PARTNER PORTALU
  • BGK
> ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Reforma oświaty: Przekształcasz oddział przedszkolny w przedszkole? Pamiętaj o zmianach w przepisach przeciwpożarowych

  • KDS    14 lipca 2017 - 15:13
Reforma oświaty: Przekształcasz oddział przedszkolny w przedszkole? Pamiętaj o zmianach w przepisach przeciwpożarowych
Nowe przepisy będą dotyczyły przedszkoli, które powstaną w wyniku przekształcenia oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych (fot. men.gov.pl)

Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej określający, jakie wymagania ochrony przeciwpożarowej muszą spełniać lokale, w których ma działać przedszkole. Nowe przepisy będą dotyczyły przedszkoli, które powstaną w wyniku przekształcenia oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.
Resort edukacji planuje, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 września 2017 r. Zmiana przepisów dotyczyć będzie jedynie przedszkoli, które powstały w wyniku przekształcenia oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Pełna treść rozporządzenia w Multimediach. 

Zaś oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych będą miały czas na dostosowanie się do jego wymagań, jeśli ich obecnie nie spełniają, do dnia 31 sierpnia 2022 r.

Czytaj więcej: MEN: Obowiązek szkolny w polskim systemie dot. tylko dzieci mieszkających w Polsce

Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia, dotychczas obowiązujące przepisy rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 31 grudnia 2014 r. w sprawie wymagań ochrony przeciwpożarowej, jakie musi spełniać lokal, w którym jest prowadzone przedszkole utworzone w wyniku przekształcenia oddziału przedszkolnego lub oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkole podstawowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 20), przeznaczone były dla przedszkoli, które z mocy prawa z dniem 1 września 2019 r. miały powstać w wyniku przekształcenia oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych.

Jednak ustawa Prawo oświatowe pozostawiła w systemie oświaty oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, dlatego konieczne jest przystosowanie obecnie obowiązujących regulacji do nowych rozwiązań.

Resort edukacji zaznacza, że przepisy zawarte w projektowanym rozporządzeniu łagodzą obowiązujące wymagania ochrony przeciwpożarowej. - Co powoduje, że organy prowadzące nie będą musiały ponosić dodatkowych kosztów związanych z dostosowaniem lokali zajmowanych przez oddziały przedszkolne do tych wymagań - czytamy w uzasadnieniu. 

Przykład? Na drogach ewakuacyjnych dopuszczono maksymalną wysokość stopni schodowych 0,175 m, a więc typowych dla budynków szkolnych (w przedszkolach wartość ta wynosi 0,150 m).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.