PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma oświaty: Nowe podstawy programowe będą wprowadzane stopniowo

  • PAP/AT    14 lutego 2017 - 11:15
Reforma oświaty: Nowe podstawy programowe będą wprowadzane stopniowo
Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie nowych podstaw programowych kształcenia ogólnego (Anna Zalewska, fot.twitter.com/MEN_GOV_PL)

• Od 1 września 2017 r. w szkole podstawowej będą obowiązywały nowe podstawy programowe.
• Podstawy są nowoczesne, choć szanują przeszłość i historię - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisując rozporządzenie w sprawie nowych podstaw programowych kształcenia ogólnego.
Podstawa będzie obowiązywała od 1 września 2017 r. w 8-letniej szkole podstawowej.

Minister zaznaczyła, że w nowej podstawie wolność jej realizacji jest oddana nauczycielowi. "Na każdej lekcji, na każdym przedmiocie można i trzeba pracować projektem, by wzmacniać te kompetencje, na których nam bardzo zależy" - mówiła.

"Oprócz wiedzy młody człowiek powinien współpracować, powinien odpowiadać nie tylko za siebie, ale też za koleżankę, za kolegę, za wspólnotę, za grupę" - tłumaczyła.

"Czytamy w szkole - nie tylko głośno. Czytamy w całości, czytamy to, co ważne dla naszego kodu kulturowego. Jednocześnie uczymy odpowiedzialności za język, za kulturę języka, uczymy dyskusji, odpowiedzialności za słowo" - mówiła Zalewska, opisując nową podstawę.

Podstawa programowa kształcenia ogólnego to rozporządzenie ministra edukacji, w którym opisane jest, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po danym etapie edukacyjnym. Jest bazą do pisania programów nauczania i podręczników. Nauczyciel ma obowiązek realizacji treści zawartych w podstawie.

Czytaj też: Nowe podstawy programowe: Eksperci ostro krytykują. Anna Zalewska tłumaczy

Nowa podstawa programowa będzie wprowadzana stopniowo po wejściu w życie reformy zmieniającej strukturę szkół. Jako pierwsi - od roku szkolnego 2017/2018 - uczyć się zgodnie z nią będą uczniowie klas I, IV i VII szkoły podstawowej.

Projekt podstawy dla 8-letniej szkoły podstawowej został skierowany do konsultacji pod koniec grudnia ub.r. Poprzedziły je tzw. prekonsultacje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • słuszna uwaga, 2017-02-16 19:06:04

    Do Praktyk:
  • Praktyk, 2017-02-16 18:58:07

    W klasie VII i VIII nie da się zrealizować treści z podstawy programowej języka polskiego w wymiarze czterech godzin tygodniowo! W klasie 4-5 nie ma potrzeby kształcić w wymiarze sześciu godzin, kosztem mniejszej liczby w klasach przed egzaminem końcowym. Proponuję w klasach 4-8 po pięć godzin tyg...odniowo.  rozwiń