PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma oświaty i likwidacja gimnazjum: Warszawa protestuje, wkrótce inne miasta

 • PAP/MN    28 października 2016 - 10:13
Reforma oświaty i likwidacja gimnazjum: Warszawa protestuje, wkrótce inne miasta

Akcję banerową przygotował Związek Nauczycielstwa Polskiego. (zdj. ilustracyjne/ZNP Facebook)

• „Nie likwidujcie naszego gimnazjum” - takiej treści baner zawisł w piątek (28 października) na budynku jednego z samodzielnych gimnazjów na Sadybie w Warszawie.
• Takie same banery zawisną w piątek na pozostałych 59 samodzielnych gimnazjach w Warszawie.
• Protestowali także rodzice uczniów.
Akcję banerową przygotował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jej celem jest pokazanie sprzeciwu społeczności gimnazjów wobec planów ich likwidacji. Akcję wspiera koalicja "Nie dla chaosu w szkole".

Banery przeciw likwidacji gimnazjów mają być wywieszone wkrótce także w innych miastach, m.in. w Rybniku, Katowicach, Sosnowcu, Opolu i Radomiu.

Aby wyrazić swój protest w piątek rano pikietę przed Gimnazjum nr 10 na Sadybie zorganizowali rodzice uczniów z mokotowskich gimnazjów i szkół podstawowych. Na budynku szkoły oprócz banera wiszą także hasła przygotowane przez rodziców, takie jak: "Nikt z nami nie konsultował", "MEN nie pyta rodziców", "Nie zabierajcie nam gimnazjum".

Pikietujący mieli też transparenty z napisami "Nie! reformie pisanej na kolanie" i "Od reformy są eksperci, nie politycy". Skandowali: "dość niszczenia edukacji".

"Jesteśmy rodzicami uczniów. Mamy prawo planować edukację naszych dzieci. Posyłając je do szkoły umawiamy się z państwem polskim, że będzie je kształcić z najwyższą troską i według zasad, które są z góry wiadome (...) Mamy prawo zakładać, że nikt nie będzie prowadził na nich nieprzemyślanych eksperymentów ani całkowicie zmieniał systemu kształcenia w trakcie nauki w sposób chaotyczny" - odczytała wspólne oświadczenie mama uczennicy Gimnazjum nr 10 Katarzyna Szczepaniak. W oświadczeniu podkreślono, że reformy powinny być przemyślane i szeroko skonsultowane oraz że powinny przynosić korzyści wszystkim uczniom, nie powinny zaś być powodowane względami politycznymi.

Zgromadzeni rodzicie poinformowali, że rozpoczynają akcję informowania innych rodziców i zbierania podpisów pod petycją do posłów i senatorów, w której sprzeciwiają się "wprowadzeniu chaosu w oświacie, skróceniu obowiązkowego kształcenia o rok, kumulacji roczników przy rekrutacji do liceów i na studia oraz zmarnowaniu 17 lat inwestycji w gimnazja".

"Ogłaszamy gotowość do połączenia sił z protestującymi nauczycielami i samorządowcami. Też jesteśmy przeciw reformie, a nas, rodziców, trudno posądzić o to, że chodzi nam o coś innego niż dobro naszych dzieci" - mówiła jedna z mam Aleksandra Prasek.

Zgromadzeni zaapelowali do wszystkich rodziców o czynny udział w demonstracji zapowiadanej na 19 listopada, pod hasłem "Rodzice na ulice".

Z danych stołecznego Biura Edukacji wynika, że w Warszawie obecnie funkcjonuje 248 gimnazjów: 155 z nich prowadzonych jest przez miasto (uczy się w nich blisko 37 tys. uczniów), pozostałe 93 gimnazja to szkoły niepubliczne i publiczne prowadzone przez inne organy (uczy się w nich 5,9 tys. uczniów).

Czytaj też: Szydło: Proszę nie podważać już tego, czy rząd PiS wprowadzi reformę oświaty

Wśród gimnazjów prowadzonych przez warszawski samorząd 60 to gimnazja samodzielne (w tej grupie jedno gimnazjum specjalne), a 95 wchodzi w skład zespołów (59 gimnazjów jest w zespołach ze szkołami podstawowymi, a 28 w zespołach ze szkołami ponadgimnazjalnymi).KOMENTARZE (15)

 • Paula, 2016-11-18 17:23:25

  Do kuratorasyn: a czy winą należy obarczac szkole. Jakie znaczenie ma czy to gimnazjum czy szkoła podstawowa czy całkiem inna. Chuligani i tak będą. Wszyscy narzekają na gimnazja, że w nich tworzy się patologią a przecież trzeba spojrzeć na to z innej strony. To jest młodzież, są w wieku dojrzewani...a, zawsze będzie z nimi ten sam problem jesli tak można to nazwać. Nikt na to nie patrzy? Ja osobiście najlepiej wspominam gimnazjum. Teraz studiuje i będę przyszłym nauczycielem i uważam że to wszystko co opowiada ministerstwo to wielka sciema.Tak naprawdę zakaz im na tej reformie tylko po to by jak najmniej było ludzi wykształconych, mądrych by tacy niezbyt mądrzy naPiS głosowali. Tyle w tej kwestii. Zdejmijcie klapki z oczu wy ciemny narodzie.  rozwiń
 • kuratorasyn, 2016-11-10 13:03:49

  Gimnazja, to przeżytek i siedlisko dla chuligaństwa. To nie potrzebny pośrednik w drodze do wiedzy i dojrzałości młodych ludzi. Działa na psychikę młodych, jak bomba z opóźnionym zapłonem. Wymyślili je pseudo urzędnicy a nie uczeni pedagodzy. Należy je zlikwidować, jak wrzody na nieodpowiednich miej...scach ciała.  rozwiń
 • Pusia, 2016-11-08 09:49:55

  A w naszym mieście Parczewie nauczyciele mówią- A co te protesty dadzą i tak zrobią z nami co zechcą.