PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma edukacji: Zwolnienia nauczycieli w Tarnowie

 • MN    29 sierpnia 2017 - 13:01
Reforma edukacji: Zwolnienia nauczycieli w Tarnowie
W nadchodzącym roku szkolnym w tarnowskich szkołach będzie 2580 etatów. (fot. fotolia)

Od września w tarnowskich szkołach nie będzie pracy dla 69 nauczycieli, którzy dotychczas byli w nich zatrudnieni – podaje tamtejszy magistrat.
• Urząd Miasta w Tarnowie tłumaczy, że takie są konsekwencje zmian w oświacie oraz tendencji demograficznych.

• Część pedagogów zostanie zwolniona, część skorzysta z możliwości przejścia na emeryturę lub w tzw. stan nieczynny.

• Ratusz dodaje, że nie ma szczegółowych danych dotyczących liczby nauczycieli, którym z powodu braku pracy obniżono wymiar godzin.

Spośród 69 nauczycieli, którzy stracą pracę, 30 zostanie zwolnionych, 33 osoby skorzystają z możliwości przejścia na emeryturę (większość podjęła taką decyzję z powodu utraty pracy), sześciu nauczycieli zdecydowało się skorzystać z tzw. świadczeń kompensacyjnych, a w przypadku niespełna czterech etatów skorzystano z możliwości przejścia w tzw. stan nieczynny, który zgodnie z ustawą gwarantuje, że nauczyciel nie ma pracy, ale pozostaje w gotowości do jej podjęcia.

W stanie nieczynnym mogą znajdować się pedagodzy maksymalnie do 28 lutego 2018 roku. Przez ten okres otrzymują przysługujące im pełne wynagrodzenie. Jeśli w tym czasie zwalniany jest etat, osoby te mają pierwszeństwo w podjęciu pracy.

Czytaj też: Nauczyciele tracą pracę z winy samorządów? "Tam gdzie była chęć rozmowy, nie ma zwolnień"

Ratusz dodaje, że nie ma szczegółowych danych dotyczących liczby nauczycieli, którym z powodu braku pracy obniżono wymiar godzin. Natomiast na takie zjawisko pośrednio wskazują dane dotyczące liczby nauczycieli oraz liczby etatów, które wyraźnie się między sobą różnią. Z przygotowanych przez dyrektorów szkól arkuszy organizacyjnych wynika, że w nadchodzącym roku szkolnym w tarnowskich szkołach będzie 2580 etatów, na których pracować będzie 2758 nauczycieli. W stosunku do roku ubiegłego różnica ta jest wyraźnie większa. Wtedy na 2600 etatach zatrudnionych było 2714 nauczycieli.

Czytaj też: Reforma oświaty: Łódź chce zwrotu 3,7 mln zł od ministerstwa edukacji

Jak podkreśla Bogumiła Porębska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa, sytuacja może jeszcze się nieco zmienić w pierwszych dniach września, kiedy to zapadają ostateczne decyzje o zatrudnieniu. Pełne skutki zmian w oświacie poznamy jednak dopiero za dwa lata, gdy ostatnie roczniki opuszczą gimnazja i pozostaną same szkoły podstawowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Samorządowiec, 2017-09-07 09:05:09

  Każdego roku w czasie ruchu kadrowego nauczyciele tracili pracę. Z różnych przyczyn. Najczęściej też ci sami nauczyciele byli ponownie zatrudniani w tych samych lub innych szkołach. Nikt nie podał metodologii do policzenia ilu nauczycieli straci pracę w wyniku reformy!. Moja propozycja jest taka. W ...każdej gminie należy porównać stany organizacyjne (liczby oddziałów) w układzie rok szkolny 2017/2018 do roku szkolnego 2016/2017. Można także pogłębić dynamikę zmian: 1) o liczby godzin wynikających z ramowych planów nauczania według rozporządzenia MEN 2) o liczby godzin wszystkich przedmiotów z planów nauczania - wszystkich szkół w gminie. Związki posługują się danymi wynikającym i z ruchu kadrowego i niestety tym epatują opinię publiczną w ramach działań politycznych. W najbliższych tygodniach przeprowadzę analizę organizacji szkół w moim mieście. Wyniki podam do publicznej wiadomości. Czas skończyć z politykowaniem przez instytucje do tego nie uprawnione.  rozwiń
 • Zazdrosny, 2017-08-30 07:52:06

  Podejmij pracę w szkole, jest szansa. Ilość etatów się zwiększa i nadgodzin nie będziesz musiał wyrabiać.
 • Nie potrafią się doliczyć, 2017-08-30 02:05:43

  Z tymi nauczycielami ( w tym i matematykami !) trudno się dogadać/doliczyć :-) Podają, że było 2.714 nauczycieli a będzie 2.758 nauczycieli ( wzrost aż o 44 nauczyciel i!). To o co ten krzyk? O to, że będzie tylko o 20 etatów mniej ( było 2.600 - ma być 2.580 = 20 etatów ). 33 osoby przechodzą na ...emeryturę ( więc jeszcze 13 etatów do zagospodarowania ). Że co, że źle liczę, bo nadgodziny mieli i je tracą? To dobrze! Tacy przepracowani byli :-) ( jak, ku mojemu zdziwieniu, twierdzili ) , że nie powinni, absolutnie nie powinni, w trosce o swoje zdrowie a głównie w trosce o zdrowie psychiczne uczniów, tak się poświęcać :-) i w nadgodzinach pracować.  rozwiń