PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma oświaty, likwidacja gimnazjów: 12 grudnia społeczne wysłuchanie publiczne w sprawie oświaty

 • AW    9 grudnia 2016 - 10:09
Reforma oświaty, likwidacja gimnazjów: 12 grudnia społeczne wysłuchanie publiczne w sprawie oświaty
Do udziału w wysłuchaniu zaproszono uczestników procesu legislacyjnego: kluby poselskie, Kancelarię Prezydenta RP, Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także media (fot.pixabay)

• Wniosek o przeprowadzenie sejmowego wysłuchania publicznego w sprawie reformy edukacji wprawdzie nie zyskał aprobaty posłów, ale samorządowcy nie czekają z założonymi rękami.
• Ogólnopolskie organizacje gmin i powiatów wraz z organizacjami społecznymi same organizują takie wysłuchanie.
• Spotkanie odbędzie się 12 grudnia o godz. 10.30 w Sali Warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki.
Przypomnijmy, wniosek o przeprowadzenie sejmowego wysłuchania publicznego w tej sprawie, skierowany do wszystkich klubów poselskich został odrzucony na posiedzeniu dwóch komisji sejmowych 30 listopada br.

Poseł Zbigniew Dolata stwierdził podczas tego posiedzenia, że „wysłuchanie publiczne nie wniesie żadnych nowych elementów do dyskusji o stanie szkolnictwa”.

Czytaj też: Chcą wysłuchania publicznego ws. prawa oświatowego i likwidacji gimnazjów

Nie zgadzają się z tym stwierdzeniem organizacje samorządowe. Ich zdaniem raport z konsultacji społecznych, dołączony do rządowego projektu ustawy, nie zawiera informacji o argumentach przedkładanych przez uczestniczące w nich podmioty, dotyczących zmian strukturalnych w polskiej oświacie.

Dlatego organizacje chcą przedstawić swoje stanowiska, poparte konsultacjami w gminach i miastach, szkołach, radach rodziców i wśród nauczycieli, w tym kadry kierowniczej szkół, a także środowiskach społecznych, które od lat działają na rzecz podnoszenia jakości polskiej szkoły.

- Pragniemy uczynić to jeszcze raz, w sposób uporządkowany, w jednym miejscu i czasie, przypominając główne tezy opinii i stanowisk organizacji oraz raportów eksperckich – wyjaśniają samorządowcy powody organizowania w warszawie społecznego wysłuchania publicznego w sprawie oświaty.

Organizatorzy wysłuchania uważają, że posłowie – pracując nad projektami ustaw reformujących oświatę – powinni zapoznać się z opiniami licznych i reprezentatywnych środowisk samorządowych i społecznych. - Możliwość ta została odrzucona, chociaż opinie te nie są tylko negatywne: kwestionując zamiar likwidacji gimnazjów, wspierają konieczność reformy szkolnictwa zawodowego - argumentują przedstawiciele samorządowych korporacji.

Wysłuchanie odbędzie się 12 grudnia o godz. 10.30 w Warszawie w Sali Warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki. Organizatorami są: Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP i Związek Powiatów Polskich - we współpracy z organizacjami społecznymi, działającymi w sferze oświaty.

Do udziału w wysłuchaniu zaproszono uczestników procesu legislacyjnego: kluby poselskie, Kancelarię Prezydenta RP, Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także media.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • Rodzic, 2016-12-13 03:35:57

  Do nauczyciel: Rodzice dzieci z gimnazjów i ostatnich klas podstawówek już dawno nie są za likwidacją gimnazjów. Fakty docierają.
 • nauczyciel, 2016-12-12 09:27:07

  Reforma wypłucze z zawodu najlepszych (jak w latach 90-tych). Zakaz pracy ponad etat, do tego pojawi się konieczność pracy w kilku miejscach. Wybaczcie, ale za dwa tysiaki z kawałkiem, żaden szanujący się nauczyciel nie będzie pracował z dwóch lub trzech placówkach, bo nawet na paliwo nie zarobi (do... tego wielokrotne rady, zebrania i imprezy szkolne). Wśród nauczycieli słyszy się o rezygnacji z pracy. Najgorzej będzie ze ścisłowcami, którzy znajdą sobie łatwo pracę w innych zawodach, za lepsze pieniądze. Ja już wiem, że założę firmę, bo z czegoś rodzinę muszę utrzymać a w nowej rzeczywistości praca w szkole mi tego nie zapewni. Rodzice są jeszcze za likwidacją gimnazjów, ale to się szybko zmieni, kiedy dzieci będą przenoszone z miejsca na miejsce i zacznie się rotacja nauczycieli (i już nie będzie ulubionego nauczyciela, czy wychowawcy)  rozwiń
 • rodzic z podstawowej, 2016-12-12 07:45:19

  Jeszcze nadzieja w samorządach, że wywalczą pozostawienie gimnazjów. My rodzice bardzo na was liczymy!!