PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma oświaty: Rada Warszawy zajmie się nową siecią szkół

  • PAP/EM    20 stycznia 2017 - 15:32
Reforma oświaty: Rada Warszawy zajmie się nową siecią szkół
Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018 (fot. fotolia)

• 9 lutego Rada Warszawy zajmie się uchwałami ws. ustalenia nowej sieci szkół w Warszawie - poinformowała przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny w radzie miasta Małgorzata Żuber-Zielicz.
• Zmiany są konieczne ze względu na reformę edukacji przewidującą m.in. likwidację gimnazjów.
Dwa dni przed sesją - 7 lutego - komisja edukacji przeprowadzi pierwsze czytanie projektów uchwał ws. sieci szkół. Radni z komisji już na wcześniejszych posiedzeniach zajmowali się projektem uchwał, lecz było to ich omówienie, a nie formalnie pierwsze czytanie - wyjaśniła Żuber-Zielicz.

Po tym, jak na sesji Rada Warszawy przyjmie projekty uchwał, zostaną one przesłane do Kuratorium. Kurator będzie miał 21 dni, żeby się z nimi zapoznać i zaopiniować je, potem wrócą one znowu do radnych - powiedziała przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny. Na podjęcie ostatecznych uchwał rada będzie miała czas do 31 marca.

Żuber-Zielicz wyjaśniła, że ws. ustalenia sieci szkół są dwie uchwały - jedna dotycząca szkół podstawowych i gimnazjów, druga dotyczy sieci liceów i szkól specjalnych. Zaznaczyła, że to dwa obszerne ok. 200-stronnicowe dokumenty.

Czytaj też: Jak przebiega wdrażanie reformy oświaty na Mazowszu?

Zgodnie z ustawami Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe zmieniona zostanie struktura szkół. W miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, dwustopniowe szkoły branżowe i szkoły policealne; gimnazja mają być wygaszane. Do końca marca samorządy muszą przyjąć uchwały o nowej sieci szkół.

Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.