PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma edukacji, strajk: ZNP apeluje by nie posyłać dzieci do szkoły w dniu strajku

  • PAP/AT    29 marca 2017 - 13:08
Reforma edukacji, strajk: ZNP apeluje by nie posyłać dzieci do szkoły w dniu strajku
ZNP apeluje by w dniu strajku w oświacie dzieci zostały w domu. (fot.znp.edu.pl)

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do rodziców, by 31 marca, w dniu strajku w oświacie, nie posyłali dzieci do szkoły lub przedszkola.
• 31 marca odbędzie się ogólnopolski strajk nauczycieli i pracowników oświaty.

• ZNP zaapelował by w tym dniu dzieci zostały w domu.

• O tym, czy dana placówka przystąpi do strajku, informują rodziców ich dyrektorzy. To na nich spoczywa obowiązek zapewnienia w tym dniu dzieciom opieki w placówce.

Decyzję o przeprowadzeniu w piątek (31 marca) ogólnopolskiego strajku nauczycieli i pracowników oświaty Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego podjął na początku marca. ZNP domaga się deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników, i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy nie zmienią się na niekorzyść, nie zostanie im też obniżone wynagrodzenie. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

Jak poinformowała rzeczniczka związku Magdalena Kaszulanis, do 24 marca oddziały ZNP w ramach procedur sporu zbiorowego informowały dyrektorów szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych o terminie strajku.

Czytaj też: Zalewska: Mam nadzieję, że do strajku nie dojdzie

"Po 24 marca o strajku w danej placówce informują rodziców dyrektorzy. Od dyrektorów wiemy, że robią to na kilka sposobów, tak by wiadomość dotarła do wszystkich rodziców. Jeżeli w szkole jest dziennik elektroniczny, to informują za jego pomocą. Wywieszają też informacje o strajku w szkole na tablicach, drzwiach do szkoły, a nawet na jej ogrodzeniu. Informują też ustnie wszystkich rodziców przychodzących do szkoły" - powiedziała. Dodała, że dyrektorzy mogą też skorzystać z innych form informowania rodziców.

"Cały czas zwracamy się do rodziców, apelujemy, prosimy o zrozumienie naszego protestu. Strajk będzie trwał tylko jeden dzień. Zdajemy sobie sprawę, że zamknięcie szkoły lub przedszkola nawet na jeden dzień utrudni rodzicom życie zawodowe i rodzinne, dlatego prosimy o wyrozumiałość i pozostawienie, jeśli będzie taka możliwość, dziecka w domu" - powiedziała rzeczniczka.

Kaszulanis, pytana o sytuacje, gdy rodzice nie będą w tym dniu nie będą mogli sami zapewnić dzieciom opieki i jednak poślą je do szkoły lub przedszkola, odpowiedziała, że w dniu strajku to na dyrektorze szkoły lub przedszkola będzie spoczywał obowiązek zapewnienia dzieciom opieki. "Strajk pracowników oświaty polega na powstrzymaniu się od pracy, a praca nauczyciela polega m.in. na prowadzeniu lekcji, zajęć wychowawczych i opiekuńczych. Strajk polega również na odstąpieniu od opiekowania się uczniami. Dlatego to dyrektor szkoły lub przedszkola powinien w czasie strajku zorganizować opiekę nad dziećmi, które przyjdą do jego placówki".

"Wiemy, że będą takie placówki, gdzie w strajku uczestniczyć będzie cała załoga szkolna. Wiemy, że będą też takie placówki, gdzie w strajku weźmie udział tylko część załogi - 50, 60, 70 proc. załogi. Pozostali w tym czasie będą pracować, czyli będą mogli zaopiekować się dziećmi, które w piątek przyjdą do ich szkoły lub przedszkola" - dodała.×
KOMENTARZE (2)

  • pod Kodeks pracy, 2017-03-30 06:03:51

    Chaos w szkole robią nauczyciele. Dość tego! Prowadzenie szkół oddać fundacjom i stowarzyszeniom a nauczyciele niech pracują pod reżimem Kodeksu pracy. Nie wyrażam zgody na uczenie naszych dzieci pochwały strajkowania!
  • spokojny, 2017-03-29 23:35:04

    Przy takiej postawie trudno o jakiekolwiek zmiany w szkolnictwie, a niewątpliwie są potrzebne. Uważam, że dzieci do szkoły powinny pójść.