PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma oświaty, likwidacja gimnazjów: Stan nieczynny także dla nauczycieli kontraktowych?

 • AW    4 października 2016 - 08:50
Reforma oświaty, likwidacja gimnazjów: Stan nieczynny także dla nauczycieli kontraktowych?
Stan nieczynny da nauczycielom możliwość pobierania przez pół roku pensji zasadniczej oraz pierwszeństwo zatrudnienia przy pojawieniu się wakatu. (fot.pixabay)

• Związki zawodowe nauczycieli i samorządy wyliczają minusy związane z reformą oświaty. Jednym z nich są zwolnienia nauczycieli wygaszanych gimnazjów.
• Sprawą, która może jeszcze bardziej poróżnić środowisko nauczycieli i samorządowców to przepisy przejściowe zawarte w projekcie ustawy o systemie oświaty.
• W ich myśl, w okresie wygaszania gimnazjów nauczyciele kontraktowi zatrudnieni na czas nieokreślony będą mogli przejść w stan nieczynny.
Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, obecnie prawo do przechodzenia w tzw. w stan nieczynny przysługuje nauczycielom mianowanym i dyplomowanym. W wyniku proponowanych przez MEN zmian, z prawa skorzystać będą mogli też nauczyciele kontraktowi zatrudnieni na czas nieokreślony, których wiedza i kompetencje nie będą przydatne w innych placówkach oświatowych.

Stan nieczynny da tym nauczycielom możliwość pobierania przez pół roku pensji zasadniczej oraz pierwszeństwo zatrudnienia przy pojawieniu się wakatu.

Związki zawodowe zapowiadają, że będą domagać się wydłużenia tego okresu do 12 miesięcy oraz pakietu osłonowego dla odchodzących nauczycieli.

Czytaj też: Oświatowa Solidarność chce rozmów nt. pakietu osłonowego dla zwalnianych nauczycieli

Samorządowcy grzmią, że to oznacza kolejne koszty dla JST. – Każdemu nauczycielowi kontraktowemu, który skorzysta ze stanu nieczynnego, będziemy musieli wypłacić blisko 14 tys. zł z własnego budżetu – mówi w rozmowie z dziennikiem Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP. Jego zdaniem to ukryte koszty reformy, których rząd nie bierze pod uwagę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Wojtek, 2017-01-20 22:13:37

  Jako nauczyciel jestem za. 40 godzin tygodniowo w wyposażonym miejscu pracy. Przychodzę o 8 wychodę o 16 i nic mnienie obchodzi. 4 dni wolne na żądanie, żadnych wycieczek .
 • Anna KLZ, 2016-10-10 13:24:35

  Nauczyciel, a może tak DZIECI ? w klasach liczba uczniów nie powinna przekraczać 14 - 16 osób. zajęcia pozalekcyjne oraz innowacyjne rozwiązania odrabiania prac domowych - wszystko na terenie "żywej" szkoły. pozdrawiam Anna
 • Jaś, 2016-10-07 12:49:19

  Do kodeks pracy nauczycielom: Pleciesz totalne bzdur, mały człowieku.