PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma oświaty, likwidacja gimnazjów. Społeczne Wysłuchanie Publiczne: Rodzice pomijani i niedoinformowani?

 • pt    12 grudnia 2016 - 13:40
Reforma oświaty, likwidacja gimnazjów. Społeczne Wysłuchanie Publiczne: Rodzice pomijani i niedoinformowani?
Rodzice podkreślali także, że wracamy do wielkich szkół, a to małe szkoły gwarantują bezpieczeństwo, atmosferę, kontakt z uczniami (fot.pixabay.com)

Co to za reforma, kiedy nawet ministerstwo przyznaje, że jest robiona w taki sposób bo musi być dostosowana do terminarza wyborów samorządowych – mówili podczas wysłuchania społecznego o zmianach w oświacie przedstawiciele organizacji zrzeszających rodziców.
Elżbieta Piotrowska-Gromniak z Federacji Inicjatyw Oświatowych zwróciła uwagę na to, że reforma spowoduje powrót problemu likwidacji szkół w małych ośrodkach.

- Małych, biednych gmin wiejskich znów nie będzie stać na utrzymanie dużych szkół i może wrócić problem z którym walczyliśmy przez lata, czyli likwidowania szkół na wsi – stwierdziła.

Jak dodała pojawi się także problem z miejscami dla przedszkolaków. - Będą zamykane przedszkola na wsi, bo one zajęły przecież miejsca zwolnione w budynkach przez klasy 7 i 8. Dzisiaj po powiększeniu szkół podstawowych znów może zabraknąć miejsca dla przedszkolaków- komentowała Piotrowska-Gromniak

Czytaj też: Broniarz apeluje do prezydenta Dudy

Alicja Kozińska-Bałdyga z Federacji Inicjatyw Obywatelskich zwróciła uwagę, że w Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju napisano, że już w 2020 roku każde dziecko wiejskie ma mieć miejsce w przedszkolu, ale – jak dodała - reforma pani Zalewskiej temu zaprzecza.

Jak dodawali jednomyślnie przedstawiciele rodziców, dzieci z dużych miast nie odczują tak mocno kosztów reformy.

Czytaj też: "Za reformę zapłacą nie tylko gminy, ale i uczniowie"

- Jak się to skończy? Wzrostem skali korepetycji, rodzice będą płacić ze swojej kieszeni za edukację w jeszcze większym stopniu niż dzisiaj. Bo przecież nasze dzieci dzisiaj muszą rywalizować z młodzieżą na otwartym rynku europejskim - mówiła Elżbieta Piotrowska-Gromniak.

Dodała, że sens reformy podważa już sam fakt, że terminarz zmian jest dostosowany do terminów wyborów samorządowych, a nie potrzeb i logiki.

Czytaj też: Nowoczesna oskarża PiS, że reformą chce wygrać wybory samorządowe

Rodzice podkreślali także, że wracamy do wielkich szkół, a to małe szkoły gwarantują bezpieczeństwo, atmosferę, kontakt z uczniami.

- Próbujemy uczestniczyć w debacie, ale nie jest to łatwe – mówił Zygmunt Kucharski ze Społecznego Towarzystwa Oświatowego, a jak tłumaczył można by dyskutować o licznych błędach, nieścisłościach i niedokładnościach w podstawach programowych.

- W pośpiechu autorzy projektu przekopiowali np. cześć przepisów prawa, bez ich analizy, dostosowania do nowych warunków – mówił Kucharski. – Ale trudno się dziwić jak się chce zrobić tak wielką zmianę w tak krótkim czasie.

Piotrowska-Gromniak przypomniała, że w myśl Europejskiej Karty Edukacji rodzice mają prawo decydować o tym jak będą kształcone ich dzieci.

- A tu odbiera się nam prawo decydowania, a my przecież nie tylko mamy takie prawo, ale i ponosimy odpowiedzialność za kształcenie naszych dzieci.

Jak dodała rodzice są pomijani i niedoinformowani.

- Nasze dzieci stają się zakładnikami politycznymi, edukacji powinna być pozbawiona wpływów. Nie wierzymy, że można w tak, krótkim czasie przeprowadzić tak głęboką zmianę – mówiła przedstawicielka Stowarzyszenia Rodzice dla Edukacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • czytać, oglagać, 2016-12-12 20:57:19

  Do matka: zgadzam się z msi, więc powtarzam "Ale czytać Pani potrafi?To zachęcam do lektury kompetentnych portali oraz przełączenia telewizorka na kanał inny niż tvn.
 • n-el, 2016-12-12 17:40:57

  Tylko Rodzice mogą bardzo dużo !!!. Tylko Rodzice mogą cofnąć tę zmianę !!! Tylko na Was możemy liczyć !!! Pokażcie swoją siłę !!! Nauczycieli władza nie słucha, rodziców będzie musiała !!!
 • msl, 2016-12-12 15:14:12

  Do matka: Ale czytać Pani potrafi?To zachęcam do lektury kompetentnych portali oraz przełączenia telewizorka na kanał inny niż tvn.