PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma oświaty, Gdańsk: 70 nowych kierunków w technikach i zawodówkach

  • PAP/AT    6 marca 2017 - 07:05
Reforma oświaty, Gdańsk: 70 nowych kierunków w technikach i zawodówkach
Gdańsk planuje utworzenie ponad 2,9 tys. miejsc w klasach pierwszych w technikach i zawodówkach (fot.fotolia)

• W roku szkolnym 2017/2018 Gdańsk planuje utworzenie ponad 2,9 tys. miejsc w klasach pierwszych w technikach i zawodówkach.
• Możliwa ma być nauka w ponad 70 zawodach, w tym w wielu nowych, jak np. technik fotografii i multimediów.
W obecnym roku szkolnym w technikach i zawodówkach w Gdańsku kształci się ponad 6 tys. uczniów. W poniedziałek w Gdańsku rozpocznie się organizowany już po raz trzeci Gdański Tydzień Zawodowca, podczas którego gimnazjaliści będą mogli zapoznać się z ofertą szkół zawodowych, poznać firmy współpracujące ze szkołami i porozmawiać o sytuacji na rynku pracy.

Po raz pierwszy w tym roku uczniowie będą mogli sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe w Centrum Rozwoju Talentów. "Bardzo ważne jest dla nas zerwanie z mitem zawodówki, wybieranej przez uczniów, którzy nie dostali się do innych szkół" - tłumaczy Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. Przekonuje, że decyzja o nauce w szkole zawodowej nie zamyka ścieżki edukacyjnej młodych ludzi. "A wręcz, kiedy patrzymy na specjalistyczne kształcenie wyższe, zwiększa ono szanse młodzieży podczas aplikacji a potem nauki na studiach" - argumentuje.

Czytaj też: MEN chce upowszechnić model kształcenia dualnego

Kowalczuk uważa, że gdańskie szkoły są coraz atrakcyjniejsze, dysponują nowoczesnymi pracowniami, współpracują ściśle z wiodącymi pomorskimi firmami. "Wszystko po to, aby ich absolwenci nie mieli problemów na rynku pracy" - dodaje.

Jak podaje urząd miasta, w roku szkolnym 2017/2018 planuje się utworzyć ponad 2,9 tys. miejsc w klasach pierwszych. Możliwa ma być nauka w ponad 70 zawodach, wśród których pojawią się również nowe oferty, np. szkutnik, technik fotografii i multimediów, fotograf, technik weterynarii, technik żeglugi śródlądowej, technik automatyk, technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.

Gdańskie szkoły zawodowe współpracują z ponad 300 pracodawcami w zakresie kształcenia zawodowego praktycznego i praktyk zawodowych, umów o współpracy i klas patronackich. Podczas Gdańskiego Tygodnia Zawodowca zaplanowano spotkania z pracodawcami współpracującymi ze szkołami, dzień otwarty dla uczniów oraz targi pracodawców szkolnictwa zawodowego.

W ramach "spotkań z zawodowcami" zaplanowano spotkania m.in. z przedstawicielami firm zajmujących się np. krajowym i międzynarodowym przewozem rzeczy, z branży budowlanej oraz z Piotrem Pielichowskim, uczestnikiem III edycji programu MasterChef i właścicielem restauracji. Gimnazjaliści wraz z nauczycielami będą mogli odwiedzać firmy współpracujące z gdańskimi szkołami zawodowymi. W piątek w Zespole Szkół Morskich odbędą się targi szkół zawodowych, podczas których szkoły przedstawią swoją ofertę oraz współpracujących z nimi firm. Na sobotę zaplanowano dzień otwarty szkół zawodowych w Gdańsku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.