PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma oświaty i likwidacja gimnazjów: Śląskie gminy przeciwne reformie w obecnym kształcie

  • MN    8 grudnia 2016 - 16:41
Reforma oświaty i likwidacja gimnazjów: Śląskie gminy przeciwne reformie w obecnym kształcie
Śląski Związek Gmin i Powiatów negatywnie ocenia reformę oświaty. (fot. pixabay)

• Śląski Związek Gmin i Powiatów wyraża negatywną opinię wobec sposobu i formy oraz tempa planowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian w systemie oświaty.
• Sugeruje modyfikację założeń reformy, a przynajmniej rozłożenie w dłuższym czasie zmian, które za sobą niesie.
Zgromadzenie Ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów (regionalna organizacja samorządu lokalnego woj. śląskiego) negatywnie ocenia reformę edukacji zaproponowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. ŚZGiP stoi na stanowisku, że projektowana reforma oświaty niesie bardzo daleko idące konsekwencje dla uczniów, rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół oraz samorządów, a także biorąc pod uwagę realne koszty reformy, wprowadzanie tych zmian w tempie przyjętym przez MEN, bez szerszych konsultacji i odpowiedniego przygotowania budzi bardzo duży niepokój samorządów lokalnych oraz społeczności szkolnych.

Zdaniem związku wdrożenie zmian zgodnie z harmonogramem przyjętym przez rząd jest zadaniem praktycznie niewykonalnym dla samorządów. Likwidacja gimnazjów związana jest ze zmianą istniejącej sieci szkół, niezbędnym przystosowaniem budynków, w których obecnie mieszczą się szkoły podstawowe i ich doposażeniem oraz zmianą struktury zatrudnienia nauczycieli.

W stanowisku związku czytamy również, że konieczne jest przeprowadzenie pogłębionej analizy sytuacji w średnich i małych gminach, związanej z koniecznością zmiany sieci szkół w następstwie wdrożenia wyżej wzmiankowanych planów. Związek nie podziela również opinii MEN, jakoby zmiany w reformie miały nie wpływać na zawirowania kadrowe i konieczność zwolnień części pracowników oświaty.

Czytaj też: MEN ujawni ile uwag do podstaw programowych

W związku z wieloma zastrzeżeniami dotyczącymi zapowiedzianych zmian, związek sugeruje modyfikację założeń reformy, a przynajmniej rozłożenie w dłuższym czasie zmian, które MEN zamierza przeprowadzić, co pozwoliłoby na lepsze przygotowanie samorządów do ich wdrożenia oraz rozłożenie na kilka lat skutków finansowych, którymi zostaną obciążone samorządy lokalne.

Całe stanowisko Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów prezentujemy w załączniku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.