PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma oświaty: Rodzice apelują o "nietopienie polskiej szkoły"

 • PAP/EM    21 marca 2017 - 13:39
Reforma oświaty: Rodzice apelują o "nietopienie polskiej szkoły"
Reforma edukacji, w ramach której zostanie zmieniona m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. (fot. men.gov.pl)

O "nietopienie polskiej szkoły" zaapelowali, w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, do minister edukacji Anny Zalewskiej rodzice z ruchów przeciwnych reformie edukacji.
• Rodzice, którzy sprzeciwiają się reformie oświaty wystosowali do minister edukacji pismo-apel. Złożyli też w MEN "załącznik do pisma" - w postaci kukły Marzanny.

• "Niech fatalna w skutkach, nieprzygotowana reforma odejdzie w przeszłość razem z zimą. Wraz z nadejściem wiosny rozpocznijmy rzetelną debatę na temat polskiej edukacji ze wszystkimi zaangażowanymi środowiskami" - napisano w liście.

• Według przeciwników reformy, mówi się głównie o uczniach szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, tymczasem skutki zmian dotkną wszystkie dzieci, także w wieku przedszkolnym.

W imieniu rodziców przeciwnych reformie pismo-apel do minister w biurze podawczym resortu edukacji złożyły matki: Dorota Łoboda z ruchu "Rodzice przeciwko reformie edukacji" i Iga Kazimierczyk z ruchu "Obywatele dla edukacji". Towarzyszył im prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

"Szanowna pani minister, na pani ręce przekazujemy Marzannę, którą zrobiliśmy wspólnie z naszymi dziećmi. Nie będziemy jej topić i apelujemy do pani: My nie topimy Marzanny, niech pani nie topi polskiej szkoły . Niech fatalna w skutkach, nieprzygotowana reforma odejdzie w przeszłość razem z zimą. Wraz z nadejściem wiosny rozpocznijmy rzetelną debatę na temat polskiej edukacji ze wszystkimi zaangażowanymi środowiskami: ekspertami, nauczycielami, rodzicami i uczniami" - napisano w złożonym liście.

"Będziemy się pani minister ciągle przypominać. Przypominamy się dzisiaj, przypomnimy się 25 marca na manifestacji" - powiedziała Łoboda.

Kazimierczyk zwróciła uwagę, że w kontekście reformy mówi się głównie o uczniach szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, tymczasem - jak zaznaczyła - skutki zmian dotkną wszystkie dzieci, także w wieku przedszkolnym.

"Pani minister, kiedy w czerwcu ogłaszała swoje rewelacje mówiła, że to jest reforma, której nie zauważą rodzice, nie zauważą dzieci, że jest robione w ich interesie. Dziś okazuje się, że protestują nie tylko nauczyciele, ale - co jest dla nas szczególnie ważne - protestują przede wszystkim rodzice" - powiedział Broniarz.

Według niego, rodzice protestują, bo okazje się, że "ta radykalna zmiana, rewolucja, jest w przede wszystkim w sprzeczności z interesem polskiego dziecka, a tym samym sprzeczna z interesem rodzin".

Reforma edukacji, w ramach której zostanie zmieniona m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Gimnazja zlikwidować, 2017-03-21 19:46:29

  Do w.potega@neostrada.pl: ponieważ wprowadzając gimnazja uruchomiono działania bez uprzedniego pomyślenia, przedyskutowania, opracowania planu działań - to teraz mamy remont do porządku mający oświatę doprowadzić ( i dobro naszych dzieci uwzględnić a nie jak, jak jest obecnie: priorytetem roszcze...niowość, wygoda nauczycieli i rozdmuchane przywileje z Karty nauczyciela ).  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-03-21 16:21:49

  Najpierw pomyśl, potem przedyskutuj, potem opracuj plan działań, a na końcu działania uruchamiaj. To jest uniwersalna zasada każdej gospodarczej i społecznej aktywności. warta wdrażania wśród małych dzieci i w MEN.