PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma oświaty: Czy Zalewska obawia się weta prezydenta?

 • aw/PAP    14 listopada 2016 - 16:26
Reforma oświaty: Czy Zalewska obawia się weta prezydenta?
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska liczy, że prezydent Andrzej Duda zostanie „bezwzględnie" przekonany do zmian w oświacie (fot. MEN/twitter)

• Minister edukacji narodowej Anna Zalewska liczy, że prezydent Andrzej Duda zostanie „bezwzględnie" przekonany do zmian w oświacie.
• Zaznaczyła, że jest z nim w tej sprawie w kontakcie. Powtórzyła, że reforma edukacji nie zostanie przesunięta – wejdzie w życie od września przyszłego roku.
Podczas poniedziałkowej (14 listopada) konferencji prasowej w Częstochowie dziennikarze pytali szefową MEN, czy nie obawia się weta prezydenta w związku z tą ustawą. Odpowiedziała, że z prezydentem Dudą rozmawiała w trakcie debat nad systemem edukacji. Podczas czerwcowego spotkania w Kancelarii Prezydenta była mowa o czteroletnim liceum, szkolnictwie zawodowym i gimnazjach.

"Jestem w kontakcie z prezydentem i będziemy pewnie nieraz na temat prawa oświatowego dyskutować. W związku z tym myślę, że pan prezydent zostanie bezwzględnie przekonany, bo zgodnie z tymi ustaleniami, które miały miejsce w jego kancelarii, rzeczywiście tak jest skonstruowana ustawa zatytułowana Prawo Oświatowe" - powiedziała Zalewska.

Prezydent mówił wcześniej, że argumenty opozycji, że reformę edukacji należałoby odłożyć, sprowadzają się do tego, że reforma edukacji jest robiona nagle, a "pani minister przez rok przygotowywała te rozwiązania, odbywała cały czas konsultacje społeczne". Powiedział, że do sprawy reformy podchodzi "bardzo spokojnie" i będzie jeszcze na ten temat rozmawiał z szefową MEN; zaapelował też, aby pozwolić minister edukacji spokojnie pracować i przedstawić ostateczne rozwiązania. "Tamten system - ośmioletnia podstawówka i czteroletnie liceum - był systemem dobrym" - podkreślił Duda.

Czytaj też: Reforma oświaty przyklepana, samorządy muszą sobie poradzić

Pytana o możliwe przesunięcie reformy, szefowa MEN w poniedziałek podkreśliła, że projekt jest jednoznaczny - wejście w życie zmian ustala na wrzesień 2017 r. "To jest rzeczywiście wydyskutowane z samorządowcami, którzy wiedzą, że w 2018 r. mają wybory samorządowe, woleliby zająć się wyborami samorządowymi" - wskazała.

Zalewska: obawy nauczycieli nieuzasadnione

Zalewska przyjechała w poniedziałek do Częstochowy, by o reformie edukacji rozmawiać m.in. z samorządowcami i nauczycielami. Podczas konferencji prasowej przekonywała, że Prawo oświatowe ma odpowiadać na potrzeby dzieci, rodziców i nauczycieli.

Ponieważ ta zmiana, jak każda, budzi obawy, do szkół i samorządów trafią wszelkie niezbędne informacje na temat reformy - zaznaczyła. Minister zapewniła, że jedna z najważniejszych obaw - dotycząca utraty pracy przez nauczycieli - jest nieuzasadniona. W ślad za projektowanym nowym prawem oświatowym powstanie 5 tys. nowych miejsc pracy, np. w samej Częstochowie 39 dodatkowych etatów - zapowiedziała.

"Przykład Częstochowy pokazuje, że Częstochowa ma już gotową zmianę - pokazaliśmy, jak ta zmiana może się dokonać, ta zmiana może się dokonać; że będzie potrzeba 39 dodatkowych miejsc pracy i że dzięki temu, że sześciolatek będzie w subwencji i została zaplanowana waloryzacja, budżet po stronie subwencji oświatowej w wypadku Częstochowy będzie wyższy o 11 ponad milionów" - powiedziała.

Pytana o podstawy programowe, odpowiedziała, że wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. Mają być gotowe do końca listopada. "Większość właściwie jest już napisana. To jest rytm ustalony z wydawcami" - zaznaczyła.

Czytaj też: Podstawa programowa: Miała być w sierpniu. Do dziś jej nie ma

REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • PO i .N to Potęga , 2016-11-15 18:13:18

  Do w.potega@neostrada.pl: Ty sam do tego doszedłeś czy musiałeś użyć masturbacji ? Buraku Radosny Nacionalisto !
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-11-15 12:39:06

  Na czym polegała ,,dobroć" tamtego PRL-owskiego selekcyjnego systemu? Jest tamten system nam bliski, bo w nim zostaliśmy wychowani, także młodzi wychowywani przez nauczycieli i Polakom znaną doktrynę pedagogiczną. Wszak PRL trwał blisko pół wieku. Warto zacząć wdrażać doktrynę demokratyczną. Z ...tym mamy problemy i dlatego podejmujemy działania zastępcze, reorganizacyjne.  rozwiń
 • wad, 2016-11-14 18:00:35

  O czy jest ten artykuł. Reforma to edukacyjna egzekucja na kilku rocznikach/milionach/ uczniów. Szczególnie na obecnych klasach V i VI