzecznik Praw Dziecka o higienie pracy umysłowej w szkołach
Rzecznik Praw Dziecka zwraca uwagę na nierównomierne obciążanie uczniów trudnymi przedmiotami. (fot. pixabay.com)

• Rzecznik Praw Dziecka skierował do prezesa Najwyższej Izby Kontroli pismo w sprawie problemów z przestrzeganiem zasad higieny pracy umysłowej w szkołach.
• W swym wystąpieniu pyta o termin przeprowadzenia przez NIK kontroli w tym zakresie.
• Rzecznik przestrzega ponadto, że problem może się nasilić po wprowadzeniu planowanej reformy systemu oświaty.
Jak informuje Rzecznik Praw Dziecka napływają do niego skargi dotyczące organizacji zajęć szkolnych niezgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej.

- Chodzi o nierównomierne obciążanie uczniów trudnymi przedmiotami: łączenie ich w kilkugodzinne bloki, albo planowanie tych zajęć na ostatnich godzinach lekcyjnych – wylicza RPD.

Rzecznik przypomina kontrole, jaką kilka lat temu zielonogórska delegatura NIK przeprowadziła w dziesięciu lubuskich szkołach oraz w Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Okazało się wtedy, że jedynie połowa skontrolowanych placówek wywiązała się z ustawowego obowiązku zapewnienia wszystkim uczniom możliwości pozostawienia w szkole podręczników i przyborów szkolnych. Pozostałe szkoły możliwość taką stworzyły tylko dla części uczniów, w tym cztery – za opłatą. Ponadto – jak stwierdzono w raporcie „żadna ze skontrolowanych przez NIK szkół na terenie województwa lubuskiego nie organizowała uczniom zajęć z zachowaniem wszystkich reguł higieny pracy umysłowej. Powszechne było nierównomierne obciążanie uczniów trudnymi przedmiotami: łączenie ich w kilkugodzinne bloki, albo planowanie tych zajęć na ostatnich godzinach lekcyjnych”.

Czytaj : Najwyższa Izba Kontroli w 2017 r. przyjrzy się funkcjonowaniu samorządów

Jak stwierdza Rzecznik obserwacje NIK zbieżne są z kierowanymi do niego skargami.
- Problem może się nasilić po wprowadzeniu planowanej reformy systemu oświaty w roku szkolnym 2017/2018 i przewidywaną już w tej chwili potrzebą zmianowości pracy placówek oświatowych. Zwracam się o uwzględnienie wskazanego problemu w toku planowanej kontroli – pisze Marek Michalak w wystąpieniu do Krzysztofa Kwiatkowskiego, szefa NIK.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.