PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma edukacji: Nauka programowania jednym z priorytetów

  • MN    14 marca 2017 - 11:45
Reforma edukacji: Nauka programowania jednym z priorytetów
Resort edukacji promuje naukę programowania. (fot. MEN)

Resort edukacji zaprezentował spot promujący naukę programowania w szkołach. Jest to jeden z elementów reformy edukacji.
• Ministerstwo Edukacji Narodowej wypuściło kolejny spot promujący reformę oświaty.

• Materiał ma na celu zaprezentowanie korzyści płynących z nauki programowania w szkołach.

• Resort edukacji podkreśla, że obok języków obcych i matematyki w szkołach będzie położony szczególny nacisk na informatykę.

Ministerstwo edukacji zaprezentowało nowy spot promujący reformę edukacji i korzyści, jakie mają z niej płynąc dla uczniów. Na nagraniu widzimy chłopca, który przy użyciu domowego laptopa, za sprawą nauki programowania, przeistacza swoje mieszkanie w prawdziwy smart dom.

W efekcie jego działań, oświetlenie w salonie zaczyna samoistnie się włączać, odkurzacz zostaje zdalnie wprawiony w ruch, a w czajniku gotuje się woda. – Mamo, spokojnie, zaprojektowałem ci inteligentne mieszkanie – uspokaja swoją rodzicielkę małoletni programista.

Jak tłumaczy MEN, reforma edukacji to nie tylko nowy ustrój szkolny i zmiany w systemie szkolnictwa zawodowego, ale również nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego. Nacisk ma być położony przede wszystkim na naukę języków obcych, znajomość technologii informacyjno-komunikacyjnych i matematyki.

W podstawie programowej, podpisanej przez minister Annę Zalewską 14 lutego, podkreślono, że szkoła ma stwarzać uczniom warunki do nabywania wiedzy i umiejętności potrzebnych do rozwiązywania problemów z wykorzystaniem metod i technik wywodzących się z informatyki.

Zgodnie z przygotowanymi rozwiązaniami w szkołach zwiększona będzie liczba godzin informatyki od klasy IV szkoły podstawowej do czasu ukończenia szkoły ponadpodstawowej (licea, technika, branżowe szkoły) z 210 do 280 godzin lekcyjnych. Niezależnie od tego, w klasach I-III szkoły podstawowej, kwestie informatyczne obecne są w podstawie programowej w ramach edukacji informatycznej (w każdej z klas nauczania początkowego).

W ubiegłym roku resort edukacji uruchomił pilotażowy program nauki programowania w szkołach. W projekcie uczestniczy obecnie ok. 2 tys. szkół.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • prostownik, 2017-03-14 14:12:46

    Wygląda to trochę inaczej niż pokazuje spot. Komputery z ostatniego rozdania MEN są z 2008, pozostałe starsze, czyli mniej więcej w wieku tego chłopca. System operacyjny to XP, czasem Vista. Być może zostały zaktualizowane do Win7, jeśli szkoła wykupiła licencje. Serwer to SBS 2003, więc pewnie komp...y działają bez serwera. Internet zapewne światłowód, ale ciągle się rwie, bo w szkole nie ma profesjonalnej sieci, tylko składaki z różnych dostaw ministerialnych. Nauczyciel informatyki kleci to jakoś w jedną całość, ale z powodu braku funduszy niektóre kompy nie działają, bo padł zasilacz, w innym dysk. Wymieniane są tylko myszki, bo najtańsze. Przełączniki są tanie, a AP chińskie i wi-fi się rwie. Kable mają pourywane wtyczki i nie stykają. Trudno w tych warunkach uczyć programowania, bo nawet Scratch potrzebuje Internetu. Samorząd ma to gdzieś, dotacją oświatową łata dziurę w budżecie, albo czeka na środki z UE.  rozwiń
  • wezzeszidz, 2017-03-14 13:19:56

    Młody musi jeszcze GUI dopracować