PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma edukacji: ZNP zbiera podpisy pod referendum przeciw reformie

 • PAP/MN    4 marca 2017 - 16:16
Reforma edukacji: ZNP zbiera podpisy pod referendum przeciw reformie
Szef ZNP zapowiedział również, że 7 marca związek podejmie decyzję ws. organizacji strajku nauczycieli i pracowników oświaty. (fot. znp.edu.pl)

• Pod obywatelskim wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji zebrano dotąd między 150 a 170 tys. podpisów.

• Tak poinformował w sobotę (4 marca) prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

• Aby wniosek można było złożyć w Sejmie, potrzeba 500 tys. podpisów.
Ogólnopolska zbiórka podpisów na rzecz referendum ruszyła 31 stycznia. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Związek Nauczycielstwa Polskiego, a w skład 15-osobowego komitetu inicjatywy obywatelskiej ws. referendum weszli przedstawiciele partii, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych, m.in. ruchu "Rodzice przeciwko reformie edukacji", koalicji "Nie dla chaosu w szkole", Krajowego Porozumienia Rodziców i Rad Rodziców, Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, OPZZ, PO, Nowoczesnej, PSL, Razem i Inicjatywy Polska.

"Codziennie napływają podpisy z całego kraju. Ostatnio w ciągu kilku dni z Sosnowca przyszła paczka prawie 5 tysięcy zebranych podpisów. Dzisiaj szacujemy, że to może być w granicach 150-170 tys., ale przygotowujemy się do kampanii protestacyjnej. Póki co liczenie zostawiamy sobie na drugą połowę marca" - powiedział w sobotę podczas briefingu w Warszawie prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Dorota Łoboda z ruchu "Rodzice przeciwko reformie edukacji" zaznaczyła, że w akcję zbierania podpisów pod wnioskiem referendalnym włączyli się rodzice w całej Polsce. "Nie zgadzamy się na reformę edukacji wprowadzaną przez Annę Zalewską. Ta reforma nie została skonsultowana z rodzicami. Referendum jest dla nas jedyną szansą, by pokazać swój głos sprzeciwu. Nie zgadzamy się na podstawy programowe pisane na kolanie, nie zgadzamy się, aby nasze dzieci były upychane kolanem w szkołach podstawowych, które i tak już trzeszczą w szwach" - mówiła Łoboda.

Czytaj tez: Na Śląsku zbiórka podpisów za referendum ws. reformy oświaty

Wcześniej w sobotę o włączeniu się w akcję zbierania w Warszawie podpisów pod wnioskiem o referendum poinformował SLD. "To, co robi Prawo i Sprawiedliwość, to, co robi minister edukacji, gdzie wbrew społeczeństwu, gdzie wbrew rodzicom, wbrew środowisku nauczycielskiemu, forsuje szkodliwą według nas reformę edukacji sprawiło, że wyszliśmy na ulicę wspólnie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, z OPZZ, z innymi partiami politycznymi" - powiedział na briefingu przy stacji metra Centrum w Warszawie wiceszef Sojuszu Sebastian Wierzbicki. Dodał, że Polacy powinni mieć szanse wypowiedzieć się w tej ważnej sprawie.

O tym, czy referendum się odbędzie, zdecyduje Sejm. Pytanie, które chce zadać Polakom komitet referendalny brzmi: "Czy jest pan/pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku".

Szef ZNP w sobotę zapowiedział ponadto, że 7 marca związek podejmie decyzję ws. organizacji strajku nauczycieli i pracowników oświaty "w proteście przeciwko tysiącom zwolnień nauczycieli, w proteście przeciwko zamykanym szkołom". Podkreślił, że związkowcy i szkoły popierają strajk "bardzo zróżnicowanie". "Od bardzo silnego poparcia, bez mała stuprocentowego w wielu miastach Śląska. Po niewielkie zainteresowanie wszędzie tam, gdzie silne oddziaływanie na szkołę wywiera kurator, wojewoda" - mówił prezes ZNP.

Czytaj też: MEN skraca edukację podstawową o rok. Poseł PO uważa to za błąd×
KOMENTARZE (5)

 • J.Królikowska- też babcia, 2017-03-09 14:19:49

  Do babcia Alinka z Żoliborza: -skoro Piłłsudski proponował aby Obywatele sprawę szkolnictwa wzięli w swoje ręce, jak można zgodzić się na reformę edukacji przygotowaną przez PiS. Nie można.Jestem p-ko tej reformie
 • rodzic, 2017-03-08 15:06:13

  Do w.potega@neostrada.pl: tak, za to wszystko można było się zabrać bez likwidowania gimnazjów, bo to jest właśnie podnoszenie jakości kształcenia a PiS pod tym szyldem rozsadził cały system ...
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-03-06 15:56:28

  Piłsudski miał rację i babcia Alinka z Żoliborza ma rację. Każdej zainteresowanej osobie prześlę materiał opisujący model oddolnego reformowania edukacji. Mam nadzieję, że partie przestaną szkodzić naszym dzieciom i wnukom. Oczywiście są potrzebne alternatywne spojrzenia, ale od czegoś trzeba zacząć.... Pozdrawiam serdecznie babcię Alinkę z Żoliborza, bardzo mądrą kobietę. Kłaniam się nisko.  rozwiń