PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma oświaty ma dać ksenofobiczno-nacjonalistycznego absolwenta. Chcemy referendum

 • Bartosz Dyląg    9 stycznia 2017 - 16:53
Reforma oświaty ma dać ksenofobiczno-nacjonalistycznego absolwenta. Chcemy referendum
ZNP przygotowuje się do wejścia w spór zbiorowy, chce też referendum z inicjatywy obywateli w sprawie nowego ustroju szkolnego i reformy oświaty. fot. znp.edu.pl

Nie jest to dla mnie zaskoczenie, aczkolwiek liczyłem i miałem prawo liczyć na to, że pan prezydent jednak stanie po stronie argumentów, po stronie merytorycznej, poprze racje świata nauki, rodziców i nauczycieli, samorządów, ale wybrał politykę i sferę partyjnej przynależności - mówi o decyzji prezydenta Dudy o podpisaniu ustaw wprowadzających reformę edukacji Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Prezydent Duda podpisał ustawy wprowadzające reformę edukacji. To dla pana zaskoczenie?

– Nie jest to dla mnie zaskoczenie, aczkolwiek liczyłem i miałem prawo liczyć na to, że pan prezydent jednak stanie po stronie argumentów, po stronie merytorycznej, poprze racje świata nauki, rodziców i nauczycieli, samorządów, ale wybrał politykę i sferę partyjnej przynależności.

To decyzja prezydenta?

– Myślę, że tak. To wybór suwerenny, jest prezydentem.

Prezydent zaapelował o współdziałanie rządu z nauczycielami i samorządem.

– Prawdę mówiąc są to takie zwroty retoryczne, które przy tego rodzaju wystąpieniach powtarza się. Ja nie widzę po stronie rządu chęci do współdziałania, przypomnę, że parokrotnie prosiliśmy o spotkanie z panią premier w tej sprawie, ale nie była tym zainteresowania.

Minister Anna Zalewska konsekwentnie unika debaty, choćby na Radzie Dialogu Społecznego, po raz kolejny przenosi temat na inne terminy. To są wybiegi retoryczne, które mają pokazać, że jesteśmy otwarci, ale niewiele z tego wynika.

Andrzej Duda zapowiedział powołanie w swojej kancelarii specjalnego pełnomocnika, który będzie nadzorował i koordynował wprowadzanie reformy. Ma nim zostać prof. Andrzej Waśko.

– Pan Andrzej Waśko de facto jest jednym z głównych autorów tej reformy. Oznacza to, że idziemy w sferę ideologii, w sferę oddziaływań wychowawczych, będziemy formowali nowego absolwenta, nowego ucznia na nowy model patrioty, bo w takim kierunku te działania zmierzają.

Prezydent Duda wielokrotnie podkreślał, że szkoła w sferze wychowawczej nie sprawdziła się. Nie wiem na podstawie czego tak twierdzi.    

W MEN ma powstać zespół ds. koordynowania wprowadzenia reformy i obserwowania sytuacji w całym kraju.

– Stare powiedzenie mówi, że kiedy partia nie wie, co zrobić, zwołuje plenum. Przypuszczam, że w takim kierunku to idzie. Od powoływania zespołów monitorujących, kontrolujących jakość się nie poprawi. Tym bardziej, że mówimy o reformie, która jest wdrażana wbrew interesom środowiska rodziców, nauczycieli, samorządów. Co nam da taki zespół monitorujący? Zmieni tempo wdrażania, porządek?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że król jest nagi. Za tym zespołem nie stoi nikt poza całą sferą ideologów, których stanowisko zwerbalizował Marian Piłka mówiąc, że istotą reformy jest wychowanie nowego ucznia, nowego absolwenta.

To pana zdaniem złe podejście.

– Oczywiście, bo szkoła jest w procesie stałych zmian, daleko idących przeobrażeń. Nie rozmawiamy o wyzwaniach szkoły w przyszłości, ale o całej sferze wychowania. Nie bagatelizuję roli wychowawczej szkoły, ale do tej pory udało się to nauczycielom, rodzicom i samorządom umiejętnie łączyć.

Teraz nacisk będzie położony na sferę nadbudowy, na wykształcenie nowego absolwenta z ksenofobiczno-nacjonalistycznym nastawieniem. Mówiąc sarkastycznie, niedługo może się okazać, że Obóz Narodowo-Radykalny będzie jedyną młodzieżową organizacją w tym kraju.

Co zrobi Związek Nauczycielstwa Polskiego?

– Przygotowuje się do wejścia w spór zbiorowy, chce też referendum z inicjatywy obywateli w sprawie nowego ustroju szkolnego i reformy oświaty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (9)

 • mc, 2017-01-11 20:55:23

  Do Jagoda: Pani chyba nie wie czym były tajne komplety. Ludzie opamiętajcie się! Jakie bzdury wypisujecie.
 • mc, 2017-01-11 20:48:43

  Do ma:: jeśli Pan/Pani jest nauczycielem jakiejkolwiek szkoły to wolę aby moje dziecko nie uczyło się w tej placówce. "Cofać się w tył"... to nawet nauczycielowi w-f nie wypada popełniać takich błędów. Oby reforma wreszcie przywróciła jakiś poziom w szkołach, wśród nauczycieli i uczniów....  rozwiń
 • Gaba, 2017-01-10 19:41:52

  Do emerytowanywoźny: A w domu wszyscy zdrowi?