PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma oświaty, likwidacja gimnazjów, Adam Bodnar pyta o skutki reformy

 • pt    18 listopada 2016 - 10:04
Reforma oświaty, likwidacja gimnazjów, Adam Bodnar pyta o skutki reformy
Adam Bodnar pyta o przepełnione podstawówki (fot.fotolia)

• Czego obawiają się obywatele z powodu likwidacji gimnazjów?
• Rzecznik Praw Obywatelskich pyta Minister Annę Zalewską o reformę edukacji.
Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił obawy rodziców, nauczycieli, uczniów i samorządowców, jakie otrzymał po ogłoszeniu konsultacji społecznych projektu likwidacji gimnazjów.

Zwraca uwagę, że skutki proponowanych zmian dotkną nie tylko dzieci kończące szkołę podstawową, ale także pierwszoklasistów, dzieci z zerówek, a także gimnazjalistów a nawet uczniów liceów i techników. Jego zdaniem, do tego doprowadzą bowiem zmiany w sposobie naboru do szkół, likwidacja gimnazjów i konieczna z tego powodu zmiana granic obwodów szkolnych.

- W związku z przedstawieniem projektu do wiadomości publicznej do Rzecznika zaczęły napływać skargi indywidualne oraz wystąpienia organów samorządu terytorialnego z zastrzeżeniami i prośbami o podjęcie tego tematu przez Rzecznika – napisał do minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej Adam Bodnar.

- Wśród kwestii o charakterze ogólnym, podnoszonych w wystąpieniach kierowanych do RPO, wskazuje się m.in. na brak projektów aktów wykonawczych. Podkreśla się też, że nieznana jest podstawa programowa. Wiele problemów obywateli dotyczy jednak kwestii szczegółowych.

Rzecznik wylicza, co stanowi największe problemy:

Dostosowanie sieci szkół: zmieni się rejonizacja (granice obwodów szkolnych)

- Samorządy terytorialne będą zobowiązane do dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów od 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. (na czas wygaszania gimnazjów) i mają na to czas tylko do 31 marca 2017 r. Ponieważ to głównie od działań jednostek samorządu terytorialnego będzie zależało przeprowadzenie stosownych zmian w zakresie reorganizacji systemu szkolnictwa, należy podkreślić, że zaproponowany termin jest bardzo krótki, co może uniemożliwić właściwą realizację procesu – pisze RPO.

Brak wsparcia dla szkół i rodziców przy tak głębokich zmianach

Organy administracji, zgodnie z zasadą priorytetu dobra dziecka, w pierwszej kolejności powinny wziąć pod uwagę opinie oraz oczekiwania rodziców. Dlatego też – zdaniem Rzecznika - wprowadzając te zmiany, należy zadbać o zapewnienie działań wspierających wdrożenie nowych regulacji skierowanych do nauczycieli i dyrektorów szkół oraz samorządów tak, aby nie zdezorganizować systemu oświaty oraz zapewnić odpowiednie gwarancje dzieciom, których powyższa zmiana obejmie.

Przepełnienie szkół

Zgodnie z przedstawionym projektem, z dniem 1 września 2017 r. likwiduje się klasę I, a w latach następnych kolejne klasy dotychczasowego gimnazjum. Oznacza to, że dzieci kończące w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII, a następnie VIII klasy szkoły podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum.×
KOMENTARZE (7)

 • jolka, 2016-11-23 08:41:52

  Zalewska Misiewicz cwany polityczny lis - ale wg. mnie na tym się przejedzie. Po tym nie wzmocni swojej pozycji w pisie
 • obywatel, 2016-11-22 21:10:56

  Wystarczyło dodać rok nauki w LO,a nie przewracać wszystko do góry nogami.Ludzie tego nie popierają.Przynajmniej Ci którzy myślą.
 • matka, 2016-11-21 09:38:04

  Mój syn uczy się prywatnie jęz. rosyjskiego od kilku lat, miałam zamiar posłać go do gimnazjum z poszerzonym rosyjskim. Teraz zostanie w SP z drugim jęz. niemieckim. Porażka