PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma oświaty: Andrzej Duda otwarcie o likwidacji gimnazjów

 • aw/PAP    5 grudnia 2016 - 09:38
Reforma oświaty: Andrzej Duda otwarcie o likwidacji gimnazjów
Prezydent Andrzej Duda (fot. prezydent.pl)

• Prezydent Andrzej Duda przyznał, że w reformie oświaty nie da się uniknąć utraty stanowisk przez część nauczycieli. Problem dotyczy przede wszystkim dyrektorów gimnazjów.
• Prezydenta RP w reformie edukacji niepokoi jednak co innego - to kwestia szkół artystycznych, sportowych i dwujęzycznych.
Prezydent pytany był w niedzielę (4 grudnia) w TVN24, czy myślał o tym, by opóźnić reformę edukacji, gdyż samorządy mówią, że mogą być problemy z jej wprowadzeniem, a nauczyciele gimnazjów boją się, że stracą pracę.

"Zawsze będzie problem i zawsze będą protestowali ci, którzy tracą funkcje. A fakty są takie, że ten problem na pewno dotyczy dyrektorów gimnazjów. Jeżeli gimnazja zostaną zlikwidowane, to przestaną być dyrektorami tych gimnazjów" - odpowiedział.

Czytaj też: MEN: nie będzie zwolnień nauczycieli tylko nowe etaty

Jak mówił, jeśli w dyskusji pojawia się argument, by nie likwidować gimnazjów - a jak zaznaczył - likwidacja gimnazjów jest zasadniczym założeniem tej reformy, "to proszę wybaczyć, ale to w takim razie w ogóle nie róbmy reformy".

"To jest postulat, który sprowadza się do nic nie ruszajcie, zostawcie tak jak jest" - ocenił.

Prezydent pytany, czy podjął już zatem decyzję w sprawie reformy edukacji, odpowiedział: "Poczekajmy spokojnie, reforma jeszcze nie leży na biurku prezydenta. Jeszcze nie jest to uchwalona ustawa".

"Dwie rzeczy mnie na pewno niepokoją. Niepokoi mnie po pierwsze kwestia szkół artystycznych i sportowych, bo to są szkoły, które mają specjalny status - nie podlegają MEN, a one muszą być wplecione w ten system, aby ich uczniowie nie zostali poszkodowani" - powiedział.

Poinformował, że rozmawiał już o tym z wicepremierem, ministrem kultury Piotrem Glińskim i dostał od niego zapewnienie, że szef MKiDN tej sprawy pilnuje.

"Druga kwestia to szkoły dwujęzyczne, przede wszystkim gimnazja dwujęzyczne. Chodzi o to, żeby tutaj zapewnić tę możliwość dwujęzyczności również w przyszłości. Zwłaszcza tym uczniom, którzy taką naukę już do tej pory mieli" - powiedział prezydent.

Czytaj też: MEN chce klas dwujęycznych

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (16)

 • Nauczyciel, 2016-12-26 08:58:47

  Nie jestem dyrektorem, a nauczycielem z wieloletnim stażem pracującym w Zespole Szkół. Dla mnie "reforma" oznacza jedynie zabranie mi godzin (nie będę miała etatu, a w gminie pracy nie ma).Mam prawie 50 lat, więc nigdzie indziej w Polsce pracy nie znajdę, pracowałam przecież tylko w szkole.... Mam dzieci na utrzymaniu (studiują), chciałabym dla nich lepszej przyszłości, ale nie wiem, czy będę mogła im teraz pomagać. Prawdopodobnie trzeba będzie oszczędzać na jedzeniu, a ubierać się w ciuchlandzie, tylko to mi zostanie. Każdy grosz dla dzieci, ja będę głodować i modlić się, żebym tylko nie zachorowała, bo to będzie koniec wszystkiego. Tak, że serdecznie dziękuję PISowi za tak wspaniały "prezent". Wiem, że w Polsce nikogo mój los nie będzie obchodził (ani moich dzieci), a niektórzy to się nawet ucieszą, że dzieje mi się krzywda. końcu ludzie, również dzięki medialnej nagonce, nienawidzą nauczycieli. Odechciewa się żyć. Kłamcy, obłudnicy, manipulatorzy. Tak o was myślę, ekipo rządząca.  rozwiń
 • Mar78, 2016-12-22 23:07:16

  Głupotą jest opinia że przeciwko likwidacji są tylko dyrektorzy bo staraca ciepłe posadki.Jestem rodzicem dziecka w gimnazjum i ono jest szczęśliwe że chodzi do tej szkoły i takie zdanie mają wszyscy rodzice których znam,to jest pseudo reforma i krzywda dla dzieci,zamiast iść do przodu to cofamy się... wstecz  rozwiń
 • Karola12, 2016-12-22 22:54:22

  Gimnazja powinny zostać,dzieci mają zapewnioną lepszą naukę niż kieszenie się w zatłoczonych podstawowkach wsrod gromady maluchów,mają więcej zajęć ktore ich interesują ,dwa języki i nauczycieli którzy mają dla nich więcej czasu.Cofnięcie dzieci które rozpoczęły już naukę w I klasie w Gimnazjum do... podstawówki to barbarzyństwo obecnego rządu wobec dzieci.  rozwiń