PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma oświaty, prezydent Duda: Wydłużenie nauki w liceum jest potrzebne

 • PAP/AT    18 stycznia 2017 - 11:03
Reforma oświaty, prezydent Duda: Wydłużenie nauki w liceum jest potrzebne
Zgodnie z reformą oświaty w miejsce obecnie istniejących szkół wprowadzone zostaną: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, dwustopniowe szkoły branżowe i szkoły policealne; gimnazja mają zostać zlikwidowane (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl)

• Oświata w Polsce wymagała zmiany - powiedział prezydent Andrzej Duda pytany o reformę edukacji.
• Jak podkreślił niezależnie od okoliczności znajdą się tacy, którzy będą mówili, że jest chaos.
"Oświata w Polsce wymagała zmiany. Wychodziłem cały czas z założenia, że czteroklasowe liceum jest potrzebne, że jest potrzebne krótko mówiąc wydłużenie nauki w liceum" - podkreślił prezydent w RMF FM.

"Były dyskusje na temat różnych systemów wcześniej, czy to powinien być system 8-4 czy to powinien być system 4-4, rząd się zdecydowała na system 8-4, ale z możliwościami pewnych modyfikacji" - tłumaczył prezydent.

Duda zaznaczył, że razem z żoną zawsze byli zwolennikami czteroklasowego liceum. "Uważaliśmy, że trzyletnie liceum jest zbyt krótkie. Jeżeli do tego weźmiemy pod uwagę, że gimnazjum też było trzyletnie i w praktyce ci, którzy mieli do czynienia z tymi szkołami, przede wszystkim nauczyciele, mówili, że to oznacza de facto, dwa i pół roku nauki w gimnazjum i dwa i pół roku nauki w liceum, to nie ma wątpliwości, że to nie było tak jak powinno być jeżeli chodzi o system edukacji. To wymagało zmiany" - argumentował.

Prezydent pytany, czy chaos przy wprowadzaniu reformy edukacji, nie spowoduje, że ewentualne dobre owoce zostaną zniszczone, odpowiedział: "Zastanawiałem się nad tym długo, bo wykorzystałem praktycznie cały okres, który mi przysługiwał do decyzji na to czy podpisać ustawę czy nie, czyli całe 21 dni".

Czytaj też: Nowe podstawy programowe: Jak będzie wyglądać nauczanie?

"Odbywałem konsultacje z różnymi osobami, w tym z ekspertami. I konkluzje moje są następujące: zawsze będzie chaos, a w każdym razie zawsze na pewno będą tacy, którzy będą mówili, że jest chaos i zawsze będą też tacy, którzy będą chcieli ten chaos sprokurować" - podkreślił Duda.

W ubiegłym tygodniu w Dzienniku Ustaw opublikowane zostały ustawy: Prawo Oświatowe i przepisy je wprowadzające, które reformują system szkolny w Polsce, m.in. zmieniając strukturę szkół.

Zgodnie z reformą oświaty w miejsce obecnie istniejących szkół wprowadzone zostaną: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, dwustopniowe szkoły branżowe i szkoły policealne; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany mają być wprowadzane stopniowo począwszy od roku szkolnego 2017/2018. (PAP)

ksi/ par/

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • a, 2017-01-24 22:06:54

  Wydłużenie nauki w LO o jeden rok kosztem kilku lat porządnej edukacji- zaiste "dobra zmiana". Gratuluję dobrego samopoczucia, choć sumienie powinno ciutkę czuć niepokój....
 • Cymek, 2017-01-19 11:34:19

  I przez ten jeden dodatkowy rok liceum rozp....ł cały system.
 • qwasyx, 2017-01-18 14:50:08

  dlugo sie zastanwial i wymyslil (po konsultacjach /gdzie nie takie wazne/ , ze bedzie chaos) WOW... do tego stwierdzenia trzeba ekspertow? Tych od gazowych dzwonkow chyba!