PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma oświaty, petycja ZNP: tysiące podpisów pod petycją przeciwko reformie

 • MN    20 lipca 2016 - 09:34
Reforma oświaty, petycja ZNP: tysiące podpisów pod petycją przeciwko reformie

Sławomir Broniarz, prezes ZNP, od początku podkreśla swój zdecydowany sprzeciw wobec reformy MEN (fot. mat. pras.)

• Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zgadza się na zaproponowaną przez MEN reformą edukacji.
• Związek tłumaczy, że zaproponowane rozwiązania nie odpowiadają współczesnemu rozwojowi cywilizacyjnemu.
• Nauczyciele wystosowali petycję w obronie polskiej szkoły. Zebrano już tysiące podpisów.
- Zostawmy strukturę systemu oświaty w spokoju. Zacznijmy ten system wspierać i racjonalnie doskonalić, zamiast go burzyć. Będzie to dobra zmiana dla ucznia, rodzica, nauczyciela, a także wszystkich osób i instytucji związanych z oświatą – pisze w swojej petycji Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Zdaniem ZNP, przedstawione 27 czerwca przez minister edukacji Annę Zalewską rozwiązania w edukacji oznaczają powrót do systemu sprzed 1999 roku, które zupełnie nie odpowiadają współczesnemu rozwojowi cywilizacyjnemu.

ZNP podkreśla, że publikując petycję wymierzoną przeciwko reformie działa w trosce o wysoką jakość kształcenia i wychowania, mając na uwadze dobro dziecka i ucznia. Jednocześnie przewiduje, że z zapowiedzianą reformą wiązać się będą ogromne koszty społeczne i finansowe.

Czytaj też: Szkoły branżowe i technikum, zmiany: Jak będzie wyglądało kształcenie?

Petycja skierowana jest do rodziców, nauczycieli, samorządowców, organizacji pozarządowych, ruchów społecznych, przedstawicieli środowisk oświatowych i naukowych oraz wszystkich tych, którzy nie zgadzają się z zapowiedzianą reformą.

Jednocześnie ZNP podkreśla, że zamierza pod koniec sierpnia zorganizować spotkanie z przedstawicielami powyższych środowisk.

Petycja dostępna jest na stronie www.petycjeonline.com, pod tytułem „Petycja w obronie polskiej szkoły”. Sześć dni po jej opublikowaniu uzbierano blisko 6 tysięcy podpisów i liczba ta wciąż rośnie.

Czytaj też: Reforma oświaty: samorządy straciły czas i pieniądze na opracowywanie strategii?

Przypomnijmy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wprowadzić nowe szkoły w miejsce obecnych 6-letnich szkół podstawowych, 3-letnich gimnazjów, 3-letnich liceów ogólnokształcących, 4-letnich techników i 2- lub 2,5-letnich zasadniczych szkół zawodowych.

Uczniowie będą się kształcić w 8-letnich szkołach powszechnych, w których edukacja wczesnoszkolna będzie w klasach I-IV oraz 4-letnich liceach ogólnokształcących, 5-letnich technikach albo dwuetapowych 5-letnich szkołach branżowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (11)

 • mama, 2016-09-16 00:38:35

  Do Zawodowiec: czyli nie radzisz sobie po 30 latach starość wypalenie zawodowe i nie można teraz bić linijka nie potrafisz pracować z młodzieżą w XXI wieku.
 • agus, 2016-09-16 00:33:43

  Do Zawodowiec:
 • Chełmianin N, 2016-09-08 12:46:01

  POWRÓT WSKAZANY! PRL-ki system szkolny cała Europa chwaliła, a solidarność AWS-ka świadomie zniszczyła i każdy wie, do czego reforma doprowadziła gdyż testami i punktami IQ nie podwyższyła! ZNP za sukces jaki mamy, także odpowiada i znowu głos zabiera, iż nie cenią nauczyciela, bo samo rz...ądzący swego nauczyciela wybiera, i wniosek- porządny nauczyciel z gry wypada. Morał: z nienawiści do PRL-u sukces osiągnęli i z tego powodu z reformą za daleko zabrnęli, system umocnili i młodych roboli wykształcili!  rozwiń