PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma oświaty, kwota wolna od podatku: Jakich zmian potrzeba gminom w 2016 roku?

 • Piotr Toborek    1 stycznia 2016 - 05:13
Reforma oświaty, kwota wolna od podatku: Jakich zmian potrzeba gminom w 2016 roku?
2016 bedzie kolejnym rokiem wyzwań dla JST (fot.fotolia)

Wprowadzane przez nowy rząd reformy sprawiają, że w 2016 r. samorządy wchodzą z wielkimi obawami. 
Na pytanie o oczekiwania związane z nadchodzącym 2016 rokiem, niemal wszyscy samorządowcy mówią o koniecznej nowelizacji ustaw o dochodach jst i finansach publicznych.

- Rząd zrobił nam nadzieję, bo odbyło się pierwsze jej czytanie, minęło jednak kilkanaście dni i drugiego czytania nie ma, a taką ustawę medialną rząd potrafi wprowadzić w jedną noc, oby znów nowelizacja ustawy o dochodach nie trafiła na półkę – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Na drugim miejscu nasi rozmówcy stawiają rozwiązanie problemów oświatowych i tych wynikających ze zmian wprowadzanych przez rząd – głównie chodzi o rekompensatę strat jakie gminy poniosą w związku z podniesieniem kwoty wolnej od podatku.

Truskolaski, mówi, że dla niego to właśnie jest najważniejszym problem do rozwiązania w 2016 roku:

- Żeby było jasne, nie jestem przeciw podwyższaniu tej kwoty, ona rzeczywiście była za niska, nawet Trybunał Konstytucyjny uznał, że jest w takiej wysokości niekonstytucyjna. Trzeba ją podnieść, ale nie mogą za to płacić samorządy.

Ile stracą samorządy?

W przypadku Białegostoku strata po podniesieniu kwoty wolnej od podatku wyniosła by 61 mln zł.

– To trzy-czwarte naszej nadwyżki, bez tych pieniędzy właściwie nie jesteśmy w stanie zrealizować budżetu na 2016 rok. Na taką zmianę samorządy są nie przygotowane.

Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski twierdzi: - Niczego więcej w 2016 nie oczekuję, jak tylko tego, żeby rząd nie przerzucił na gminy kolejnych zadań, które pociągną za sobą koszty.

Jak mówi, mimo rządowych zapowiedzi, że tak nie będzie, wśród samorządowców jest jednak poważna obawa, że zachodzące zmiany mogą odbić się na finansach gmin: - Myślę choćby o programie 500 zł na dziecko i kwocie wolnej od podatku.

Przewodniczący Rady Miasta w Zielonej Górze Adam Urbaniak przyznaje, że dla jego miasta 2015 to był rok wyjątkowy: - Jako pierwsi w Polsce połączyliśmy dwie gminy w całości i było to wydarzenie historyczne przede wszystkim dla nas, ale myślę, że także dla całego polskiego samorządu. Moim zdaniem udało się to zrobić sprawniej niż można się było spodziewać, choć wyzwanie jest wielkie.

Na 2016 zielonogórski szef rady czeka jednak z niepokojem. – Po powiększeniu gminy, nasz budżet to już 700 mln złotych, do tego jest bardzo napięty i każde zachwianie może być dla nas groźne.

Tym bardziej więc Urbaniak obawia się zmian: - Nie wiemy co będzie z kwotą wolną od podatku, czy będą jakieś rekompensaty dla samorządów, a chodzi o wielkie kwoty. My policzyliśmy, że jeśli zostanie ona zwiększona to stracimy ok. 40 mln złotych. To wielkie pieniądze, których nie da się znaleźć gdzie indziej.

Przewodniczący zielonogórskiej RM także mówi o programie +500 zł: - W naszej gminie dotyczyć to będzie ok. 14 tysięcy rodzin, to wielkie wyzwanie kancelaryjno-organizacyjne, które też będzie spoczywać na samorządzie. Na kolejny rok czekam więc z pewnym niepokojem.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (10)

 • Sara, 2016-01-14 07:07:23

  Do pita nie płacę?: A to niby z czego, nie masz pojęcia o prowadzeniu gospodarstwa rolnego i nie mówię tu o gospod. pow 100ha, bo to już nie są rolnicy tylko przedsiebiorcy..
 • Sara, 2016-01-14 07:04:37

  Do racjonalnie: Popieram, powiat jest zbędny.
 • ADG, 2016-01-06 21:46:37

  Jako laik ekonomiczny , ale człowiek i obywatel bardzo często jeżdżący po kraju , wzdłuż, wszerz i po przekątnej , i mający oczy szeroko otwarte , stwierdzam; - nie dawać ani złotówki - wyliczyć koszty utrzymania administracji państwowej i samorządowej , zamrozić pobory na kilka lat. - dokonać s...pisu z natury stanu posiadania gmin, itp. w każdej dziedzinie łącznie z zasobami kultury materialnej /zabytki architektury i przyrody /, - dokonać analizy posiadanych kadr w administracji państwowej i samorządowej , szkolnictwie , lecznictwie , - określić warunki , jakie musi spełniać funkcjonariusz administracji państwowej łącznie z prezydentami - znajomość minimum dwóch języków obcych , - określić warunki jakie powinien spełniać kandydat na radnego na każdym poziomie , i określić w jakim stopniu nauczyciel , dyrektor szkoły może angażować się w udział we władzach samorządowych. - zmienić pensum godzinowe i nieco ograniczyć przywileje. - potem dopiero sporządzić plan działania na lata bliższe i dalsze z uwzględnieniem potrzeb lokalnych bez podszeptów lokalnych nababów, - zaprzestać budowy kolejnych nowych dróg - wiąże się to z wyłączeniem ogromnej ilości ziemi spod upraw.,pasy ochronne przydrożne i.tp. - ukrócić działania hucpiarzy , którzy budują drogi piętrowo - zdolni. Przykład E8 wybudowali nad E8 ,którą się jeździło od lat. Było pusta ,po obu stronach żyzne pola obecnie planują drugie takie cudo z innej strony, też jeździ się nią od lat , nawet już lotnisko na niej zlikwidowali. Tamta to E8 bis ,ta druga ?????? - po tych drogach , które sa mało kto jeździ bo ludzie spinają szeregi by ograniczyć toksyczne działanie spalin i katalizatorów samochodowych, - niech usprawnią komunikację publiczną w miasteczkach I MIĘDZY GMINAMI ,to może oprzytomnieją i zaczną myśleć w miarę logicznie., bo na razie - 6000000 na p/poż w jednym budynku to jakaś paranoja. Tak można długo ,ADG  rozwiń