PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma oświaty i podwójny rocznik, Zalewska: Nie zabraknie miejsc w szkołach

  • PAP/AT    27 stycznia 2017 - 12:15
Reforma oświaty i podwójny rocznik, Zalewska: Nie zabraknie miejsc w szkołach
Reforma oświaty: W 2019 r. uczniowie obecnej I klasy gimnazjum i VI klasy szkoły podstawowej będą się ubiegać o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych (Anna Zalewska, fot.men.gov.pl)

• W 2019 r. uczniowie obecnej I klasy gimnazjum i VI klasy szkoły podstawowej będą się ubiegać o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych: liceum, technikum i szkoły branżowej.
• W związku z niżem demograficznym podwójny rocznik nie jest dużym rocznikiem, szkoły są przygotowane na przyjęcie uczniów - uspokaja minister edukacji Anna Zalewska.
• Mamy policzone absolutnie wszystkie miejsca - podkreśliła.
Chodzi o uczniów, którzy, są obecnie w I klasie gimnazjum i VI klasie szkoły podstawowej. W 2019 r. będą oni się ubiegać o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych: liceów, techników i szkół branżowych. Łącznie w obu rocznikach jest ok. 720 tys. uczniów, podczas gdy jeden rocznik to ok. 350 tys. uczniów.

Według szefowej MEN, wprowadzane zmiany nie spowodują, że zabraknie miejsc w szkołach. "W związku z niżem demograficznym ten rocznik podwojony nie jest dużym rocznikiem. Licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły są przygotowane. Mamy policzone absolutnie wszystkie miejsca" - powiedziała w Programie Pierwszym Polskiego Radia Zalewska.

Czytaj też: Reforma oświaty: Wiele teraz będzie zależało od samorządów

Zapewniła, że roczniki te "absolutnie nie będę pomieszane". Jak mówiła, zostanie przeprowadzona dla nich specjalna rekrutacja. "Rekrutacja tych roczników - po III klasie gimnazjum i po VIII klasie szkoły podstawowej - będzie dedykowana tym rocznikom. I będą klasy dedykowane w szkołach już ponadpodstawowych dla dzieci po VIII klasie i po III klasie gimnazjum" - dodała.

Pytana o to, gdzie się znajdą dzieci, które chodzą obecnie do I klasy gimnazjum, ale nie zdadzą, odpowiedziała: "To będzie już nowa szkoła. To będzie ośmioklasowa szkoła podstawowa, będą mieć świadectwa nowej szkoły".

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się 1 września 2017 r. W miejsce obecnie istniejących typów wprowadzone zostaną stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • rodzic, 2017-01-28 00:04:59

    Do rodzic pierwszoklasisty: oba roczniki pójdą jednocześnie do liceum czteroletniego, dzieci, które będą po gimnazjum spędzą rok dłużej w szkole
  • rodzic pierwszoklasisty, 2017-01-27 17:33:42

    Z tej tresci mozna wyprowadzic wniosek, ze dzieci z obecnych pierwszych klas gimnazjum spedza w szkolach o rok dluzej, niz te z obecnych drugich gimn. i szostych podst. Czy ja dobrze to rozumiem? Czy redakcja moglaby sie tego dowiedziec u zrodla? Czy dla dzieci z obecnych klas 1 gimn. beda specjalne... 3 letnie klasy w liceach, czy oba rocznik wepchniete beda do tych samych klas czteroletnich liceow?  rozwiń