PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma edukacji: Problem z podręcznikami do szkoły

  • PAP/AT    10 kwietnia 2017 - 07:15
Reforma edukacji: Problem z podręcznikami do szkoły
Na razie żadna z książek, które będą potrzebne 1 września 2017 r. nie uzyskała jeszcze stempelka MEN (fot.pixabay.com)

Do dziś żaden z potrzebnych na 1 września podręczników nie został dopuszczony do użytku. Zdenerwowani pośpieszną reformą rodzice znów strajkują.
Likwidacja gimnazjów wymusiła na ministerstwie opracowanie nowych podstaw programowych, czyli dokumentów określających, czego uczą się dzieci w kolejnych klasach.

"W rezultacie niezgodny z podstawą programową stał się np. rządowy Nasz Elementarz dla klas pierwszych, który opracowano za rządów PO-PSL" - pisze "Gazeta Wyborcza".

Dotąd wszystko wskazywało na to, że podręcznik ten pójdzie do kosza. W styczniu minister Anna Zaleska oświadczyła jednak, że "Nasz Elementarz" zostaje, ale MEN nie nie będzie zajmować się poprawianiem podręcznika (potrzebne byłoby m.in. dołączenie do elementarza zajęć z podstaw oprogramowania i przygotowanie dłuższych tekstów) – podaje "Gazeta Wyborcza".

Czytaj też: Wszystkie podręczniki dla szkoły podstawowej będą darmowe

Organizacje pozarządowe i nauczyciele postanowili więc sami zaktualizować książkę. "Nowy elementarz, teraz pod tytułem My i nasz elementarz zawiera uwagi nauczycieli zebrane w ciągu ostatnich trzech lat". Autorzy podręcznika muszą teraz przejść przez procedurę dopuszczenia książki do użytku.

Niestety, "na razie żadna z książek, które będą potrzebne 1 września 2017 r. nie uzyskała jeszcze stempelka MEN" - zauważa "Gazeta Wyborcza". "Do 17 marca w resorcie złożono 64 takie wnioski. Ich autorzy czekają, aż resort wyznaczy rzeczoznawców, którzy będą mieli miesiąc na zrecenzowanie podręczników.

Pośpiech w pracy nad podstawami programowymi i sposób postępowania z nowymi podręcznikami rozzłościł dużą grupę rodziców. W poniedziałek po raz kolejny zastrajkują przeciw tak wprowadzanej reformie - podsumowuje "GW".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Ewa, 2017-04-10 13:39:41

    Do Lutek: Prawdaż! wszakże przed nami jeszcze upragnione wakacje!:)
  • Lutek, 2017-04-10 10:11:35

    Podręcznik do następnej klasy już? Chyba to jakieś nieporozumienie! Rok szkolny zaczyna się dopiero 1 września 2017 roku. Nieprawdaż?