PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma edukacji, ZNP: Treść pytania referendalnego 31 stycznia

 • PAP/JS    17 stycznia 2017 - 16:29
Reforma edukacji, ZNP: Treść pytania referendalnego 31 stycznia
31 stycznia wszystkie organizacje popierające pomysł ZNP na zorganizowanie ogólnokrajowego referendum ws. reformy edukacji mają podpisać wspólną deklarację (fot. Partia Razem/twitter)

• 31 stycznia Związek Nauczycielstwa Polskiego ujawni treść pytania, które ZNP chce zadać Polakom podczas referendum dot. reformy edukacji.
• Pytanie ma być tylko jedno i dotyczyć zablokowania całej reformy.
W siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego zakończyło się kolejne spotkanie organizacji, ruchów i partii popierających pomysł związku zorganizowania referendum w sprawie reformy.

Po spotkaniu wiceprzewodniczący ZNP Krzysztof Waszczyński powiedział dziennikarzom, że treść pytania referendalnego została ustalona, ale będzie ono jeszcze poddane konsultacjom, tak by mieć pewność, że "będzie ono przekonywujące, i trafiające do tych, których ta sprawa będzie dotyczyła".

Pytanie ma być tylko jedno. Dorota Łoboda z organizacji "Rodzice przeciwko reformie edukacji" przekazała, że będzie ono dot. "zablokowania całej reformy, a nie poszczególnych jej elementów". "Bo naszym celem jest zatrzymanie tej szkodliwej zmiany"- dodała.

31 stycznia wszystkie organizacje popierające pomysł ZNP na zorganizowanie ogólnokrajowego referendum ws. reformy edukacji mają podpisać wspólną deklarację, na mocy której będzie działał ogólnopolski komitet referendalny. ZNP w organizacji referendum wspierają: PO, Nowoczesna, PSL, Razem, ruch "Rodzice przeciwko reformie edukacji" i "Koalicja NIE dla chaosu w szkole".

Jak poinformował Waszczyński, zbieranie podpisów pod inicjatywą referendalną miałoby się zakończyć do końca marca, tak by jak najszybciej trafiły one do marszałka Sejmu. Pytany, czy na referendum nie jest za późno, skoro ustawy weszły w życie, odparł: "pan prezydent nie powinien podpisywać tej ustawy, o co prosiliśmy; bądź sam skierować wniosek do Senatu o referendum".

"Dzisiaj to jedyna szansa, która stoi przed nami wszystkimi, przed światem dorosłych, przed rodzicami" - ocenił Waszczyński.

Aby złożyć obywatelski wniosek o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum, jego inicjatorzy muszą zebrać co najmniej 500 tys. podpisów osób popierających tę ideę. Uchwałę w sprawie referendum ogólnokrajowego Sejm podejmuje większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • daj se siana, 2017-01-18 19:12:08

  Do bezpartyjny samorządowiec: I znowu robić zamieszanie? Moja córka, która jest w szóstej klasie nie pójdzie teraz do gimnazjum. W 2019 r. skończy ośmioklasową szkołę i pójdzie do przywróconego 3-letniego liceum?
 • bezpartyjny samorządowiec, 2017-01-18 08:12:07

  Referendum - potrzeba było zrobić najpóźniej w październiku 2016 teraz jedynie trzeba wygrac wybory z PiS i przywrócić gimnazja w 2019