PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma oświaty: Gmina Zbójna może liczyć na pomoc kuratorium

 • KDS    21 czerwca 2017 - 18:45
Reforma oświaty: Gmina Zbójna może liczyć na pomoc kuratorium
Jeśli Zbójna będzie miała jakiekolwiek wątpliwości w sprawie zmian i będzie chciała ich pomocy, od ręki jej udzielą. Zdjęcie ilustracyjne (fot.men.gov.pl)

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dla gminy Zbójna jest informacją, że wszystkich nas obowiązują przepisy prawa. Musimy postępować zgodnie z nimi - tak decyzję białostockiego WSA o oddaleniu skargi gminy Zbójna na opinię podlaskiego kuratorium ws. sieci szkół komentuje Bożena Dzitkowska, wicekurator oświaty Kuratorium Oświaty w Białymstoku.
• WSA uznał, że rozwiązania zaproponowane przez gminę Zbójna nie były zgodne z prawem. Oddalił jej skargę na opinię pomorskiej kurator oświaty.

• Gmina chciała, by w ramach oszczędności przez jeden rok dwie z trzech szkół podstawowych działały jako 6-letnie.

• Kuratorium Oświaty w Białymstoku zapewnia, że jeśli Zbójna będzie miała jakiekolwiek wątpliwości w sprawie zmian i będzie chciała ich pomocy, od ręki jej udzielą. 

Gmina Zbójna (woj. podlaskie) jest pierwszą w Polsce, która poznała decyzję WSA w sprawie sieci szkół. Zbójna chciała, by w najbliższym roku szkolnym dwie z trzech działających na ternie gminy podstawówek, były nadal 6-klasowe, a klasy 7-8 działały tylko w jednej. Jak tłumaczyła, takie rozwiązanie umożliwiłoby gminie duże oszczędności. 

Z tym pomysłem nie zgodziła się pomorska kurator oświaty, która po analizie przedstawionej przez gminę sieci szkół, wydała opinię pozytywną-warunkową. To znaczy, że gmina musiała nanieść poprawki. - Wskazaliśmy w niej te fragmenty, które nie były zgodne z prawem. Gmina nie zgodziła się z tymi podpowiedziami i i zdecydowała się podać kuratora do sądu - mówi wicekurator Dzitkowska.

W połowie czerwca WSA ogłosił wyrok w tej sprawie - oddalił skargę gminy na opinię podlaskiego kuratorium ws. sieci szkół. Sąd swoją decyzję motywował tym, że rozwiązanie przedstawione przez gminę było niezgodne z prawem. 

W opinii Dzitkowskiej wyrok sądu nie jest niczym innym jak wskazaniem, że nas wszystkich obowiązują przepisy prawa. - Musimy postępować zgodnie z nimi. Pomorska Kurator Oświaty tak zrobiła. W przypadku realizacji obowiązku szkolnego i zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom nie możemy kierować się przesłanką dotyczącą oszczędności, na jaką powoływała się Zbójna - podkreślała wicekurator. 

Jej zdaniem Zbójna nie będzie miała problemu z wykonaniem wyroku sądu. Bowiem zmiany w sieci szkół, w jej przypadku nie są całkowite. Jednocześnie zapewnia, że jeśli tylko organ prowadzący będzie chciał współpracować z kuratorium i uzyskać od nich pomoc w sprawie nowej sieci szkół, gotowi są jej od razu udzielić.

- Od początku wprowadzania zmian w oświacie wszystkie organy prowadzące mogły liczyć na nasze wsparcie - podkreśla.

Pytana o to, jakie kroki teraz musi podjąć Zbója, w pierwszej kolejności wskazała opublikowanie informacji o nowej sieci szkół. - Organ prowadzący powinien zakomunikować mieszkańcom, jakie szkoły od 1 września będą działały na terenie gminy - precyzuje. 

Dodaje też, że podjęcie nowej uchwały w ich przypadku nie jest konieczne, a terminy już minęły. - Zbójna może skorzystać z wentyla bezpieczeństwa, jaki w tym przypadku daje prawo. Jeśli do 31 marca organ prowadzący nie podjął uchwały, to teraz w miejscu publicznym ma opublikować informację o nowej sieci szkół, ale gmina musi podjąć akt wewnętrzny, w którym zawarta będzie informacja o tym, jakie szkoły będą działały na terenie gminy - wyjaśnia. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.