PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma edukacji, Rybnik: Uczniowie będą uczyć się żeglarstwa w szkole podstawowej

  • PAP/AT    4 kwietnia 2017 - 07:37
Reforma edukacji, Rybnik: Uczniowie będą uczyć się żeglarstwa w szkole podstawowej
W szkole w Rybniku powstanie klasa żeglarska (fot.pixabay.com)

W Szkole Podstawowej nr 10 w Rybniku (Śląskie) powstanie klasa sportowa o profilu żeglarskim.
• Klasa sportowa o profilu żeglarskim będzie działać od września w Rybniku (Śląskie) w Szkole Podstawowej nr 10, która powstaje z przekształcenia Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego nr 2 związanego z reformą edukacji – podał urząd miasta.

• Nabór do IV klasy sportowej o profilu żeglarskim jest efektem realizowanego od września 2016 r. Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej (PEWiŻ).

• W jego ramach uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych uczą się podstaw żeglarstwa.

Nabór do IV klasy sportowej o profilu żeglarskim, ogłaszany przez Sekcję Żeglarską Towarzystwa Sportowego Kuźnia Rybnik oraz obecne gimnazjum, przy wsparciu miasta Rybnika, jest efektem realizowanego od września 2016 r. Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej (PEWiŻ). W jego ramach uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych uczą się podstaw żeglarstwa. Przedsięwzięcie wspiera miejscowy samorząd, który m.in. zapewnił środki na zakup specjalistycznego sprzętu, w tym 12 kompletnych łódek klasy Optimist.

"Żeglarstwo to sport, który oprócz rozwijania umiejętności specjalistycznych i podnoszenia sprawności fizycznej uczy wielu innych umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu - samodzielności, zaradności, zdolności podejmowania ważnych decyzji, organizacji pracy. Przy okazji jest świetną zabawą i prawdziwą przygodą" - powiedziała trenerka najmłodszych grup TS Kuźnia i koordynatorka PEWiŻ ze strony klubu Agata Mrugalska.

Czytaj też: Szkoły będą kształciły w 213 zawodach

"Przedsięwzięcie znakomicie wpisuje się też w kierunki rozwoju miasta - w ideę stwarzania atrakcyjnej oferty rekreacji nad wodą" - ocenił prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Nauka w klasie żeglarskiej to 6 dodatkowych, specjalistycznych godzin WF wpisanych w plan lekcji. Rybnicka szkoła ma doświadczenie w kształceniu sportowców - działają tam już klasy mistrzowskie z siatkówki chłopców, klasy sportowe koszykówki dziewcząt i ju jitsu. Również Sekcja Żeglarska TS Kuźnia jest klubem sportowym z bogatą historią i doświadczeniem w pracy z dziećmi.

"Nasza sekcja zajmuje się kształceniem dzieci i młodzieży od ponad 50 lat. Jest najprężniej działającą sekcją żeglarską na południu Polski, z bogatą historią i największymi sportowymi sukcesami. Nasz wychowanek, Mirosław Małek, wystartował w igrzyskach olimpijskich w Atlancie. Możemy pochwalić się dziesiątkami medali Mistrzostw Polski, zarówno w konkurencjach juniorskich, młodzieżowych jak i seniorskich" - zachęcał trener i komandor sekcji Jacek Błaszczyk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.