Reforma oświaty, likwidacja gimnazjów. Społeczne Wysłuchanie Publiczne: Rodzice pomijani i niedoinformowani?

Co to za reforma, kiedy nawet ministerstwo przyznaje, że jest robiona w taki sposób bo musi być dostosowana do terminarza wyborów samorządowych – mówili podczas wysłuchania społecznego o zmianach w oświacie przedstawiciele organizacji zrzeszających rodziców.
Reforma oświaty, likwidacja gimnazjów. Społeczne Wysłuchanie Publiczne: Rodzice pomijani i niedoinformowani?
Rodzice podkreślali także, że wracamy do wielkich szkół, a to małe szkoły gwarantują bezpieczeństwo, atmosferę, kontakt z uczniami (fot.pixabay.com)

Elżbieta Piotrowska-Gromniak z Federacji Inicjatyw Oświatowych zwróciła uwagę na to, że reforma spowoduje powrót problemu likwidacji szkół w małych ośrodkach.

- Małych, biednych gmin wiejskich znów nie będzie stać na utrzymanie dużych szkół i może wrócić problem z którym walczyliśmy przez lata, czyli likwidowania szkół na wsi – stwierdziła.

Jak dodała pojawi się także problem z miejscami dla przedszkolaków. - Będą zamykane przedszkola na wsi, bo one zajęły przecież miejsca zwolnione w budynkach przez klasy 7 i 8. Dzisiaj po powiększeniu szkół podstawowych znów może zabraknąć miejsca dla przedszkolaków- komentowała Piotrowska-Gromniak

Czytaj też: Broniarz apeluje do prezydenta Dudy

Alicja Kozińska-Bałdyga z Federacji Inicjatyw Obywatelskich zwróciła uwagę, że w Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju napisano, że już w 2020 roku każde dziecko wiejskie ma mieć miejsce w przedszkolu, ale – jak dodała - reforma pani Zalewskiej temu zaprzecza.

Jak dodawali jednomyślnie przedstawiciele rodziców, dzieci z dużych miast nie odczują tak mocno kosztów reformy.

Czytaj też: "Za reformę zapłacą nie tylko gminy, ale i uczniowie"

- Jak się to skończy? Wzrostem skali korepetycji, rodzice będą płacić ze swojej kieszeni za edukację w jeszcze większym stopniu niż dzisiaj. Bo przecież nasze dzieci dzisiaj muszą rywalizować z młodzieżą na otwartym rynku europejskim - mówiła Elżbieta Piotrowska-Gromniak.

Dodała, że sens reformy podważa już sam fakt, że terminarz zmian jest dostosowany do terminów wyborów samorządowych, a nie potrzeb i logiki.

Czytaj też: Nowoczesna oskarża PiS, że reformą chce wygrać wybory samorządowe

Rodzice podkreślali także, że wracamy do wielkich szkół, a to małe szkoły gwarantują bezpieczeństwo, atmosferę, kontakt z uczniami.

- Próbujemy uczestniczyć w debacie, ale nie jest to łatwe – mówił Zygmunt Kucharski ze Społecznego Towarzystwa Oświatowego, a jak tłumaczył można by dyskutować o licznych błędach, nieścisłościach i niedokładnościach w podstawach programowych.

- W pośpiechu autorzy projektu przekopiowali np. cześć przepisów prawa, bez ich analizy, dostosowania do nowych warunków – mówił Kucharski. – Ale trudno się dziwić jak się chce zrobić tak wielką zmianę w tak krótkim czasie.

Piotrowska-Gromniak przypomniała, że w myśl Europejskiej Karty Edukacji rodzice mają prawo decydować o tym jak będą kształcone ich dzieci.

- A tu odbiera się nam prawo decydowania, a my przecież nie tylko mamy takie prawo, ale i ponosimy odpowiedzialność za kształcenie naszych dzieci.

Jak dodała rodzice są pomijani i niedoinformowani.

- Nasze dzieci stają się zakładnikami politycznymi, edukacji powinna być pozbawiona wpływów. Nie wierzymy, że można w tak, krótkim czasie przeprowadzić tak głęboką zmianę – mówiła przedstawicielka Stowarzyszenia Rodzice dla Edukacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do matka: zgadzam się z msi, więc powtarzam "Ale czytać Pani potrafi?To zachęcam do lektury kompetentnych portali oraz przełączenia telewizorka na kanał inny niż tvn.

czytać, oglagać, 2016-12-12 20:57:19 odpowiedz

Tylko Rodzice mogą bardzo dużo !!!. Tylko Rodzice mogą cofnąć tę zmianę !!! Tylko na Was możemy liczyć !!! Pokażcie swoją siłę !!! Nauczycieli władza nie słucha, rodziców będzie musiała !!!

n-el, 2016-12-12 17:40:57 odpowiedz

Do matka: Ale czytać Pani potrafi?To zachęcam do lektury kompetentnych portali oraz przełączenia telewizorka na kanał inny niż tvn.

msl, 2016-12-12 15:14:12 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE