PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma oświaty, likwidacja gimnazjów, Opole: Mają plan jak wprowadzić reformę edukacji

 • pt    16 listopada 2016 - 14:55
Reforma oświaty, likwidacja gimnazjów, Opole: Mają plan jak wprowadzić reformę edukacji
Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi Publiczna Szkoła Podstawowa w Opolu (fot.oswiata.opole.pl)

• Wszystkie budynki bazy oświatowej Opola zostaną wykorzystane.
• Nie będzie zamykania szkół ani budowy nowych obiektów.
• Urząd Miasta Opola opracował plan dostosowania sieci szkół do nowych przepisów.
Proponowana przez MEN zmiana struktury szkolnej od września 2017 r. pociąga za sobą konieczność wprowadzenia zmian w sieci szkół, a szczególnie w sieci szkół podstawowych. Dla większości samorządów to wielkie wyzwanie. Jako jedno z pierwszych miast plan rozwiązania problemu sporządziło Opole.

Według planu wszystkie dotychczasowe sześcioletnie publiczne szkoły podstawowe (18 szkół obwodowych i 1 specjalna) będą przekształcone w ośmioletnie szkoły podstawowe.

W przypadku czterech podstawówek, ze względu na możliwe przejściowe trudności w zapewnieniu warunków organizacyjnych dla najstarszych klas (VII-VIII), wskazane będzie okresowe przeniesienie tych klas do budynków innych szkół.

Urząd bierze także pod uwagę włączenie tych klas do innych szkół przy zastosowaniu indywidualnych rozwiązań dla poszczególnych placówek.

Czytaj: Jak samorządy poradzą sobie z reformą?

Jak ustalono, sieć publicznych szkół podstawowych zostanie poszerzona o dwie szkoły podstawowe, powstałe w wyniku przekształcenia dwóch gimnazjów.

Do sieci publicznych szkół podstawowych zostaną, od stycznia 2017 r., włączone trzy publiczne szkoły podstawowe funkcjonujące obecnie na terenie objętym zmianą administracyjnych granic miasta Opola (Chmielowice, Czarnowąsy, Sławice).

Od września 2017 r. sieć publicznych szkół podstawowych będzie obejmować 24 ośmioletnie publiczne szkoły podstawowe, w tym 22 szkoły z ustalonym obwodem szkolnym, jedną szkołę specjalną i jedną dla dorosłych z klasami VII-VIII.

Co z gimnazjami?

W przypadku gimnazjów (6 gimnazjów obwodowych, 2 gimnazjów dwujęzycznych, gimnazjum specjalnego i gimnazjum dla dorosłych), które będą stopniowo wygaszane, proponowane są rozwiązania zgodne z założeniami reformy polegające na ich przekształceniu w szkoły podstawowe, włączeniu do innych szkół lub na wygaszeniu szkół w zespołach.

Przyjęto, że dwa gimnazja zostaną przekształcone w szkoły podstawowe. Jedno gimnazjum funkcjonujące w zespole szkół przekształcone zostanie w szkołę podstawową.

Kolejne gimnazjum przekształcone będzie w liceum ogólnokształcące, a cztery gimnazja zostaną wygaszone. Dwa pozostałe włączone będą do szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego.

Zdecydowano także, że uczniowie wygaszanych gimnazjów (klasy II-III) będą do ukończenia tego etapu edukacyjnego realizować obowiązek szkolny w tych samych co dotychczas budynkach szkolnych.

W większości szkół podstawowych uczniowie klas VII, a w następnym roku szkolnym - także klas VIII, będą kształcić się w swoich dotychczasowych szkołach podstawowych, w których zostaną zorganizowane i odpowiednio wyposażone pracownie przedmiotowe.

Jednak w przypadku kilku szkół, ze względów organizacyjnych, uczniowie najstarszych klas będą mieli zapewnioną naukę w budynku innej szkoły lub też będą włączeni do innej szkoły podstawowej, która dysponuje odpowiednią dla nich bazą oświatową.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • nauczyciel z duźym staźem, 2016-11-20 15:47:40

  no i krzyki rozpaczy na nic - wszystko zaleźy od mądrości władz gminy.Politycy sieją grozę, źe zmarnują się wspaniałe budynki i jeszcze wspanialsi nauczyciele, a gospodarze zmieniają tablice na szkołach, zatrudniają i zwalniają gdzie trzeba, mają 2 lata na doszlifowanie zmiany, która przywróci s...zkole charakter uczelni, a nie kursu rozwiązywania testów.  rozwiń
 • tylko po co ?, 2016-11-17 09:41:44

  Dużo DOBREJ nikomu nie potrzebnej roboty przed Opolem i przed resztą kraju. DO ROBOTY, DO ROBOTY !
 • z sieci, 2016-11-16 17:29:57

  ZOBACZ TO KONIECZNIE , TYLKO 12 MINUT !!! SZOKUJĄCY MATERIAŁ !! JEDEN Z BYŁYCH EKSPERTÓW MINISTER ZALEWSKIEJ OPOWIADA JAK JEST PRZYGOTOWYWANA REFORMA EDUKACJI-------WPISZCIE W GOOGLE- „KULISY REFORMY EDUKACJI” I WEJDŹCIE W PIERWSZE TRAFIENIE! Co jest w tym materiale ? M.in.--- o wyznaczeniu eksp...erta przez minister Zalewską, który chwali się nominacją na facebooku i dosłownie 10 dni później od tej nominacji w mediach minister Zalewska opowiada, że zespół tego eksperta przygotował podstawę programową dla klas 1-3 !! Tak to wygląda, bardzo dobrze przygotowana i przemyślana reforma . Rodzice zacznijcie się bać i mówię całkiem poważnie !! PS Przecież, to koalicja AWS-UW czyli dzisiejszy PIS i PO wprowadzili reformę gimnazjów w 1999 r. ! Wg wyliczeń ZNP na utworzenie ponad 7 tysięcy gimnazjów i całej infrastruktury z tym związanej wydano gigantyczne pieniądze-ponad 100 miliardów złotych!! Dzisiaj po 17 latach ten sam człowiek PREZES, który głosował za ta reformą, chce cały ten wysiłek, te gigantyczne pieniądze podatników wyrzucić do kosza i wydać kolejne miliardy na powrót do starego systemu !! Ludzie ! Podoba wam się takie marnotrawienie waszych pieniędzy ? Myślicie, że PREZES robi tak samo ze swoimi pieniędzmi ? Dla mnie to jest jakiś matrix, że tak lekko do tego podchodzicie ! Mówią wam, że ten powrót do starego systemu będzie kosztował ledwie miliard złotych. Jaki miliard ? Przecież , to brednie, to co oni wyliczyli trzeba pomnożyć przynajmniej razy 10 !! Oni kłamstwo mają we krwi !  rozwiń